وبلاگ

تلفن ویپ چیست؟

تلفن ویپ چیست؟ ارتباطات تلفنی در دنیای مدرن

تلفن ویپ چیست؟ تلفن voip یکی از فناوری هایی بوده که در سالیان اخیر، توانسته ارتباطات تلفنی را در کسب  و کارهای مختلف، دچار تحول کند. همین یک جمله کافیست تا توجه و کنجکاوی افراد بسیاری به این تکنولوژی، جذب شود. با این وجود، تعریف و ماهیت ویپ هم چنان برای بسیاری از افراد، مجهول و ناشناخته باقی مانده می باشد.

ارتباطات تلفن درست و اصولی، یکی از ارکان موفقیت هر کسب و کاری به شمار می آید. هم اکنون پروتکل انتقال صدا در بستر اینترنت (ویپ) در حال تبدیل شدن به یک قانون طلایی در ارتباطات مدرن می باشد. به زبانی ساده، این فناوری اثبات شده، به کاربران امکان می دهد تا با وصل شدن به اینترنت، اقدام به برقراری تماس های تلفنی کنند.

تلفن ویپ چیست؟

فروش تلفن ویپ با بهترین کیفیت و قیمت در نت یک

تلفن تصویری VoIP، تلفن ویدیویی IP Phone networking | نت یک

قبل از این که سراغ مطلب اصلی برویم، اجازه دهید نت یک را به شما معرفی کنیم!  تلفن ویپ، یکی از محصولات برتر ماست که با کیفیت بالا و عملکرد قابل اعتماد، تمام نیازهای شما را برآورده می کند. با تلفن ویپ، تماس هایتان را با کیفیت بی نظیری تجربه کنید. صدای واضح و بدون نویز، ارتباط پایدار و قابلیت های متنوع از ویژگی های برجسته این تلفن های هوشمند هستند.

از طراحی زیبا و انعطاف پذیری بالای تلفن های ویپ ما لذت ببرید. با قابلیت نصب آسان و قابلیت اتصال به شبکه های مختلف، می توانید به راحتی این تلفن ها را در هر مکانی استفاده کنید. برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ، تلفن ویپ انتخابی هوشمندانه است. همچنین، تلفن ویپ ما با قیمت مناسبی عرضه می شود که به همه بودجه ها قابل دسترسی است.

ما به شما قول می دهیم که با خرید تلفن ویپ از نت یک، بهترین راهکار را برای ارتباطات تلفنی خود پیدا خواهید کرد. پس دیگر وقت تلفن های قدیمی و غیرقابل اعتماد را رها کنید و با تلفن ویپ از ارتباطاتی پیشرفته و با کیفیت لذت ببرید. به نت یک بروید و تلفن ویپ ایده آل خود را انتخاب کنید. همین حالا به نت یک مراجعه کنید و از تنوع بی نظیر محصولات ما لذت ببرید.

تلفن ویپ چیست؟

سیستم های تلفن سنتی، سیگنال های صوتی را با کمک خطوط تلفن آنالوگ منتقل می کنند. پس، برای برقراری تماس، نیاز به اتصال های سیمی دارند. در این شرایط، از یک سخت افزار تخصصی به نام Private Branch Exchange یا همان سانترال برای اتصال خطوط داخلی به شبکه تلفن عمومی، استفاده می شود.

ویپ (ویپ) مخفف عبارت “Voice over Internet Protocol” و به معنای “انتقال صدا با استفاده از پروتکل اینترنت” می باشد. به زبانی ساده تر، ویپ به خدمات تلفنی اطلاق می شود که در بستر اینترنت (یا با تعریفی گسترده تر، شبکه های کامپیوتری) انجام می گیرند. اولین نکته که در رابطه با این فناوری قابل توجه به نظر می رسد، این بوده که در ویپ خبری از خطوط سنتی مخابرات نیست و صدا در بستر شبکه منتقل می شود.

ماجرا زمانی جالب تر می شود که بدانیم برای استفاده از خدمات ویپ، نیازی به دستگاه های تلفن ثابت نداریم! هیجان انگیز نیست که می توانید در لپ تاپ، تلفن همراه یا تبلت خود به تماس های تلفنی که روی خط تلفن شما برقرار می شوند، پاسخ دهید؟ تماس های اینترنتی می تواند از چندین شیوه مختلف مثل تلفن های همراه، تلفن های ویپ و رایانه ها انجام بگیرد. حتی تماس های میان کشوری یا میان المللی هم با ویپ، بسیار آسان تر و مقرون به صرفه تر خواهند بود.

البته ویپ تنها به برقراری تماس های تلنفی محدود نمی شود. اشتراک انواع فرمت های فایلی، چت کردن و یا تماس ها و کنفرانس های تصویری از دیگر امکاناتی می باشند که ویپ می تواند به کاربران خود عرضه کند. حتما با برنامه هایی مثل Skype، Google Hangouts و از همه مهم تر WhatsApp کار کرده اید. شگفت زده خواهید شد در صورتی که بدانید این ها فقط نمونه هایی از نرم افزارهای ویپ می باشند که روزانه با آن ها درگیر هستید!

آیا کسب و کار من به ویپ نیاز دارد؟

بسیاری از کسب و کارها، سال ها بوده که در حال استفاده از مراکز تلفن سنتی می باشند. نمی توان با قطعیت اعلام کرد که آیا مراکز تلفن ویپ برای این دسته از مشاغل، مفیدتر از مرکز تلفن فعلی آن ها است یا خیر! در حقیقت، میان یک مرکز ویپ و یک مرکز تلفن آنالوگ، تفاوت های چشم گیری وجود دارد. اگر قصد دارید مرکز تلفن کسب و کار خود را به ویپ تغییر دهید، باید پیش از هر کاری، به سوالات زیر دقت کرده و پاسخ آن ها را بدانید.

آیا مرکز تلفن آنالوگ فعلی، نیازهای شما را برآورده می کند؟

مجموعه های کاری برای راه اندازی مراکز تلفن سنتی، هزینه بسیاری کرده اند. پس اگر این سیستم می تواند نیازهای شما را به صورت کامل برآورده کند، واقعا نیازی به تغییر آن و استفاده از مراکز تلفن ویپ نیست. توجه داشته باشید که راه اندازی مراکز تلفن ویپ هم در هر حال، هزینه های جدیدی را به شما تحمیل خواهد کرد.

آیا تعداد کارمندان دور کار شما زیاد است؟

با گسترش ویروس کرونا، بسیاری از کارمندان به صورت دور کار و از منزل، مشغول به فعالیت می باشند. سیستم ویپ برای شرکت هایی که بخش بسیاری از فعالیت خود را به صورت دورکاری انجام می دهند، از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد. چون در این شرایط، کارمندان حتی از منزل و تنها با کمک موبایل یا رایانه خود، می توانند به خطوط تلفن مجموعه دسترسی داشته و با مشتریان، ارتباط داشته باشند.

voip line | netyek

ویپ چگونه کار می کند؟

ویپ (Voice over Internet Protocol) یک تکنولوژی است که امکان انتقال صدا و تصویر از طریق اینترنت را فراهم می کند. در واقع، ویپ امکان برقراری تماس های تلفنی را از طریق اینترنت به جای شبکه های تلفن سنتی فراهم می کند.

زمانی که شما با استفاده از ویپ تماسی برقرار می کنید، صدا شما تبدیل به داده های دیجیتال می شود و سپس بسته های داده ای را که حاوی اطلاعات صوتی شما هستند، ایجاد می کند. این بسته های داده ای سپس از طریق اینترنت به سمت مقصد ارسال می شوند.

در مقابل، دریافت کننده این بسته های داده ای اطلاعات را می خواند و آن را به صدا تبدیل می کند تا شما بتوانید صدای تماس را بشنوید. این فرآیند در هر دو سمت تماس تکرار می شود، بنابراین هر دو طرف می توانند با هم صحبت کنند.

برای استفاده از ویپ، شما نیاز به یک اتصال اینترنت پایدار دارید، سپس می توانید از یک تلفن ویپ یا نرم افزار ویپ روی کامپیوتر یا تلفن همراه خود استفاده کنید. همچنین، شما نیاز به یک سرویس ویپ از یک ارائه دهنده معتبر دارید.

از مزایای ویپ می توان به هزینه کمتر در مقایسه با تماس های تلفنی سنتی، کیفیت بهتر صدا، امکانات تکمیلی مانند تماس گیرنده، انتقال تصویر و تماس کنفرانسی اشاره کرد.

پروتکل SIP و SIP Trunking

تکنولوژی ویپ با توجه به پروتکل های مختلفی کار می کند که SIP را می توان مهم ترین آن ها دانست. SIP مخفف عبارت “Session Initiation Protocol” بوده و یک پروتکل ارتباطی برای برقراری تماس های ویپ و دیگر جلسات متنی و چند رسانه ای فوری مثل تماس های صوتی و تصویری آنلاین می باشد.

SIP Trunking به خدماتی گفته می شوند که بر پایه پروتکل SIP و با استفاده از اتصالات اینترنتی کاربران انجام می شوند. این خدمات که به خطوط سیپ ترانک هم معروف می باشند، اتصالات فیزیکی به یک شرکت تلفن را از میان می برند.

instalation voip | نت یک

تجهیرات مورد نیاز برای استفاده از ویپ

برای راه اندازی تلفن ویپ در شرکت های تجاری، به تجهیزات ویپ مختلفی نیاز بوده که در ادامه، به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

سررو ویپ ( ویپ PBX)

پیش از هرچیز و برای استفاده از خدمات ویپ، به یک سرور یا مرکز تلفن ویپ نیاز دارید که بتواند امکان برقراری تماس با استفاده از شبکه اینترنت را در اختیار شما قرار دهد. این سرور به دو صورت قابل راه اندازی است:

  1. استفاده از یک سانترال تحت شبکه یا IPPBX
  2. استفاده از فضای ابری (Cloud PBX)

اگر از Cloud PBX برای راه اندازی ویپ استفاده کنید، نیاز به نصب هیچ گونه سخت افزاری نخواهید داشت و تمامی تنظیمات، توسط شرکت ارائه دهنده و با استفاده از اینترنت، اعمال می شوند. این در حالیست که سانترال تحت شبکه، نیاز به نصب و راه اندازی فیزیکی خواهد داشت.

در میان برندهای مختلفی که اقدام به تولید و عرضه سانترال های تحت شبکه کرده اند، پاناسونیک از مقبولیت بیشتری میان کاربران برخوردار می باشد. دستگاه های این شرکت، علاوه بر کاربری آسان، از کیفیت و قیمت بسیار مناسبی هم بهره می برند. از مهم ترین سانترال های تحت شبکه Panasonic می توان به KX-NS500 و KX-NS1000 و انواع مدل های سری TDE اشاره کرد.

اگر قصد راه اندازی یک مرکز تلفن ویپ یا همان ویپ را دارید، می توانید روی خدمات متنوع شرکت ایده آل گستر به عنوان کنندگی و مرکز مجاز محصولات مخابراتی پاناسونیک در ایران، حساب کنید. دسترسی به انواع سانترال های تحت شبکه با مناسب ترین قیمت، گارانتی تمامی محصولات به مدت 12 ماه، نصب و راه اندازی دستگاه سانترال توسط تکنسین های فنی و خدمات پس از فروش گسترده، از جمله امکاناتی می باشند که ما در ایده آل گستر، به شما عزیزان عرضه کرده ایم.

تلفن های ویپ یا IP Phone

تلفن های ویپ، نوعی از تلفن های ثابت محسوب می شوند که می تواننند در کنار سرورهای ویپ کار کنند. این تلفن ها با این که از نظر ظاهری تفاوت بسیاری با تلفن های معمولی ندارند؛ اما در عمل قابلیت های منحصر به فرد بسیاری دارند. این دستگاه ها به گونه ای طراحی شده اند که می توانند با استفاده از اتصال به یک شبکه محلی، می توانند صدا را در بستر اینترنت، انتقال دهند.

شرکت ایده آل گستر در عرصه عرضه انواع تلفن های ویپ از قبیل پاناسونیک، یالینک و گرنداستریم در کنار شما عزیزان حضور خواهد داشت. همه این دستگاه ها در ایده آل گستر، با قیمت مناسب و البته یک گارانتی معتبر و 12 ماهه به فروش می رسند. شما می توانید با استفاده از این لینک قیمت تلفن ویپ را مشاهده و در صورت نیاز اقدام به خریدایر کنید.

تلفن های همراه و رایانه ها

جالب است بدانید که در سیستم های ویپ حتی با استفاده از تلفن های همراه و رایانه ها هم می توانید به برقراری تماس های تلفنی ثابت بپردازید. در حقیقت برای ارتباط با مشتریان، تنها کافیست به یک شبکه اینترنت متصل باشید (حتی در صورتی که در شرکت یا محل کار هم حضور نداشته باشید).

با راه اندازی ویپ دیگر نیازی به دسترسی همیشگی به تلفن های ثابت ندارید. این موضوع باعث می شود تا در هر زمان و در هر موقعیت مکانی که هستید، بتوانید به مشتریان خود جواب داده و نیازهای آن ها را مرتفع کنید.

دروازه های ویپ (ویپ gateways)

ویپ gateway یک سخت افزار تخصصی است ترافیک تلفنی سنتی (آنالوگ) را به بسته های دیجیتال تبدیل می کند. به بیانی ساده، با کمک این دستگاه، می توانید روی خطوط قدیمی مخابرات (PSTN) هم یک سیستم ویپ راه اندازی کنید. در حقیقت، ویپ gateway مثل یک پل میان سیستم های سنتی و تکنولوژی ویپ عمل می کند.

آموزش ساخت تلفن voip

استفاده از تلفن ویپ به چه میزان تاثیرگذار است؟

در ابتدای کار سیستم های ویپ دارای اشکالاتی از قبیل تاخیر و لرزش صدا بودند. این امر موجب افت شدید کیفیت صدا می شد. در نتیجه انتظارات لازم را برای کاربر برآورده نمی کرد و نارضایتی هایی به همراه داشت.

ولی کم کم با پیشرفت اینترنت و افزایش پهنای باند آنها، کیفیت تماس های ویپ هم بیشتر از قبل شد. به طوری که مزایای ویپ نسبت به معایب آن پیشرفت بسیاری کرد. به طوری که کیفیت تماس های تلفنی که با خطوط مخابراتی صورت می گیرد، با تماس های بر بستر اینترنت برابری می کند. پس همه چیز بستگی به سرعت اینترنت شما دارد.

یکی از چالش هایی که سیستم ویپ با آن روبه رو است، عدم موقعیت یابی برای تماس های اضطراری می باشد. به خاطر استفاده ویپ از شماره های مجازی که با آدرس های IP می باشند، امکان ردگیری مکان جغرافیایی فرد تماس گیرنده وجود ندارد.

مثلا وقتی با آمبولانس تماس می گیرید، آن ها نمی توانند موقعیت مکانی شما را با استفاده از شماره تلفن پیدا کنند. در حقیقت باید حتما به اپراتور، محل دقیق خود را بگویید. البته در کشور ما هنوز این سیستم ردیابی با استفاده از شماره تلفن برای شماره های اضطراری فراهم نشده می باشد. ولی برای دیگر کشورها این چالش وجود ندارد.

تکنولوژی ویپ با سرعت سرسام آوری در حال پیشرفت بوده و به زودی، به انتخاب اول کسب و کارهای مختلف تبدیل خواهد شد. ویپ در مقایسه با سیستم های تلفنی آنالوگ از کیفیت بهتری برخوردار است، قیمت مناسب تری دارد، راه اندازی آن آسان تر بوده و در یک کلام، انتخاب بسیار بهتری به شمار می آید.

استفاده از تلفن ویپ تاثیرگذاری بسیار زیادی در موارد زیر دارد:

  1. کاهش هزینه ها: استفاده از تلفن ویپ نیاز به سرمایه گذاری کمتری نسبت به سیستم های تلفن سنتی دارد. همچنین، هزینه های مرتبط با مکالمات بین المللی، رومینگ و تماس های بین شهری نیز به شدت کاهش می یابد.
  2. افزایش انعطاف پذیری: تلفن ویپ به کاربران امکان می دهد تا از هر جایی با اتصال به اینترنت تماس بگیرند. این انعطاف پذیری به کاربران امکان می دهد تا به راحتی از منزل، دفتر کار، سفر و غیره تماس بگیرند.
  3. امکانات پیشرفته: تلفن ویپ امکاناتی نظیر پاسخ گوی خودکار، انتقال تماس، تماس های همزمان، امکان ضبط مکالمات و … را فراهم می کند. این امکانات به کاربران کمک می کند تا بهبود عملکرد و کارایی خود را افزایش دهند.
  4. ادغام ساده با سیستم های دیگر: تلفن ویپ قابلیت ادغام با سیستم های مختلفی مانند ایمیل، پیامک، CRM و … را داراست. این امکان به کاربران کمک می کند تا فرآیندهای کاری خود را بهبود داده و به صورت ساده تر و کارآمدتر انجام دهند.
  5. امنیت بالا: تلفن ویپ امکانات امنیتی پیشرفته ای را ارائه می دهد. امکاناتی نظیر رمزنگاری مکالمات، فایروال و دسترسی کنترل شده به سیستم تلفنی برای حفاظت از اطلاعات حساس را فراهم می کند.

به طور کلی، استفاده از تلفن ویپ تاثیر بسیار مثبتی در بهبود کارایی و کاهش هزینه های سازمان ها دارد.

مزایای استفاده از تلفن ویپ چیست؟

حال که با ماهیت این تکنولوژی آشنا شدیم، زمان پرداختن به مزایای مختلف آن رسیده می باشد. ما در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم که چرا باید شرکت های تجاری، ادارت و سازمان ها به فکر راه اندازی سیستم تلفن ویپ باشند؟

نصب و راه اندازی آسان

نصب و پیکربندی سرورهای ویپ در مقایسه با مراکز تلفن سنتی، بسیار آسا ن تر می باشد. همانطور که اشاره شد، در مراکز تلفن ویپ، هیچ نیازی به اتصالات فیزیکی میان سرور و تلفن های اپراتوری وجود ندارد. در حقیقت، همه کاری که شما باید انجام دهید این بوده که تلفن های IP را با استفاده از خطوط اترنت، به شبکه شرکتی متصل کنید.

انعطاف پذیری بیشتر

شرکت ها و کسب و کارهای امروزی می توانند از بسیاری از ویژگی های سیستم ویپ بهره بگیرند و از آن در ارتباطات تجاری و عمومی خود استفاده کنند. این سرویس مناسب ترین انتخاب برای شرکت هایی بوده که تعداد بسیاری کارمند دارند یا برای ارتباط بهتر با مخاطبان و مشتریان خود، به طور مدام از تلفن استفاده می کنند.

مراکز تلفن ویپ از انعطاف پذیری بیشتری نسبت به سیستم های سنتی برخوردار می باشند. این ویژگی باعث می شود تا با راه اندازی آن ها، نگران گسترش کسب و کار خود در آینده نباشید.

صرفه جویی در هزینه ها

یکی از نقاط قوت استفاده از ویپ نسبت به تلفن های آنالوگ این بوده که هزینه های ارتباطی کمتری را شامل می شود. با استفاده از تماس های میان المللی، می توانید هزینه های رومینگ را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

همینطور تلفن های ویپ قابلیتی دارند که می توانند هزینه های مکالمه را مدیریت کنند. علاوه بر این، سیستم ویپ امکاناتی مثل پست صوتی، ایمیل و چت آنلاین را برای شما فراهم می کنند که مجبور نباشید این امکانات را به طور جداگانه خریداری کنید.

ویژگی ها و قابلیت های متنوع

سیستم های مبتنی بر ویپ امکانات و ویژگی هایی را در اختیار کاربران قرار می دهند که مراکز تلفن سنتی از آن ها برخوردار نیستند یا برای برخورداری از آن ها، باید هزینه های اضافی پرداخت شود! این ویژگی ها در بیشتر کسب  و کارها، می توانند کیفیت ارتباطات مجموعه را به شکل قابل توجهی افزایش دهند.

ضبط مکالمات، انتقال تماس ها، موزیک پشت خط، صندوق صوتی، ایجاد صف تماس، زنگ خوردن گروهی داخلی ها، اپراتور گویا و … تنها بعضی از قابلیت هایی می باشند که به صورت رایگان، در اختیار کاربران مراکز تلفن ویپ و مبتنی بر ویپ قرار می گیرند.

کیفیت بالای مکالمات

با این که در ابتدای ظهور این فناوری، کیفیت تماس های ویپ واقعا نامطلوب بود؛ اما به لطف افزایش پهنای باند، هم اکنون مکالماتی که از این طریق انجام می شوند، در مناسب ترین سطح ممکن قرار دارند. شاید بتوان “کیفیت صدای ضعیف” را بزرگترین اشتباه درباره سیستم های ویپ دانست!

اگر از یک اینترنت پرسرعت و با پهنای باند بالا استفاده می کنید، اصلا نباید نگران کیفیت مکالمات در تماس های ویپ باشید. تقریبا همه شرکت هایی که خدمات مبتنی بر ویپ را ارائه می دهند، کیفیت صدای HD را برای شما تضمین خواهند کرد.

کیفیت مکالمات در سیستم های ویپ به حدی بالا بوده که حتی می توان آن را در وضعیت بهتری نسبت به مکالمات سنتی و آنالوگ قرار داد. در حقیقت، بسیار بعید بوده که در طول صحبت، بتوانید تفاوت این خطوط را با سیستم های قدیمی و مبتنی بر سیم، تشخیص دهید.

‌‌

تلفن ویپ تجربه ای بی نظیر از ارتباطات بی محدود – تماس بگیرید و سفارش خود را برای خرید محصولات و دریافت اطلاعات بیشتر ثبت کنید! –

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *