وبلاگ

کدک صوتی تلفن ویپ چیست

کدک صوتی تلفن ویپ | نت یک

کدک صوتی تلفن ویپ چیست

کدک های ویپ و انواع کدک صوتی در ویپ موضوع بسیار مهم و جذابی است که اکثر دوستانی که قصد خرید تلفن های ویپ برندهای مختلفی نظیر سیسکو و یالینک را دارند با این موضوع مواجه می شوند به همین دلیل ما قصد داریم در این مقاله از نت یک در رابطه با این موضوع صحبت کنیم.

 

کدک صوتی

کدک صوتی

کدک صدا در ویپ چیست

همان طور که در تمام ارتباطات چندرسانه‌ای وجود کدک بسیار رایج است کدک های صوتی در تلفن های تحت شبکه نیز ضروری به حساب می آیند. کدک صدا، در حین انتقال از “زبان” مشترکی استفاده کنند و در نوع مخصوص خود، در سیستم های مختلف ذخیره می شوند. با توجه به همین مسئله است که در مراکز تلفن ویپ مانند تلفن ویپ سیسکو از مجموعه ای کامل و کم نظیر از کدک ها و فرمت ها، هم به صورت تصویری و هم به صورت صوتی، استفاده شده است.

به طور کلی ، کدک ها در واقع یک الگوریتم فشرده‌سازی به حساب می آیند؛ این الگوریتم ها از قدرت CPU برای انجام کارها به صورت بهتر یا بدتر استفاده می کنند. همین موضوع در رابطه با فرمت ها نیز به همین صورت است؛ اما به صورت خاص در زمان نوشتن در یک فایل بایگانی، صدق می کنند. مانند تمام الگوریتم های موجود، ما با مثلثی روبروییم که در آن، توجه به هریک از رأس ها، باعث عدم توجه به راس های دیگر خواهد شد. در این حالت، رأس ها به این صورت خواهند بود:

  • استفاده از منابع CPU
  • مصرف پهنای باند
  • کیفیت ارتباطات

اگر ما الگوریتم بسیار پیچیده ای به وجود بیاوریم که این قابلیت را داشته باشد تا بتواند رسانه های صوتی و تصویری را فشرده سازی کند و کیفیت ارتباطی بسیار مناسبی را به ما ارائه دهد ، به احتمال خیلی زیاد مقدار بسیار زیادی از منابع CPU را  باید مصرف کنیم.

از جانبی دیگر، اگر بخواهیم از یک الگوریتم به صورت خطی استفاده کنیم و کیفیت ارتباطات را حفظ کنیم، مصرف پهنای باند بسیار زیاد خواهد بود. به عبارتی دیگر باید بین آن ها توازن برقرار کنیم، اگر تصمیم بگیریم کیفیت ارتباط را فدا کنیم، می توانیم مصرف پهنای باند و الگوریتم خطی را اجرا کنیم.

در نهایت الگوریتم های بسیار پیچیده ای وجود دارند که این قابلیت را دارند تا به صورت کلی (کمترین مصرف منابع و حداکثر کیفیت) بسیار بهتر از دیگر الگوریتم ها عمل کنند. اما همان طور که رایج است، این کدک ها  با استفاده از مجوزهای کاربری گران‌قیمت، محافظت می شوند و در این بخش ما قصد داریم که هزینه کلی راه حل های مختلف را ارزیابی کنیم، زیرا اگر از سطح بالایی از ارتباطات را مورد استفاده قرار دهیم، عملکرد کلی می تواند کاملا تحت تأثیر قرار بگیرد.

انواع کدک های صوتی

انواع مختلفی از کدک های صوتی وجود دارند که در ادامه ان ها را معرفی کرده ایم.

کدک صوتی تلفن ویپ ulaw چیست

این کدک  با نام G.711 نیز شناخته می شود، نسخه مخصوص و اصلی آن در اصل برای کشور ایالات متحده است. از این نوع رمزگذاری برای تلفن ها در شبکه های تلفن کلاسیک در کانادا و ایالات متحده استفاده می  شود. پهنای باند مصرفی کدک صوتی تلفن ویپ ulaw، 64 کیلوبیت بر ثانیه است که در مقایسه با “رقبای خود” می تواند بسیار بالاتر باشد (اگرچه برای تلفن های استاندارد، این درواقع یک پهنای باند معمولی به حساب می آید). 64 کیلوبیت بر ثانیه در واقع یادآور پهنای باندی که توسط مودم های Dial up که در گذشته به منظور اتصال به اینترنت استفاده می شد، خواهد بود.

کدک صوتی تلفن ویپ alaw چیست

کدک صوتی alaw درواقع همان کدک ulaw است؛ اما تنها در اروپا قابل استفاده است. این کدک اجازه استفاده در اتحادیه اروپا را دارد و دستگاه های ویپ مجبور به استفاده از این کدک های صوتی هستند.

کدک gsm چیست

این کدک بسیار معروف و شناخته شده است؛ زیرا به صورت منظم در کانال خطوط تلفن های همراه مورد استفاده قرار می گیرد. کدک صوتی gsm در واقع مخفف کلمهGlobal System for Mobile communications، به این معنی که سیستم های جهانی برای ارتباطات تلفن همراه کاربرد دارند.

از نظر کیفیت بسیار مطلوب و عالی نیست، اما به لحاظ کمیت بسیار مورد استقبال واقع شده؛ زیرا پهنای باند مصرفی آن در یک اتصال صوتی Full-Rate تنها 13 کیلوبیت بر ثانیه است. این در واقع روش خوبی برای صرفه جویی در پهنای باند شما خواهد بود.

کدک صوتی

کدک صوتی

کدک صوتی ilbc چیست

یکی از جالب ترین و محبوب تری کدک های صوتی، کدک  ilbc است. این کدک محبوب توسط شرکتی که گوگل، غول اینترنتی دنیا آن را خریداری کرده، ایجاد شده است و برای چند برنامه مکالمه صوتی بسیار مشهور، مانند تلفن های نرم افزاری در لینوکس با نام های Gizmo5، Google Voice و Ekiga  مورد استفاده قرار گرفته است.

کدک صوتی speex چیست

speex یکی دیگر از کدک های صوتی بسیار محبوب به حساب می آید که توسط انجمن Xiph  طراحی شده، از طرفی باید بدانید که کدک صوتی speex برای فرمت های شناخته شده و معروفی مانند Vorbis ، Flac  نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

کدک صوتی g722 چیست

این کدک نمونه “بهبود یافته” G.711 است و به صورت رایگان قابل استفاده خواهد بود و توسط برخی تجهیزات تلفنی ویپ نیز پشتیبانی می شود. این کدک در مقایسه با دیگر کدک ها تا حدودی سطح پایین تری دارد، اما در عین حال از محبوبیت بیشتری در بین تلفن های IP یا تحت شبکه دارد.

کدک صوتی g726 چیست

کدک g726 مانند کدک G.711، در تلفن های معمولی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف پهنای باند آن بسیار کم بوده تقریبا معادل 32 کیلوبیت بر ثانیه است. این کدک صوتی در واقع به عنوان یک پیشرفت به منظور استفاده از ترانک های تلفنی یا همان sip trunk ارائه شده، با استفاده از اپراتورهای G.726 معرفی شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *