سوئیچ شبکه

سوئیچ سیسکو

سوییچ 48 پورت | نت یک

سوئیچ سیسکو و نحوه ارتباط با آنها

سیسکو یکی از شرکت های معروف در خصوص تولید قطعات شبکه است. در این مقاله در خصوص سوئیچ سیسکو و انواع آن میخوانیم. سوئیچ های سیسکو قابلیت های متنوعی دارند و در انواع مختلفی تولید می شوند به همین دلیل به خصوص در سال های اخیر به یکی از محبوب ترین و پر طرفدار ترین برند ها شناخته میشوند.

سوئیچ سیسکو

سوئیچ سیسکو

سوئیچ چیست؟

سوئیچ ها برای اتصال چند شبکه به هم نظیر کامپیوتر، پرینتر و تلفن ها و… استفاده می شوند به همین دلیل در سال های اخیر استفاده از انواع سوئیچ در شرکت ها و سازمان ها  بسیار زیاد شده است. سوئیچ در واقع نقش کنترلر شبکه را دارد و اجازه تبادل اطلاعات و ارتباط بین دستگاه های مختلف را به دستگاه‌ها می‌دهد.

سوئیچ در شبکه های کامپیوتری به عنوان یکی از سخت افزارهای شبکه شناسایی می شود که دستگاه‌های مختلف را در شبکه کامپیوتری با استفاده از packet switching به هم متصل می کند بنابراین منجر به انتقال دیتا و اطلاعات می شود. سوئیچ شبکه در لایه ۲ مدل OSI فعالیت می‌کند و با استفاده از Mac addresses یا آدرس سخت افزاری به انتقال دیتا در شبکه می‌پردازد. البته سوئیچ های لایه سه هم وجود دارند که ارتباط بین شبکه های مختلف را با انجام کار مسیریابی در شبکه، برقرار می‌کنند.

cisco چیست؟

Computer Information System Company یا به صورت اختصاری cisco یکی از برند های محبوب تجهیزات شبکه در دنیا به حساب می آید که از منظری دیگر از نام شهر سان فرانسیسکو – San Francisco برگرفته شده است. سن فرنسیسکو در واقع جایی معرغی می شود که موسسین سیسکو، در سال ۱۹۸۴ شرکت سیسکو را بنیان نهادند. cisco بیشتر با محصولات شبکه اش معرفی می شود و سیسکو در حال حاضر حدود ۷۴۰۰۰ کارمند در سراسر دنیا دارد و در زمینه امنیت سایبری رشد بسیار خوبی داشته است.

cisco محصولات و خدمات IT را در ۶ دسته اصلی به بازار ارائه می‌دهد:

 • شبکه: وایرلس، موبیلیتی و اترنت نوری
 • امنیت
 • ارتباطات درون سازمانی: شامل دیتا، صدا و تصویر
 • دیتاسنتر
 • IoT
 • فضای ابری و محاسبات cloud and computing
سوئیچ سیسکو

سوئیچ سیسکو

سوئیچ سیسکو چیست؟

به طور کلی برند سیسکو یکی از بهترین برند ها در خصوص تولید سوئیچ به حساب می آید به همین دلیل با توجه به تنوعی که این برند به کاربران و مشتریان خود ارائه می کند این محبوبیت بی دلیل نیست. سوئیچ های برند سیسکو در سه دسته اصلی Core و Distribution و Access به بازار عرضه می شوند. شما می توانید برای خرید سوئیچ شبکه سیسکو سایت نت یک را انتخاب کنید.

انواع سوئیچ های سیسکو

سوئیچ های برند سیسکو در انواع مختلفی با ارائه انواع مختلفی از امکانات به بازار عرضه شده اند و شما باید مطابق نیاز خود آن ها را انتخاب کنید. در ادامه انواع سوئیچ های سیسکو را معرفی خواهیم کرد.

سوئیچ های سیسکو با ویژگی‌هایی نظیر امنیت، کارایی بالا، دسترس‌پذیر و قابل توسعه بودن، سوییچ های پرفروش بازار انتخاب شده اند.

سوئیچ با پیکربندی ثابت

fixed configuration switcges معادل سوئیچ با پیکربندی ثابت است که برای راحتی، سوئیچ fixed نامیده می‌شود. سوییچ های fixed جز سوییچ های پرطرفدار در بازار به حساب می آیند. انواع مختلف سوئیچ های فیکس در بازار با پورت های ثابت 18، 24 و… ارائه می شوند بنابراین قابلیت ارتقا تعداد پورت برای این دسته سوئیچ ها وجود ندارد. امکان اتصال سوییچ های fixed به یکدیگر و استفاده از فیبر نوری در سوئیچ سیسکو نوع Fixed وجود دارد.

سوئیچ ماژولار سیسکو

سوئیچ های ماژولار به کمک ماژول قابلیت اضضافه کردن تعداد پورت ها را دارند بنابراین قابلیت بسیار خوبی ارائه می دهند. سوئیچ های ماژولار قیمت بیشتری دارند و کارایی، انعطاف پذیری، مقیاس پذیری در پیکربندی و توسعه پذیری بسیار بالایی را ارائه خواهند کرد.

سوئیچ های مدیریتی سیسکو

سوئیچ های مدیریتی یکی از معروف ترین انواع سوئیچ هستند که معمولا افراد اسم آن را شنیده اند و آشنایی اندکی با نحوه کار آن ها دارند. سوئیچ های مدیریتی و غیر مدیریتی با توجه به امکان مدیریتی که در هر یک وجود دارد به دو دسته تقسیم بندی می شوند. تنظیمات سوئیچ های مدیریتی قابل تغییر است به همین دلیل شما می توانید این تنظیمات را مطابق نیاز خودتان اعمال کنید. سوئیچ های غیر مدیریتی بر خلاف نمونه های مدیریتی غیر قابل تغییر هستند و شما تنها با روشن کردن آن قادر به استفاده از امکانات متعدد آن خواهید بود.

تفاوت سوئیچ مدیریتی و غیر مدیریتی

سوئیچ های مدیریتی قابلیت تنظیم و تغییر دارند؛ بنابراین برای فعالیت های سازمانی بسیار مهم بهتر است سوئیچ های مدیریتی تهیه کنید تا در صورت نیاز قادر به ایجاد تغییر باشید. البته باید بدانید که ایجاد هر گونه تغییر در روند کار سوئیچ های مدیریتی باید توسط کارشناسان انجام شود. به همین دلیل اگر شما کارشناس مناسبی برای بررسی این تنظیمات ندارید بهتر است سوئیچ غیر مدیریتی را انتخاب کنید.

سوئیچ های صنعتی سیسکو

سوییچ های صنعتی سیسکو به عنوان سوییچ های ماژولار معرفی می شود و همان طور که ار نامگذاری آن مشخص است، سوئیچ های صنعتی سیسکو در محیط هایی که نیاز به مقاومت بالا دارند و در صنعت استفاده می‌شوند. امنیت، طول عمر بالا، کم بودن هزینه‌های عملیاتی از جمله مزایای سوئیچ صنعتی سیسکو است.

تفاوت سوئیچ های سیسکو

با توجه به تکنولوژی هایی که هر یک از سوئیچ های سیسکو پشتیبانی می کنند سوئیچ های سیسکو با یکدیگر تفاوت خوااهند داشت. به عنوان مثال:

 • پشتیبانی و عدم پشتیبانی از PoE و +PoE
 • ماژولار یا مستقل و یا Stackable بودن
 • LANLite یا LANBase
 •  Gigabit Ethernet یا Fast Ethernet
 • دسکتاپی یا رک مونت
 • مدیریتی یا غیرمدیریتی
 • اسمارت بودن
 • تعداد و سرعت پورت‌ها
 • پشتیبانی از فیبر نوری
 • انواع حافظه در سوئیچ های سیسکو

انواع حافظه سوئیچ های سیسکو به این صورت هستند،

RAM: در دستگاه‌های کامپیوتر، حافظه فرار به حساب می آید، مسلماً Running Config که در حافظه RAM گنجانده می‌شود چیزی است که در واقع می تواند فرار کند.

Nv RAM‌: حافظه غیرفرار و ماندگاری است که خودش در غالب فایل Config.text داخل Flash ذخیره شده و فقط چون در قالب یک حافظه جداگانه در حافظه RAM بالا می‌آید، به آن Nv RAM گفته می‌شود. در واقع Nv RAM خودش یک Process حافظه‌ای خواهد گرفت.

۳- ROM: در سوئیچ Cisco ، وظیفه بوت شدن دستگاه را برعهده دارد. مشخصات BOOT و مشخصات دستگاه را به نمایش می گذارد.

۴- Flash: مانند فلش های معمولی است اما اگر از سوئیچ خارج کنیم در واقع سیستم عامل را غیر فعال کرده ایم.

فناوری Cisco StackWise در سوئیچ سیسکو

فناوری Cisco StackWise روشی نوآورانه برای به‌ کارگیری تجمیعی سوییچ‌ها بوده که شرایطی را ایجاد می کند تا منابع مختلف با یکدیگر ترکیب شوند و در قالب یک مفهوم واحد در اختیار کلاینت‌های شبکه قرار بگیرند. البته این فناوری قابلیت متصل کردن و پشتیبانی از حداکثر ۹ سوئیچ را به عنوان یک واحد سوئیچینگ یکپارچه داشته و در این حالت در واقع یک اتصال مجازی با ظرفیت سویچینگ ۳۲ گیگابیت به وجود خواهد آورد.

در مجموع فناوری Cisco StackPower مزایایی که در ادامه خواهیم گفت را ارائه می کند.

 • امکان استفاده بهتر از ظرفیت برق
 • به حداکثر رساندن راندمان منابع تغذیه به نحوی که بارهای تجمیع‌شده به منابع تغذیه اجازه صادر می کنند تا با راندمان بهینه فعالیت کنند و به‌طور قابل توجهی اتلاف برق را کاهش می‌دهند.
 • برق مورد نیاز برای PoE+ و Cisco Universal POE (Cisco UPOE) در پشته برای هر پورت موجود تامین می‌کند.
 • زیرساخت PoE+ و Cisco UPOE مقیاس‌پذیری را ارائه خواهد کرد.
 • هزینه های شمارا برنامه ریزی می کند که به اندازه باشد.
 • دسترس‌پذیری، قابلیت اطمینان و عملکرد بهبود یافته را تا هشت سوییچ تضمین خواهد کرد.
 • یک سیستم توان اضافی RPS، Redundant Power System با ویژگیzero-footprint ارائه می دهد.
 • منابع تغذیه را در صورت وجود ظرفیت اضافی در سیستم، خاموش می‌کند.

کایل کنسول سوئیچ سیسکو

کابل آبی فیروزه‌ای یا مشکی به نام Console در سوئیچ سیسکو قرار داده شده است که یک سر آن سوکت RS232 و سر دیگر آن  RJ45است. قسمت RJ45 به Port Console متصل شده و طرف RS232 به کامپیوتری برای پیکربندی سسوئیچ مورد استفاده قرار می گیرد متصل می شود. RS232 یک کابل Serial‌ ای است که با کمک نرم افزارهای Terminal با دستگاه ارتباط برقرا می کند.

کابل کنسول سوئیچ سیسکو، کابل Ethernet نیست و کابل Serial به حساب می آید و برای پیکربندی و تنظیم دستگاه مورد استفاده قرار میگیرد. در صورتی که برای پیکربندی از لپ تاپ استفاده می کنید باید از تبدیل RS232 به USB استفاده کنیم زیرا لپ تاپ‌ پورت RS232 ندارد.

سوئیچ سیسکو

سوئیچ سیسکو

اتصال سوئیچ سیسکو به لپ تاپ

۲- برای محیط کانفیگ سوئیچ در لپ تاپ به نرم افزار ترمینال احتیاج داریم از طرفی باید بدانید که این نرم افزار می‌توانند به کابل Serial متصل شوند. مانند:

 • HyperTerminal
 • PuTTY
 • SecureCRT

۳- سوئیچ را روشن کرده و در دسکتاپ، نرم افزار Terminal مثل PuTTY را باز خواهیم کرد. در قسمت Session شما باید Connection Type را روی Serial و قسمت Bit Per Second را بر روی ۹۶۰۰ تنظیم کنید. این پهنای باند مناسب برای برقراری ارتباط به حساب می آید. سپس Ok را زده و وارد محیط  CLI می شوید.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *