وبلاگ

SIP در مقابل VoIP

SIP VS VOIP| نت یک

SIP در مقابل VoIP راهنمای کسب و کار

SIP در مقابل VoIP : هر آنچه باید در مورد VoIP، SIP و سیستم های تلفن دیجیتال بدانید در این مقاله توضیح خواهیم داد.

SIP در مقابل VoIP: تفاوت در چیست؟ اگر در حال راه اندازی یک سیستم تلفن تجاری VoIP جدید هستید، این سوال آشنا به نظر می رسد. احتمالاً با کلمات اختصاری SIP یا Session Initiation Protocol و VoIP یا Voice over Internet Protocol با هم برخورد کرده اید. در واقع، پیمایش در دنیای سیستم‌های تلفن تجاری اغلب می‌تواند شبیه حروف الفبای کلمات اختصاری باشد.

با این حال، با توجه به اینکه «کسب و کارهایی که به سمت VoIP میروند، هزینه تماس‌های محلی خود را تا 40 درصد کاهش می‌دهند و تا 90 درصد در تماس‌های بین‌المللی صرفه‌جویی می‌کنند» بسیار مهم است که معنی هر نام اختصاری را بدانید تا بتوانید انتخاب کنید.

در این راهنما، تفاوت بین SIP و VoIP را تعریف می‌کنیم، و توضیح می‌دهیم که چگونه هر یک از این سرویس با هم کار می‌کند و کدام به نفع سیستم تلفن تجاری شماست.

SIP در مقابل VoIP

VoIP چیست؟ 

VoIP مخفف Voice over Internet Protocol است و در اصل یک سرویس تلفن دیجیتال است. سیستم های تلفن VoIP به جای ارسال صدا از طریق خطوط تلفن سنتی، صدای شما را دیجیتالی می کنند و بسته های صوتی را از طریق اینترنت ویا شبکه ارسال می کنند.

از برخی جهات، VoIP شباهت زیادی به برقراری تماس ویدیویی دارد، به جز اینکه شما فقط صدا را ارسال می کنید، نه تصویری .

طبق گفته Nextiva،”خریداران نرم افزار بیشتر از هر نوع سرویس صوتی دیگری از VoIP استفاده می کنند”. چرا؟ به عنوان یک جایگزین مقرون به صرفه برای سیستم تلفن آنالوگ سنتی، کسب‌وکارها با استفاده از سیستم‌های تلفن مبتنی بر ابر یا Cloud مانند VoIP از صرفه‌جویی قابل توجهی برخوردار هستند. با نقل قول رایگان از بهترین ارائه دهندگان تلفن VoIP، کسب و کار شما نیز می تواند از این سیستم بهره مند شود .

به لطف افزایش کار از راه دور و ترجیح مشتری برای تماس با مشاغل از طریق تلفن، محبوبیت نرم افزار VoIP برای تلفن ویپ همچنان رو به رشد است.

با سیستم های تلفن VoIP، می توانید بدون نیاز به آوردن یک برقکار، به تعداد نیازهای کسب و کار خود، خط تلفن اضافه کنید. همچنین می‌توانید با نرم‌افزار ادغام کنید تا تماس‌های خود را به‌طور خودکار بین بخش‌ها هدایت کنید یا هر تماسی را که به کسب‌وکارتان وارد می‌شود به صورت دیجیتالی ظبط کنید .

SIP در مقابل VoIP

SIP چیست؟

SIP مخفف Session Initiation Protocol است. این یک پروتکل ارتباطی منبع باز است که توسط سیستم های تلفن VoIP برای عملکرد مستقر شده است. برای کاربران تلفن های تجاری، SIP برای شروع، حفظ و خاتمه تماس تلفنی بین دو یا چند دستگاه بسیار مهم است.

برای درک SIP، درک کلمه پروتکل بسیار مهم است. در این زمینه، یک پروتکل مجموعه ای از قوانین است که توسط دستگاه های دیجیتال برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می شود. پروتکلی مانند SIP نحوه هماهنگی تبادل بسته های داده بین دستگاه ها و نحوه تفسیر بسته های داده را تنظیم می کند.

سودمندی Session Initiation Protocol به فعال کردن تماس های تلفنی VoIP محدود نمی شود. نرم افزار SIP همچنین می تواند برای برگزاری کنفرانس های ویدئویی، تبادل پیام های فوری، یا توزیع فایل های چند رسانه ای و سایر داده ها استفاده شود.

SIP در مقابل VoIP

SIP در مقابل VoIP: تفاوت چیست؟

تلاش برای مقایسه مستقیم SIP و VoIP واقعا منطقی نیست. چرا؟ مقایسه این دو مانند ارزیابی یک شعبده باز و دستیار آنها در کنار یکدیگر است.

یکی VoIP، مجری اصلی است در حالی که دیگری یک عمل پشتیبانی است. VoIP یک سیستم ارتباطی است و SIP یک پروتکل سیگنالینگ است که برای پشتیبانی از آن سیستم ارتباطی استفاده می شود.

SIP یکی از راه های استقرار سیستم تلفن VoIP شما است. این مورد مورد علاقه مدیران تلفن است زیرا مستقیماً کاربران PBX را با کاربران تلفن شبکه عمومی متصل می کند. سیستم‌های تلفن تجاری VoIP که از SIP استفاده می‌کنند، برای انتقال اطلاعات بین دستگاه‌های دارای VOIP به پروتکل SIP متکی هستند.

SIP در مقابل VoIP

SIP Trunk چیست ؟ معرفی SIP Trunk

برای اجرای یک سیستم تلفن VoIP با استفاده از SIP، به یک SIP Trunk نیاز دارید. اگر می‌پرسید «SIP Trunk چیست و چگونه کار می‌کند؟»، نگران نباشید. SIP Trunk را می‌توان به عنوان قطعه‌ای از سخت‌افزار تعریف کرد که همه تلفن‌ها و دستگاه‌های دارای SIP را در کسب و کار شما قادر می‌سازد به شبکه تلفنی دیجیتال متصل شوند.

اگر یک سرویس VoIP میزبانی شده را انتخاب می کنید، مرکز SIP شما احتمالاً در یک مرکز داده نزدیک قرار دارد. یا اگر سیستم تلفن کسب و کار VoIP خود را خود میزبانی می کنید، ممکن است SIP Trunk به عنوان بخشی از شبکه داخلی کسب و کار شما نصب شده باشد.

نکته مهم در مورد استفاده از SIP Trunk این است که شما را قادر می سازد تعداد نامحدودی از خطوط را به هم متصل کنید. عملاً، این بدان معناست که با یک سیپ ترانک، می‌توانید به اندازه نیاز کسب‌وکارتان تماس‌های تلفنی ورودی یا خروجی داشته باشید. مهم‌ترین محدودیت در تعداد تماس‌های همزمان VoIP که شرکت شما می‌تواند انجام دهد به پهنای باند اینترنت یا اینترانت شما خلاصه می‌شود.

SIP در مقابل VoIP

 

انتخاب سخت افزار مناسب برای SIP و VoIP

برای اجرای موفق سیستم تلفن تجاری VoIP مبتنی بر SIP، باید سخت افزار با SIP سازگاری داشته باشد. شامل چه چیزی می شود؟ تلفن های رومیزی فردی که باید با SIP سازگار باشند. برای مثال، تلفن‌های آنالوگ نمی‌توانند برای برقراری و دریافت تماس به یک SIP Trunk متصل شوند. همین امر در مورد تلفن های اداری که برای پروتکلی غیر از SIP طراحی شده اند نیز صادق است.

خبر خوب این است که از آنجایی که SIP به طور گسترده برای سیستم های تلفن VoIP استفاده می شود، اکثر گوشی های تجاری و سایر دستگاه های دارای VoIP با SIP سازگار هستند. بنابراین، لازم نیست برای ارتقای تلفن‌های کسب‌وکارتان به مدل‌هایی که به سختی به دست می‌آیند، هزینه زیادی کنید. همیشه بررسی کنید تا مطمئن شوید.

SIP در مقابل VoIP

مزایای SIP

چرا بسیاری از ارائه دهندگان VoIP و مشاغل از SIP به عنوان پروتکل پشتیبانی از سیستم تلفن خود استفاده می کنند؟ این پروتکل به محبوب ترین پروتکل VoIP تبدیل شده است زیرا مزایای زیادی نسبت به جایگزین ها دارد، از جمله:

✓ SIP یک نرم افزار پروتکل بسیار انعطاف پذیر و سازگار با یکپارچه سازی است

بسته های داده ارسال شده با استفاده از SIP را می توان توسط پروتکل های ارتباطی دیگر تفسیر کرد که در را برای یکپارچگی با نرم افزارهای غیر SIP باز می کند. این اجازه می دهد تا تماس های VoIP در حال اجرا در SIP به طور خودکار با استفاده از نرم افزار شخص ثالث ضبط شوند، به عنوان مثال، یا برای مشاغل که تماس های تلفن دیجیتال خود را با یک برنامه داخلی اختصاصی ادغام کنند. انعطاف پذیری SIP همچنین به این معنی است که اگر پلتفرم های نرم افزاری را در آینده تغییر دهید، بعید است که کسب و کار شما با مشکلات سازگاری مواجه شود.

 

جایگزین های SIP

SIP ممکن است محبوب ترین پروتکل برای راه اندازی سیستم تلفن VoIP باشد، اما این تنها گزینه شما نیست. H.323 یکی دیگر از پروتکل های رایج موجود در سیستم های VoIP است. بر خلاف SIP، H.323 برای کار با سیستم های تلفن آنالوگ و سیستم های تلفن ابری ساخته شده است.

با این حال، اکثر کسب‌وکارها از H.323 اجتناب می‌کنند، زیرا پیاده‌سازی آن دشوار و بسیار پیچیده است. و بر خلاف  H.323 ، SIP با طیف وسیعی از برنامه های کاربردی نرم افزار بهره وری سازگار نیست.

جایگزین های دیگر عبارتند از پروتکل کنترل دروازه رسانه (MGCP) و پروتکل کنترل کلاینت لاغر (SCCP). MGCP تا حدودی پیچیده است و از شناسه تماس گیرنده پشتیبانی نمی کند، که یک نقطه ضعف بزرگ برای بسیاری از مشاغل است. SCCP یک پروتکل اختصاصی است که توسط سیسکو استفاده می شود و این شرکت تا حد زیادی آن را به نفع SIP حذف کرده است.

 

خلاصه SIP در مقابل VoIP

هنگامی که می خواهید سیستم تلفن کسب و کار خود را ارتقا دهید یا جایگزین کنید، به راحتی می توانید در مورد تعریف SIP در مقابل VoIP گیج شوید. به طور خلاصه، VoIP نوعی سیستم تلفنی است که به شما امکان می‌دهد از طریق اینترنت یا اینترانت به جای خطوط تلفن آنالوگ سنتی، تماس برقرار کنید. SIP یک پروتکل ارتباطی است که امکان تماس VoIP را فراهم می کند.

در حالی که پروتکل های VoIP دیگری در دسترس هستند، SIP به دلایل خوبی محبوب ترین است. این تلفن های دارای VoIP را قادر می سازد تا با طیف گسترده ای از نرم افزارهای بهره وری یکپارچه شوند. SIP همچنین باری را که یک سیستم تلفن VoIP بر روی شبکه شرکت شما قرار می دهد کاهش می دهد تا کارمندان شما بتوانند بدون افت کیفیت تماس های بیشتری برقرار کنند و تماس بگیرند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *