چرا شرکت ها به پشتیبان شبکه نیاز دارند؟

به نظر شما چرا شرکت ها به پشتیبان شبکه نیاز دارند؟

فعالیت سیستماتیک یکی از مهمترین برنامه های داخلی مربوط به شرکت های سازمان یافته است که در سطوح مختلفی صورت می گیرد و قادر است هزینه های مربوط به ارتباطات داخلی یک شرکت و ارتباطات خارج از حوزه محلی را کاهش داده و سرعت دریافت اطلاعات را ارتقا دهد.

فعالیت سیستماتیک با توجه به حوزه عملکرد یک سازمان و یا شرکت در محدوده خاصی از سطح محلی تا بین المللی صورت می گیرد؛ حتی بسیاری از ما با فعالیت های روزمره خود در نوعی فعالیت سیستماتیک قرار گرفته ایم. با این حال سیستماتیک شدن سازمان ها و شرکت های تجاری، اجتماعی، سیاسی، مذهبی و مواردی از این دست با سیستماتیک شدن برنامه روزانه ما متفاوت بوده و با علوم مربوط به فناوری اطلاعات مرتبط هستند.

شبکه ای نمودن ارتباطات و اطلاعات سازمانی، مهمترین دستاورد علوم کامپیوتری در زمینه سیستماتیک نمودن فعالیت های سازمانی است که با ضرورت خلق حرفه ای با عنوان پشتیبانی شبکه همراه شد. در این مقاله علاوه بر ارائه اطلاعاتی در خصوص پشتیبانی شبکه، پشتیبان شبکه و مواردی از این دست به تشریح ضرورت شرکت ها در خصوص استخدام پشتیبان شبکه خواهیم پرداخت.

پشتیبانی شبکه چیست؟

پشتیبانی شبکه به مجموعه اقداماتی گفته می شود که در راستای حفظ، نگهداری و رفع مسائل مربوط به یک شبکه صورت می گیرد. امروزه با پیشرفت فناوری اطلاعات و دیگر علوم مرتبط با کامپوتر و رایانه، پشتیبانی شبکه نیز ارتقا یافته و در زمره یکی از مهمترین اقدامات شرکت ها در زمینه فعالیت های منظم و هدفمندانه قرار گرفته است.

پشتیبانی شبکه در دو حوزه ی سخت افزاری و نرم افزاری انجام می شود و ممکن است از شبکه ای به شبکه دیگر متفاوت باشد. با این حال یک سری از فعالیت های کلی در این حرفه وجود دارد که پایه و اساس پشتیبانی شبکه در تمامی شرایط را تشکیل می دهد و در تمامی شبکه های موجود یکسان است. چنین حرفه ای فعالیت سیستماتیک یک شرکت خاص را رقم می زند.

چنین فعالیت های یکسان و مشابهی در سطح شرکت ها و سازمان های مختلف، اساس حرفه و شغلی با عنوان پشتیبانی شبکه را فراهم نموده است که در دنیای مدرن و وابسته به فناوری اطلاعات می تواند در زمره مهمترین مشاغل نوین قرار گیرد.

پشتیبان شبکه کیست؟

پشتیبان شبکه فردی است که در عرصه مهندسی شبکه فعالیت می کند. شبکه گونه ای سیستم مرتبط با فناوری اطلاعات است و از اجزای مختلفی تشکیل شده است. پشتیبان شبکه با عناوین مختلفی همچون مهندس شبکه، کارشناس شبکه و یا حتی مهندس امنیت شبکه شناخته می شود.

پشتیبان شبکه با تکیه بر مهارت تخصصی و علمی خود و همچنین دستاوردهای تجربی و با کسب علوم نوین در عرصه فناوری اطلاعات، سیستم سازمان یافته در یک شرکت و یا سازمان را ایجاد نموده و آن را مدیریت می نماید. این مدیریت نیازمند هوش، تعهد، تخصص، زیرکی و علم بسیار است.

پشتیبان شبکه باید همواره در راستای علوم ارتقا یافته مربوط به فناوری اطلاعات حرکت نموده و با تمامی پیشرفت های صورت گرفته در این عرصه آشنا باشد؛ چرا که حرفه پشتیبانی شبکه بسیار پویا بوده و با سرعت بسیار زیادی در حال تغییر و تحول است. این امر بویژه در خصوص سیستم امنیت شبکه بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

فعالیت های پشتیبان شبکه در یک شرکت

شرکت ها با توجه به قرار گرفتن در محدوده یک سیستم سازمان یافته نیازمند بررسی همه جانبه فعالیت اعضا و دستاوردهای شرکت، حفظ مسائل امنیتی، گسترش روابط منظم و ارتقای سطح فعالیت سیستماتیک درون شبکه ای خواهند بود. چنین امری جز با استمداد از فردی که مهارت لازم در عرصه پشتیبانی شبکه را داراست امکان پذیر نخواهد بود.

پشتیبان شبکه فعالیت خود را با توجه به تعریف صورت گرفته در این حرفه به انجام می رساند؛ حفظ، نگهداری و رفع مشکلات صورت گرفته در شبکه یک شرکت اساس و پایه فعالیت وی را تشکیل می دهند. همانگونه که در مطالب پیشین بیان شد، این اقدامات در عرصه های متفاوتی از قطعات سخت افزاری و مسائل نرم افزاری سیستم ها صورت می گیرد.

رفع مسائل و مشکلات سخت افزاری مهمترین انگیزه شرکت ها از استخدام پشتیبان شبکه است. با این حال نباید تصور نمود که مشکلات نرم افزاری را می توان بدون استمداد از یک مهندس شبکه حل و فصل کرد. تمامی این مسائل در حوزه حرفه پشتیبان شبکه قرار دارد و عامه اجتماع بدون تخصص توانایی رفع چنین مسائلی را نخواهند داشت.

چرا شرکت ها به پشتیبان شبکه نیاز دارند؟

در صورتی که با وظایف تخصصی پشتیبان شبکه آشنا شوید، مطمئنا با ضرورت استخدام پشتیبان شبکه و جواب این سوال که چرا شرکت ها به پشتیبان شبکه نیاز دارند نیز آشنا می شوید. کارشناس شبکه در یک شرکت وظایف ذیل را برعهده دارد:

  • آشنایی با نرم افزار و سخت افزارهای نوین و نصب آن ها بر روی شبکه
  • ایجاد سیستم سازمان یافته امنیتی برای شرکت
  • اقدامات مربوط به حفظ، نظارت و ارتقای امنیت شبکه
  • ثبت تمام تغییرات ساختاری شبکه و گزارش آن به مسئولین و کاربران
  • ثبت گزارشات مربوط به عملکرد روزانه شبکه
  • انجام تعمیرات و رفع مشکلات موجود بویژه در حوزه سخت افزاری
  • ارائه آموزش های مرتبط با حوزه پشتیبانی شبکه به کارکنان

شرکت های سازمان یافته با اهداف بلند مدت ناگزیر از استخدام پشتیبان شبکه کاملا حرفه ای بوده و عدم دقت در این امر می تواند خدشه بسیاری به اعتبار شرکت در سالیان بعد و حتی در کوتاه مدت وارد سازد.

استخدام پشتیبان شبکه حرفه ای

صرفا یک مدرک تحصیلی دانشگاهی و یا مدارک معتبر از سازمان های دیگر نمی تواند تایید کننده حرفه ای بودن مهندس شبکه باشد. حرفه ای بودن نیازمند برخی از روحیات اخلاقی و درونی فرد از جمله تعهد پذیری، قدرت استدلال و استنتاج، فن بیان قوی در ارائه نقد و بررسی لازم و ذکر موانع موجود و همچنین نیازمند برخی از تجربیات فنی در این رشته است.

امروزه استخدام پشتیبان شبکه از طرق مختلفی فراهم شده است اما استخدام یک فرد ماهر با جست و جو در یک محدوده شهری و یا محلی خاص، شانس شما را برای دست یافتن به برترین های این عرصه کاهش می دهد. فضای مجازی امکان تبادل نظر با حرفه ای ترین های سطح کشور را فراهم ساخته و می تواند شانس شما را جهت استخدام برترین پشتیبان های شبکه افزایش دهد.

در صورتی که قصد استخدام یک و یا چند نفر جهت پشتیبانی از شبکه شرکت خود را دارید می توانید از طریق وب سایت نت یک اقدام نموده و با شماره تلفن های درج شده در همین صفحه تماس بگیرید. مشاوران ما شما را جهت استخدام حرفه ای ترین ها یاری خواهند نمود.

جالب است بدانید خیلی از افراد به جای پشتیبان شبکه تایپ می کنند \ajdfhk af;i

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *