سوئیچ شبکه, وبلاگ

انواع مدل های سوئیچ سیسکو

دورکاری | نت یک

امروز قصد داریم درباره انواع مدل های سوئیچ سیسکو صحبت کنیم، سیسکو یک شرکت ارائه دهنده تجهیزات شبکه بوده که توسط دو دانشمند از دانشگاه استنفورد به نام های لئونارد بوساک و سندی لرنز سال 1984 در سانفرانسیکو ایالات متحده آمریکا تاسیس شده می باشد. Cisco مخفف کلمه Computer Information System Company بوده که به معنی کمپانی سیستم اطلاعات کامیپیوتری می باشد.

اما بعضی از افراد بر این باوردند که سیسکو اشاره به شهر سانفرانسیسکو دارد و نام این شرکت از این شهر گرفته شده می باشد. با اینکه این شرکت اولین شرکت تولید کننده روترها نبود، اما به بزرگ ترین شرکت تولید کننده روتر تبدیل شد که هم اکنون در سراسر دنیا محصولات خود را به فروش میرساند.

پس هر جا که اینترنت و شبکه وجود داشته باشد شما می توانید یک دستگاه با برند سیسکو را پیدا کنید. خدمات این شرکت انواع و دسته بندی های مختلفی دارد که همه آن را می توان بر اساس 6 گروه طبقه بندی کرد.

 • اترنت
 • وایرلس
 • نوری
 • موبیلیتی
 • ارتباطات درون سازمانی
 • امنیت

البته ارتباطات درون سازمانی گروه کلی و بزرگی است هر چیز مرتبط با اطلاعات صدا و تصویر، به علاوه دیتا، دیتاسنتر، فضاهای ابری، اینترنت اشیاء و مساحبات مختلف همگی جزئی از زیرشاخه های گروه ارتباطات درون سازمانی هستند.

مدل های سوئیچ سیسکو

انواع مدل های سوئیچ سیسکو

سیستم عامل سوئیچ سیسکو یکی از پرکاربردترین IOSها در جهان است. این فناوری پیشرفته از کلیه خدمات مهم تجاری پشتیبانی می کند و می تواند پلتفرم های گسترده ای را با انواع سخت افزار ادغام کند. همچنین این سیستم عامل باعث می شود تا خدمات سریع تر و همه ی عملکردهای شبکه بهبود یابد. برای پیکربندی یک سوئیچ سیسکو، نیاز به سیستم عامل آن است تا از رابط خط فرمان CLI استفاده شود.

CLI که با تعدادی از دستورات از پیش تعریف شده همراه است باعث می شود تا پیکربندی، مسیریابی، سوئیچینگ، کار با اینترنت و هر ویژگی دیگری که توسط سوئیچ سیسکو ارائه می شود، برای کاربر فراهم سازد. در واقع همه ی عملکردهای سوئیچ سیسکو زمانی کامل ارائه می شود که از سیستم عامل آن استفاده کنید.

مدل های سوئیچ سیسکو

سوئیچ چیست؟

با این که به دنبال انواع سوئیچ های سیسکو هستید و به اندازه کافی درباره سوئیچ شبکه اطلاعات دارید، اما باید کمی درباره آن هم در این مطلب اضافه کنیم. سوئیچ از مهم ترین قطعه شبکه به شمار می رود، برای اتصال Node ها در شبکه به هم از آن استفاده می شود.

این اتصال در واقع امکان جا به جایی اطلاعات بین دستگاه ها را در شبکه فراهم می کند. البته امکان دارد بگویید هاب هم توانایی انجام این کار را دارد، اما بایستی بدانید شبکه بسیار هوشمندتر از Hub است.

انواع سوئیچ های سیسکو به روش های متفاوتی عمل می کنند. این سوئیچ ها عمدتا در دو مدل لایه OSI و همراه با پروتکل اترنت عمل می کنند. با این حال برقی دیگر از توانایی انجام وظیفه و مسیریابی لایه سوم را هم دارند. نوعی دیگر از سوئیچ های شبکه کامپیوتری در تکنولوژی های مجازی سازی به صورت یک ماژول نرم افزاری عمل می کنند.

مدل های سوئیچ سیسکو

بالا بردن امنیت سوئیچ سیسکو

وظیفه سوئیچ در شبکه چیست؟

این وسیله بسیار هم دیتا و اطلاعات را دریافت کرده و از طریق پورت ها، آن ها را به سمت مقصد و پورت خروجی ارسال می کند. این کار موجب اتصال همه نودها و مدیریت شبکه می شود. از کاربرد سوئیچ در شبکه می توان به اتصال و ارتباط سیستم ها به یکدیگر اشاره کرد که می توان به آسانی تعداد زیادی کاربر را به هم وصل کرد. همینطور از ترافیک و افت سرعت در انتقال اطلاعات به شدت جلوگیری کرده و سرعت انتقال اطلاعات در شبکه های محلی افزایش پیدا می کند.

مدل های سوئیچ سیسکو

تفاوت سوئیچ و روتر در چیست؟

روتر اتصال شبکه های مختلف به هم بوده و سوئیچ ها بدون وجود روتر نمی توانند با شبکه ارتباط برقرار کنند. به طور کلی یک سوئیچ مسئول ایجاد شبکه در سیستم است اما روتر سبب اتصال شبکه ها به همدیگر می باشد.

مدل های سوئیچ سیسکو

در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی را نسبت به انواع سوئیچ سیسکو در اختیار شما قرار دهیم. در گام اول بهتر است بدانید شرکت سیسکو سوئیچ های خود را در چهار دسته سوئیچ مدیریتی، سوئیچ هوشمند، سوئیچ غیر مدیریتی و سوئیچ ماژولار تولید و به بازار عرضه می کند.

معرفی انواع سوئیچ های سیسکو

با انواع سوئیچ های سیسکو آشنا شوید!

حال که با ویژگی های سوئیچ های این شرکت آشنا شده اید و فهمیده اید که چه ویژگی هایی مورد نیاز شبکه است، قرار است در ادامه مقاله انواع سوئیچ های سیسکو، به مدل های هم اشاره کنیم. درک نحوه کارکرد سوئیچ موجب می شود شناخت دقیقی در مورد قابلیت های فنی سوئیچ ها پیدا کنید. بیشتر سوئیچ های سیسکو از نوع ماژول هستند و قابیت ارتقا را دارند.

سوئیچ های سیسکو نوع های مختلفی دارد . مثلاً سوئیچ های کاتالیست برای شبکه های محلی و سوئیچ های Nexus برای دیتاسنترها. سیسکو سوئیچ های Catalyst خود را ب امکانات جدید، کارایی بیشتر، Density بیشتر و قیمت کمتر به بازار عرضه می کند. مدل های سوئیچ سیسکو

مدل های سوئیچ سیسکو

 • Campus LAN Switches

این نوع سوئیچ ها فاقد هر گوه فن هستند که موجب می شود محیطی بدون نویز اضافی را داشته باشید. همینطور با 8 پورت آغاز شده و از رویکرد پشته سازی سوئیچ ها هم پشتیبانی می کند. به ای منظور می توانید مدل های 2960، 3560، 3650، 3850، 4500، 6500 و 6800 را خریداری کنید.

در صورتی که به دنبال راه اندازی شبکه محلی درون شرکتتان هستید، این مدل ها را باید در نظر داشته باشید. از مدل های شناخته شده این گروه از به سوئیچ های Access، Distribution، Core و compact اشاره کرد. مدل های سوئیچ سیسکو

شبکه های محلی یا LAN همواره یکی از عناصر اصلی و حیاتی در ساختار شبکه های کامپیوتری سازمانی و تجاری بوده اند. از آنجایی که شبکه های محلی برای ارتباط داخلی و انتقال اطلاعات بین دستگاه های مختلف در یک سازمان استفاده می شود، استفاده از تجهیزات مناسب و قدرتمند برای مدیریت و کنترل این شبکه ها بسیار حائز اهمیت می باشد.

یکی از اجزای اساسی در ساختار شبکه های محلی، سوئیچ های شبکه یا Switches می باشند. این تجهیزات قادر به اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر و انتقال اطلاعات بین آنها می باشند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش تعداد دستگاه های متصل به شبکه، استفاده از سوئیچ های پیشرفته و با قابلیت های بالا برای مدیریت و کنترل شبکه های محلی امری ضروری شده است.

سوئیچ های شبکه مخصوصاً در محیط های دانشگاهی یا Campus Networks نقش بسیار مهمی دارند. این سوئیچ ها قادر به ارائه امکانات گسترده ای برای مدیریت و کنترل شبکه های محلی در دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی هستند. از قابلیت های مهم این سوئیچ ها می توان به توانایی پشتیبانی از تعداد زیادی از دستگاه ها، ارائه خدمات شبکه امن و پایدار، مدیریت و کنترل ترافیک شبکه، قابلیت افزایش پهنای باند و انعطاف پذیری در مدیریت شبکه ها اشاره کرد. مدل های سوئیچ سیسکو

از جمله شرکت های برجسته و معتبری که سوئیچ های مخصوص Campus Networks با قابلیت های بالا تولید می کنند، می توان به شرکت های Cisco، Juniper، Aruba، HP و DELL اشاره کرد. این شرکت ها انواع مدل های سوئیچ های شبکه با امکانات و قابلیت های متنوعی را برای استفاده در محیط های دانشگاهی و تجاری ارائه می دهند.

در نهایت، استفاده از سوئیچ های شبکه مناسب و با قابلیت های بالا برای مدیریت و کنترل شبکه های محلی در محیط های دانشگاهی و تجاری ضروری است. این تجهیزات می توانند به بهبود عملکرد شبکه، افزایش امنیت اطلاعات و ارائه خدمات بهتر برای کاربران شبکه کمک کنند.

مدل های سوئیچ سیسکو

 • Data Center Switches

این سرورها سرویس های مجازی سازی، پردازش ابری و… را ارائه می دهند که به نسبت کلاینت های معمولی از معماری های متفاوتی استفاده می کنند. برای نمونه می توان به نکسوس های 9000، 7000، 6000 و 5000 اشاره کرد.

یکی از اصول مهم پیاده سازی مراکز داده گسترش پذیری، قابلیت ارتقا زیرساخت ها، حفظ عملکرد مستمر فعالیت های تجاری و انعطاف پذیری می باشد. این دسته از سوئیچ ها به صورت اختصاصی برای محیط هایی طراحی شده اند که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به سرورهایی قدرتمند متصل هستند.

مدل های سوئیچ سیسکو

 • Cloud-Managed Switches

سوئیچ های این گروه بیشتر برای سازمان هایی که به دنبال پیاده سازی شبکه های نرم افزار محور هستند مناسب می باشد. از بهترین سوئیچ ها در این سبک از برند سیسکو می توان به Cisco Meraki Go اشاره کرد. مدل های سوئیچ سیسکو

این نوع سوئیچ ها مدیریتی بوده و ابر محور هستند، از ویژگی های meraki و پشته کردن مجازی سوئیچ ها را هم دارند. ویژگی meraki قادر است هزاران پورت سوئیچ را از طریق وب کنترل و پیکربندی کند، بدون آنکه نیازی به دخالت مهندسان شبکه باشد.

مدل های سوئیچ سیسکو

 • Service Provider Switches

از مدل های سوئیچ سیسکو می توان به سوئیچ های لایه دسترسی توجه داشت که نیازی به سرعت زیاد ندارند، چون به شکل فیزیکی توسط آپ لینک های موجود در لایه توزیع محدود می شوند. پس می توان در لایه دسترسی از سوئیچ های ارزان قیمت با عملکرد پایین تر و از سوئیچ های با عملکرد بالا در لایه های توزیع و هسته که در آن نرخ انتقال تأثیر بیشتری بر عملکرد شبکه دارد، استفاده کرد.

سوئیچ ها در این گروه به دو بخش تقسیم می شوند. گروه اول سوئیچ های تجمیعی (Aggregation) و گروه دوم سوئیچ های دسترسی (Access) هستند. سوئیچ های تجمیعی امکان تمرکز سازی ترافیک در لبه شبکه را دارند. گروه دوم سوئیچ های دسترسی هستند که بیشتر امکانات پیشرفته ای در ادغام، مجازی سازی، امنیت و مدیریت شبکه ارائه می کنند.

مدل های سوئیچ سیسکو

 • سوئیچ های Distribution

از نمونه سوئیچ های Distribution می توان به مدل های 3850 Fiber و 4500-X اشاره کرد. این نوع سوئیچ برای وصل کردن سوئیچ های Access استفاده می شوند که از لحاظ توان پردازشی یک پله بالاتر از آن ها قرار می گیرند، همینطور برای خریداری شان باید هزینه بیشتری را بپردازید.

مدل های سوئیچ سیسکو

 • سوئیچ های Access

از این کلاس از سوئیچ ها می توان به 3560، سری 3850 و 2960-X اشاره داشت. این نوع سوئیچ ها پایین رده ترین از کلاس های سوئیچ این شرکت بوده و برای متصل کردن کلاینت ها به شبکه مورد استفاده قرار می گیرید. مدل های سوئیچ سیسکو

سوئیچ های Access یا Switches در شبکه های کامپیوتری نقش مهمی را ایفا می کنند. این دستگاه ها برای اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر و ارسال داده ها از یک دستگاه به دیگری استفاده می شوند. در این مقاله به معرفی و کاربردهای سوئیچ های Access در شبکه های کامپیوتری می پردازیم.

سوئیچ های Access عموماً برای اتصال دستگاه های نهایی یا End Devices به شبکه استفاده می شوند. این دستگاه ها شامل کامپیوترها، لپ تاپ ها، گوشی های تلفن همراه، دوربین های مداربسته و سایر دستگاه های اتصال به شبکه می باشند. سوئیچ های Access وظیفه ارسال داده ها از یک دستگاه به دستگاه دیگر را بر عهده دارند و به این ترتیب امکان ارتباط بین دستگاه های شبکه را فراهم می کنند.

سوئیچ های Access به صورت فیزیکی در محیط های شبکه نصب می شوند و با استفاده از پورت ها، کابل ها و کانکتورها به دستگاه های مختلف متصل می شوند. این دستگاه ها اطلاعاتی که از یک دستگاه به دیگری ارسال می شود را بر اساس آدرس MAC آن دستگاه به دستگاه مقصد ارسال می کنند و این امر باعث بهبود عملکرد و کارایی شبکه می شود.

سوئیچ های Access به دلیل امکان اتصال تعداد زیادی از دستگاه های نهایی به شبکه، ایجاد شبکه های بزرگتر و پیچیده تر، افزایش پهنای باند و سرعت ارتباطات، افزایش امنیت شبکه و کنترل بهتر ترافیک داده ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. مدل های سوئیچ سیسکو

در نهایت، سوئیچ های Access نقش اساسی در ایجاد و مدیریت شبکه های کامپیوتری دارند و بدون آن ها امکان برقراری ارتباطات میان دستگاه های مختلف امکان پذیر نخواهد بود. به عنوان یکی از اجزای اصلی یک شبکه، استفاده از سوئیچ های Access برای ایجاد شبکه های پایدار و کارآمد بسیار حیاتی است.

مدل های سوئیچ سیسکو

 • سوئیچ های Core

سوئیچ های Core برای اتصال سوئیچ های لایه Distribution استفاده می شوند که در قلب شبکه قرار گرفته اند. در صورتی که به دنبال سوئیچ های فوق العاده پرسرعت و گران قیمت هستید می توانید این محصول را از میان مدل های سوئیچ سیسکو انتخاب کنید. از این سری سوئیچ ها می توان به نکسوس 700، کاتالیست 6500 و 6800 اشاره کرد.

سوئیچ شبکه Core یکی از اجزای اصلی و حیاتی در یک شبکه کامپیوتری می باشد که وظیفه مدیریت ترافیک داده ها و اتصال دستگاه ها به یکدیگر را بر عهده دارد. این سوئیچ ها به عنوان مرکز اصلی و مهمی در یک شبکه عمل می کنند و از اهمیت بالایی برخوردار هستند. مدل های سوئیچ سیسکو

سوئیچ شبکه Core از نظر توانایی و عملکرد بالاتری نسبت به سوئیچ های دیگر در شبکه برخوردار است. این سوئیچ ها قادرند تا ترافیک بالای داده ها را به صورت سریع و بهینه مدیریت کنند و اتصال بین دستگاه ها را برقرار نمایند. همچنین، این سوئیچ ها دارای قابلیت های پیشرفته ای همچون QoS (Quality of Service) و VLAN (Virtual Local Area Network) می باشند که به بهبود عملکرد شبکه کمک می کنند.

استفاده از سوئیچ شبکه Core در یک شبکه کامپیوتری می تواند به بهبود عملکرد و امنیت شبکه کمک کند. این سوئیچ ها می توانند ترافیک داده ها را به صورت موثر و بهینه مدیریت کنند و از تداخل و نوسانات زیاد در شبکه جلوگیری نمایند. همچنین، با استفاده از امکانات پیشرفته این سوئیچ ها می توان امنیت شبکه را تقویت و محافظت از داده ها و اطلاعات حساس را انجام داد.

در نهایت، سوئیچ شبکه Core یکی از اجزای حیاتی و ضروری در یک شبکه کامپیوتری می باشد که نقش مهمی در عملکرد و امنیت شبکه دارد. استفاده از این سوئیچ ها می تواند به بهبود عملکرد شبکه و افزایش کارایی و امنیت آن کمک نماید.

مدل های سوئیچ سیسکو

 • سری نکسوس

سری نکسوس نسل تکامل یافته تر مدل های سوئیچ سیسکو به شمار می رود که معماری و سیستم عامل آن با سوئیچ های کاتالیست متفاوت می باشد. این سوئیچ ها زیرساخت های شبکه ای مراکز داده را به یک ماهیت یکپارچه و قدرتمند تبدیل می کند.

NX-OS برای اجرا در مراکز داده با حساسیت زیاد طراحی شده اند و ضمن ارائه قابلیت اطمینان، آستانه تحمل خطای زیادی دارند. از سوئیچ های غیر ماژول نکسوس سیسکئ می توان به 9000 و 9300 اشاره کرد. در صورتی که به دنبال سوئیچ ماژولار هستید می توانید به سراغ 9500، 7000 و 7700 بروید.

این سری از ویژگی NX-OS به عنوان فریمور خود استفاده کرده اند. این سری از سوئیچ های سیسکو به سازمان ها اجازه می دهند یک مرکز داده منعطف و گسترش پذیر را پیاده سازی کنند.

مدل های سوئیچ سیسکو

 • سری کاتالیست

از سوئیچ های لایه Access در این سری می توان به 2960-L، 2960-X،2960-XR،2960-XR،9400، 4500E 3850 و 3650 اشاره داشت. این سری از سوئیچ های سیسکو برای شبکه های سازمانی طراحی شده اند.

سوئیچ شبکه کاتالیست یکی از پرکاربردترین و موثرترین ابزارهای شبکه است که برای اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر و انتقال اطلاعات بین آن ها استفاده می شود. این تجهیزات به عنوان قلب یک شبکه کامپیوتری عمل می کنند و نقش اساسی در ارتباطات شبکه دارند.

سوئیچ شبکه کاتالیست از تکنولوژی های پیشرفته ای برای اتصال دستگاه ها به یکدیگر استفاده می کند. این تجهیزات قابلیت ارسال و دریافت داده ها را دارند و به دستگاه ها اجازه می دهند تا اطلاعات را با سرعت بالا و به صورت موازی ارسال و دریافت کنند.

یکی از ویژگی های برجسته سوئیچ شبکه کاتالیست، قابلیت مدیریت و کنترل ترافیک شبکه است. این تجهیزات امکان ایجاد و مدیریت شبکه های مجازی را دارند و به مدیران شبکه امکان مانیتورینگ و کنترل بهتر بر روی ترافیک شبکه را می دهند. مدل های سوئیچ سیسکو

علاوه بر این، سوئیچ های شبکه کاتالیست دارای امنیت بالا هستند و قابلیت اعمال سیاست های امنیتی بر روی داده ها را دارند. این تجهیزات امکان ایجاد شبکه های امن و محافظت شده را فراهم می کنند و به مدیران اطمینان می دهند که داده های آن ها در امان هستند.

سوئیچ شبکه کاتالیست یکی از مهمترین تجهیزات شبکه است که برای اتصال دستگاه ها به یکدیگر و ارسال و دریافت داده ها استفاده می شود. این تجهیزات امکانات بالایی برای مدیریت، کنترل و امنیت شبکه فراهم می کنند و به شرکت ها کمک می کنند تا ارتباطات شبکه ای خود را به بهترین شکل ممکن داشته باشند.

مدل های سوئیچ سیسکو

سوئیچ های صنعتی سیسکو

یکی از مدل های سوئیچ سیسکو سوئیچ صنعتی است. سوییچ های صنعتی سیسکو جزو سوییچ های ماژولار است و همان طور که ار نامگذاری مشخص است، سوئیچ های صنعتی سیسکو در صنعت و محیط هایی که نیاز به مقاومت بالا دارد استفاده می شود. طول عمر بالا، امنیت، کم بودن هزینه های عملیاتی از مزایای این نوع سوئیچ سیسکو است.

برخی از مدل های سوئیچ های صنعتی سیسکو عبارتند از:

 1. Cisco IE 1000 Series
 2. Cisco IE 2000 Series
 3. Cisco IE 2000U Series
 4. Cisco IE 3200 Series
 5. Cisco IE 3300 Series
 6. Cisco IE 3400 Series
 7. Cisco IE 3400H Series
 8. Cisco IE 4000 Series
 9. Cisco IE 4010 Series
 10. Cisco IE 5000 Series

مدل های سوئیچ سیسکو

سوئیچ های شبکه سیسکو بهترین برندی هستند که با کیفیت، مقاومت و عمر بالا می توانند برای شما کاملا مفید باشند. اما باید همه تلاش خود را به کار بگیرید که سوئیچ اصل و اورجینال تهیه کنید.

نت یک، فروشگاه تخصصی و حرفه ای انواع سوئیچ های برند سیسکو می باشد، ما سعی داریم با ارائه محصولات اصل و درجه یک با بهترین قیمت های رقابتی رضایت شما عزیزان را به دست آوریم. در کنار شما هستیم تا با ارائه خدمات کامل و ارسال محصولات به سراسر کشور شما را یاری کنیم. جهت خرید، اطلاع از قیمت محصولات و همینطور روند پرداخت و ارسال از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در وب سایت با ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *