سوئیچ شبکه, وبلاگ

سوئیچ شبکه مدیریتی

سوئیچ شبکه مدیریتی چیست؟ ویژگی و مزایای استفاده از سوئیچ شبکه مدیریتی در چیست؟ یکی از جدید ترین تکنولوژی های روز دنیا تولید سوئیچ شبکه مدیریتی است، این سوئیچ دارای امکاناتی بی نظیری بوده که در میان سایر سوئیچ ها مشاهده نشده است، سوئیچ شبکه مدیریتی در کنترل پهنای باند شبکه بسیار مؤثر بوده و با روش های خاصی می تواند در انواع شبکه ها و مخصوصاً شبکه های بزرگ نگه داری شود.

سوئیچ شبکه مدیریتی

کاربرد اصلی سوئیچ شبکه مدیریتی

سوئیچ شبکه مدیریتی برای برنامه ریزی و مدیریت هر تنظیمی به کار می رود، به عنوان نمونه می توان تنظیمات پهنای باند، انواع تنظیمات شبکه های مجازی و حتی انواع کنترل ها را از طریق سوئیچ شبکه مدیریتی را به انجام رساند. جالب است بدانید که مشخصات تنظیمی در هر یک از موارد بیان شده بسیار مشابه بوده و دارای تکنیک های متشابه است در حقیقت نیاز اصلی تنظیمات و کنترل آن ها تنها یک آدرس مک در شبکه بوده که به هر وسیله داده می شود.

تنظیمات مشترک برای سوئیچ شبکه مدیریتی اعم اند از رکمونت بودن، بدنه فلزی، تعداد 16 پورت به بالا، امکان مدیریت از طریق وب و پاورهای اینترنال، در حقیقت قیمت تمام شده سوئیچ شبکه مدیریتی برای این محصول بسیار است اما در فروشگاه های عامل و کنندگان اصلی فروش آن با قیمت بسیار مناسب عرضه می شود.

باید توجه داشت که استفاده از سوئیچ شبکه مدیریتی نیاز به تمهیدات ویژه دارد از جمله آن که باید انرژی برق و انرژی خنثی ارت را فراهم کرد، یا برای آن پیش بینی کرد که چگونه می توان آن را عرضه کرد، در واقع سوئیچ های داخلی و هم دیتای انتقالی باید با واحد زمان مشخص شود که به عنوان پارامتر مهم سوئیچ شبکه مدیریتی به شمار می رود.

سوئیچ شبکه مدیریتی

برای خرید انواع سوئیچ شبکه – سوئیچ سیسکو و … از طریق شماره تماس های درج شده در همین صفحه با ما تماس بگیرید.

امکانات اصلی سوئیچ های مدیریتی

امکان های اصلی سوئیچ های مدیریتی زیاد است به عنوان نمونه می توان گفت پیکربندی اصلی آن با انواع مرورگر های وب بوده که به شکل مدیریت شده و بر پایه وب بنا می شود، مدیریت پورت های دیگر آن هم از نظر سرعت، ظرفیت و یک طرفه یا دو طرفه بودن از نواع پیکربندی پورت تعریف شده می باشد.

چند دهه قبل که ارتباطات حتی به سطح امروز نزدیک هم نبود، امکان اینکه بتوان از راه دور کنترل یک سیستم را در دست گرفت یا بسیاری از منابع را در اختیار کلاینت های دیگر هم قرار داد، وجود نداشت. اما با گسترش دنیای شبکه و اینترنت، هم اکنون دسترسی به دنیایی از اطلاعات به سادگی میسر شده می باشد. در واقع به کمک شبکه می توان منابع مختلف را در شبکه به اشتراک گذاشت و از این طریق هزینه را کاهش و سرعت را بالا برد.

حال چه بخواهیم یک شبکه خانگی داشته باشیم یا یک شبکه اداری، ایجاد یک شبکه می تواند کمک های بسیاری برای ما داشته باشد. از طرفی برای هم بندی یک شبکه هم به یک سری ابزار و تجهیزات شبکه مثل سوئیچ شبکه، روتر، مودم، هاب و … نیاز داریم.

سوئیچ شبکه مدیریتی

سوئیچ شبکه

یکی از مهم ترین ابزارهای ارتباطی شبکه بوده که تجهیزات مختلف شبکه را به هم مرتبط می سازد. مثلا در صورتی که بنا دارید تا یک دوربین تحت شبکه داشته باشید و از طریق شبکه و کامپیوتر خود این دوربین را کنترل کنید، با وصل کردن این دوربین به سوئیچ و وارد کردن آی پی آن به دوربین، به تصاویر مربوطه دسترسی خواهید داشت.

همینطور در صورتی که قصد دارید تا به کاربران شبکه خود اینترنت بدهید، با اتصال مودم به سوئيچ این امکان برای آن ها فراهم خواهد شد. در واقع این مزیت سوئيچ نسبت به ابزاری مثل هاب بوده که ترافیک مد نظر را تنها به سیستم مد نظر ارسال می کند و امنیت بالاتری را برقرار می سازد. چنین ابزاری برای یک شبکه محلی (شبکه LAN) هم بسیار مناسب بوده و می تواند ارسال داده را به شکل هدفمندی، پیاده سازی نماید.

سوئیچ شبکه مدیریتی

مزایای و معایب سوئیچ شبکه مدیریتی

در سوئیچ های غیر مدریتی از آنجایی که امکان ساپورت پنل مدریتی وجود ندارد، امکان کنترل داده های شبکه برای شما وجود ندارد و بدین ترتیب نظارت محدود خواهد شد. اما به شما پیشنهاد می کنیم در صورتی که شبکه ای دارید که نیازی به مدیریت داده های آن نیست و نرم افزارهای مخصوصی هم در سیستم های شبکه وجود ندارد، بهتر است از این نوع سوئيچ کمک بگیرید تا بتوانید در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

سوئیچ شبکه مدیریتی

امکاناتی که سوئیچ های مدیریتی در اختیار ما قرار می دهند

همانطور که در بخش های قبل اشاره کردیم، به علت ابزارهای مدیریتی خاصی که این نوع از سوئیچ ها برای ما ایجاد می کنند، امکان مدیریت گسترده ای در شبکه برای ما ایجاد می شود که در این بخش به طور کامل تری آن را شرح می دهیم. سوئیچ شبکه مدیریتی

سوئیچ شبکه مدیریتی

  • پشتيبانی از پروتکل SNMP

یکی از امکان هایی که در این دسته از سوییچها وجود دارد، امکان پشتيبانی از پروتکل SNMP می باشد. این پروتکل می تواند صحت و سلامت تجهیزات داخل شبکه را در فرآیند مانیتورینگ نمایش دهد. در واقع حتی امکان بررسی سلامت تجهیزات شبکه از بیرون شبکه هم وجود دارد و نیازی به حضور فیزیکی و بررسی این تجهیزات به شکل مستقیم نخواهد بود.

سوئیچ شبکه مدیریتی

  • امکان Vlaning

به کمک Vlaning امکان اینکه یک بخشی از شبکه به شکل یک واحد مجزا در نظر گرفته شود و ترافیک را به گونه ای هدفمند به سمت بخش های مختلف هدایت کند، وجود دارد. این امکان در واقع به گونه ای ترافیک را ایزوله می کند تا بخشی که اهمیت بیشتری دارد، از حجم و سرعت بالاتری بهره مند شود و ترافیک بیهوده در این بین مصرف نشود. همینطور به کمک چنین قابلیتی، امنیت شبکه هم در سطح بالاتری قرار می گیرد چرا که از دسترسی به اطلاعات بخش های مختلف از کاربران بخش های دیگر گرفته شده می باشد.

سوئیچ شبکه مدیریتی

  • امکان Redundancy

از مزیت های مهم دیگری که در سوئیچ های مدیریتی شبکه در قیاس با سوئیچ های غیر مدیریتی ایجاد شده بوده و می تواند مدیریت را آسان تر از قبل کند، Redundancy می باشد.
فرض کنید در یک شبکه ارتباط به طور کامل قطع می شود. اگر بخواهید همچنان ارسال اطلاعات داشته باشید، باید از یک مسیر جایگزین کمک بگیرید که ایجاد چنین مسیری به کمک پروتکل STP انجام خواهد شد. سوئیچ شبکه مدیریتی

در واقع این پروتکل تنها در یک زمان آن هم بین دو دستگاه، چنین مسیری را ایجاد می کند و امکان ایجاد یک Loop در شبکه را که به علت ایجاد مسیرهای مختلف پدیدار می شود را از بین می برد. لازم به ذکر بوده که امکان Load Balancing در کنار این امکان هم وجود دارد، تا با تقسیم دیتا بین سوئیچ های مختلف، از همه منابع بهره لازم برده شود.

سوئیچ شبکه مدیریتی

  • امکان QOS

اگر به بخش قبلی دقت کرده باشید، اشاره کردیم که امکان اولویت بندی دیتا بین بخش های مختلف شبکه وجود دارد. این امکان QOS یا Quality Of Service نامیده می شود. مثلا سرویس Voip سرویسی بوده که باید سرعت بالایی داشته باشد و محدودیت زمانی در آن اهمیت بالایی دارد پس ارائه بیشتر ترافیک به این بخش یا بخش های مشابه دیگر، موجب خواهد شد تا در نهایت کیفیت سرویس های شبکه بهبود پیدا کند و بسته اطلاعاتی بدون مشکل به مقصد برسد.

سوئیچ شبکه مدیریتی

مزایای استفاده از سوئیچ شبکه مدیریتی

کاهش هزینه های عملیاتی

حوزه دیگری که در آن سوئیچ شبکه مدیریتی می تواند به کاهش هزینه های فناوری اطلاعات کمک کند، هزینه های عملیاتی است. زیرا سوئیچ شبکه مدیریتی به شما امکان می دهد از راه دور به شبکه خود دسترسی داشته باشید و بر آن نظارت داشته باشید و نیاز به نگه داشتن کارکنان در محل به صورت 24/7 در مکان های راه دور را فقط برای نظارت بر سلامت شبکه از بین می برد.

ابزارهای ارتباطی مدیریتی مانند Telnet، RS-232، مرورگر وب، یا SNMP (پروتکل مدیریت شبکه ساده) به شما امکان می دهند وضعیت شبکه خود را به روز رسانی کنید. و امکان دسترسی و کنترل دستگاه را از راه دور برای ایجاد تغییرات یا عیب یابی مشکلات مهیا میکند. سوئیچ شبکه مدیریتی دارای ابزارهای تشخیصی شبکه پیشرفته مانند Port Mirroring و Remote Network Monitoring (RMON) میباشد که به شما یک تفکیک بصری ترافیک شبکه در هر پورت و همینطور توانایی عیب یابی و تست تجهیزات و دستگاه های شبکه را می دهد.

به حداقل رساندن خرابی شبکه

مزیت اصلی سوئیچ شبکه مدیریتی این است که در کاهش خرابی شبکه به طور چشمگیری موثر است. مطالعات اخیر در مورد خرابی فناوری اطلاعات نشان می دهد که کسب و کارها به طور متوسط مقدار بسیار زیادی در سال از طریق خرابی و بازیابی اطلاعات از دست می دهد.

سوئیچ  شبکه مدیریتی می تواند به شرکت ها کمک کند تا از این مشکلات با اجازه دادن به لینک های failover در شبکه جلوگیری کنند. پروتکل هایی مانند توپولوژی آلفا رینگ که پس از شکسته شدن پیوند شبکه به زمان شکست 30 میلی ثانیه یا کمتر می رسند، به کاهش زمان خرابی کمک می کنند و به ایجاد زیرساخت شبکه راحت تر با کاهش هزینه کابل کمک می کنند.

پروتکل های استاندارد شده مانند Rapid Spanning Tree (RSTP)، Multiple Spanning Tree (MSTP) و Spanning Tree Protocol (STP) امکان لینک های Failover و قابلیت همکاری روی چندین سوئیچ را فراهم می کنند. علاوه بر این، ویژگی هایی مانند پروتکل کنترل تجمع پیوند (LACP) کاربر را قادر می سازد تا بدون تغییر نوع کابل روی سوئیچ، پهنای باند بیشتری را برای برنامه های با نرخ جریان بالا اضافه کند. این ویژگی های سوئیچ شبکه مدیریتی، که به تنهایی یا به صورت ترکیبی کار می کنند، می توانند شبکه ای با زمان خاموشی و تاخیر کم ایجاد کنند.

افزایش امنیت

سوئیچ شبکه مدیریتی می تواند به افزایش امنیت شبکه شما کمک کنند. با ویژگی هایی مانند کنترل دسترسی به شبکه مبتنی بر پورت 802.1X (PNAC) و کنترل پورت PoE یعنی تقویت برق از طریق اترنت، می توانید دسترسی به پورت سوئیچ را برای هر کاربر شبکه به صورت جداگانه کنترل کنید. مثلا، می توانید یک آدرس مک 24 ثابت را تنظیم کنید تا با هر پورت مرتبط شود و دسترسی به سایر آدرس های مک را رد کنید.

سوئیچ شبکه مدیریتی ایجاد لیست های کنترل دسترسی (ACL) را امکان پذیر می کند، که می تواند ترافیک شبکه خاص کاربران را با استفاده از عبارات ساده “اجازه” و “رد” کنترل کند. علاوه بر این، سوئیچ شبکه مدیریتی به شما امکان می دهد جدول آدرس MAC را مشاهده کنید تا ببینید چه دستگاه ها و کاربرانی به دستگاه شما دسترسی داشته اند. به این ترتیب می توانید اقداماتی را برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز انجام دهید.

سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی چه تفاوت هایی دارند؟

چهار تفاوت کلیدی بین سوئیچ های مدیریتی در مقابل سوئیچ های غیر مدیریتی به شرح زیر است:

امکانات

ویژگی های سوئیچ مدیریتی ممکن است در بین تولید کنندگان و مدل ها متفاوت باشد، اما اغلب شامل موارد زیر است:

پروتکل درخت پوشا (STP) از سوئیچ و لینک بدون ایجاد حلقه پشتیبانی می کند. چندین نوع STP وجود دارد که معمولاً پیکربندی می شوند، از جمله STP سنتی، STP مختص هر VLAN، STP سریع و STP چندگانه.

  • توانایی اجرای خدمات با کیفیت
  • پشتیبانی از VLAN
  • محدود کردن نرخ پهنای باند
  • انعکاس پورت

یکی از ویژگی های منحصر به فرد سوئیچ های غیر مدیریتی جدول آدرس MAC است که بالاتر به آن اشاره شد. حفظ جدول آدرس MAC به کاهش تعداد کلی پخش های ارسالی کمک می کند و تعداد برخوردهای احتمالی در دامنه را محدود می کند. این قابلیت همینطور یک تمایز کلیدی بین یک سوئیچ غیر مدیریتی و یک هاب اترنت است.

کنترل و عملکرد

 تفاوت عمده بین سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی، کنترل و عملکرد است. از این منظر، تیم شبکه مسئول حفظ و مراقبت از سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی است. با این حال، تفاوت این است که تیم ها می توانند سوئیچ های مدیریتی را برای مدیریت متفاوت بر ترافیک شبکه پیکربندی کنند. تفاوت های دیگر شامل توانایی دسترسی از راه دور به تنظیمات و توانایی نظارت بر دستگاه ها با استفاده از پروتکل های نظارتی مانند SNMP، NetFlow و سایر داده های تله متری شبکه است.

سوئیچ های مدیریتی همینطور به یک یا چند مدیر نیاز دارند که پیکربندی شبکه و مفاهیم نظارت و نحوه اعمال این مفاهیم را در پیکربندی سوئیچ درک کنند. سوئیچ های غیر مدیریتی بیشتر یک فرایند راه اندازی Plug and Play دارند.

امنیت

ویژگی های امنیتی را که سوئیچ های غیر مدیریتی نمی توانند از آن ها استفاده کنند، می توان بر روی سوئیچ های مدیریتی پیکربندی کرد. این ویژگی ها شامل احراز هویت 802.1X، امنیت پورت و VLANهای خصوصی است.

هزینه

با نگاهی به هزینه، سوئیچ های غیر مدیریتی در مقایسه با همتایان مدیریتی خود بسیار ارزان تر هستند. با این حال، تعداد کمی از گزینه های سوئیچ غیر مدیریتی برای استفاده سازمانی متناسب هستند. در عوض، سازمان های علاقه مند به سوئیچ های غیر مدیریتی می توانند آن ها را مستقیماً از سازنده به صورت آنلاین و یا از طریق فروشگاه های بزرگ خریداری کنند.

سوئیچ شبکه مدیریتی محلی و سوئیچ شبکه مدیریتی سرویس ابری چه هستند؟

سوئیچ های مدیریتی در فضای ابری در محیط های ابری عمومی کنترل می شوند و فقط نیاز به یک مدیر برای دسترسی به اینترنت دارند. بنابراین، برای شبکه های توزیع شده جغرافیایی، یک معماری سوئیچ مدیریتی در سرویس ابری می تواند فرایند مدیریت از راه دور را ساده تر کند.

سوئیچ های مدیریتی محلی نیاز به یک مدیر دارند که مستقیماً به شبکه شرکت متصل باشد یا قابلیت دسترسی از راه دور برای دسترسی به رابط مدیریت سوئیچ داشته باشد.

نحوه انتخاب بین سوئیچ شبکه مدیریتی و غیر مدیریتی

سوئیچ های مدیریتی گران تر از سوئیچ های غیر مدیریتی هستند، زیرا به پچ های نرم افزاری، به روز رسانی ها و – اغلب – یک متخصص ماهر برای پیاده سازی نیاز دارند. با توجه به این مسئله، شبکه های پیچیده ای که از سرورها، نقاط دسترسی بی سیم، رایانه های شخصی و دستگاه های اینترنت اشیاء تشکیل شده اند، اغلب به گزینه های پیکربندی موجود در سوئیچ های مدیریتی نیاز دارند.

کسب و کارهای کوچک با چندین دستگاه متصل به احتمال زیاد می توانند با استقرار یک سوئیچ غیر مدیریتی کنار بیایند. قابلیت های موجود در سوئیچ های مدیریتی احتمالاً مورد استفاده قرار نخواهند گرفت، زیرا یک شبکه مسطح واحد به راحتی می تواند سطح ترافیکی را که یک شبکه کوچک ایجاد می کند مدیریت کند. بنابراین، هزینه اضافی سوئیچ مدیریتی احتمالاً هیچ سود بیشتری برای کسب و کار نخواهد داشت.

اگر کسب و کار شروع به نزدیک شدن به صدها دستگاه کند، ممکن است این سازمان به یک سوئیچ مدیریتی نیاز داشته باشد. در این حالت، توانایی تقسیم LAN به چندین دامنه پخش با استفاده از VLAN می تواند عملکرد بهینه شبکه را تضمین کند. به علاوه، کسب و کارهای بزرگ تر احتمالاً دارای یک متخصص شبکه فناوری اطلاعات در میان کارکنان خواهند بود که می تواند عملکرد، امنیت و ویژگی های نظارتی پیشرفته را پیکربندی کند.

سوئیچ شبکه مدیریتی

برای خرید سوئیچ شبکه مدیریتی نت یک بهترین راهنمایی را در اختیار شما قرار می دهد. انواع سوئیچ شبکه مدیریتی در مجموعه بزرگ نت یک با بهترین کیفیت، قیمت و ضمانت وجود دارند. شما می توانید همین حالا برای دریافت اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با ما تماس بگیرید. کارشناسان نت یک به صورت کاملا رایگان مشاوره خرید سوئیچ شبکه را در اختیارتان می گذارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *