وبلاگ

اینترنت فیبر چیست؟

fibr | نت یک

اینترنت فیبر – اتصال فیبر به شما امکان می دهد تا از طریق کابل های فیبر نوری که از سیگنال های نوری برای ارسال داده استفاده می کند، به اینترنت متصل شوید. به علت فناوری جدیدی که در پشت این اتصال فیبری وجود دارد، اینترنت فیبر از نظر سرعت و قابلیت اطمینان از DSL و اینترنت کابل پیشی گرفته.

نت یک فروشگاه بزرگ تلفن ویپ و ارائه خدمات آن در کنار شماست تا شما را با این تکنولوژِ آشنا کند!

اینترنت فیبر نوری چیست؟

اینترنت فیبر نوری (fiber-optic internet) که به طور معمول به آن اینترنت فیبر هم گفته می شود یک اتصال باند پهن بوده که می تواند با کمترین زمان تاخیر، به سرعت 940 مگابایت در ثانیه برسد. این فن آوری از کابل فیبر نوری استفاده می کند که به طور حیرت انگیزی می تواند داده ها را با سرعتی حدود 70 درصد سرعت نور ارسال کند. بعلاوه، کابل های فیبر نوری به اندازه سایر انواع کابل های قدیمی به شرایط آب و هوایی حساس نیستند و این مساله به کاهش قطعی در اینترنت فیبر کمک می کند.

کابل فیبر نوری در مقابل تداخلات مغناطیسی هم مقاوم می باشد. اینترنت فیبر برای چندین کاربر مناسب بوده که به طور همزمان با دستگاه های مختلف خود به اینترنت متصل می شوند. در ادامه این مطلب به معرفی سرویس اینترنت فیبر یا فیبر نوری می پردازیم.

تاریخچه کابل و اینترنت فیبر نوری

اخیرا نصب کابل های فیبری بسیار مقرون به صرفه تر از سیم های مسی می باشد. پس همانطور که تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت است، شبکه های فیبر نوری به سرعت در شهرها گسترش می یابند و مستقیما به همه خانه ها راه پیدا می کنند.

در صورتی که چه بسیاری از افراد اینطور تصور می کنند که فن آوری فیبر نوری یک فن آوری مدرن است اما تاریخچه آن به دهه 1970 بازمی گردد که از فیبر نوری برای اولین بار در مخابرات استفاده شد. در سال 1988 کابل های فیبر نوری از طریق اقیانوس، آمریکا را به اروپا متصل کرد و در طول سال ها خطوط بیشتری در زیر دریا قرار گرفت به طوری که هم اکنون شبکه عظیمی از کابل های فیبر نوری در سراسر کره زمین کشیده شده می باشد.

شبکه های فیبری در حال رشد با قابلیت های پرسرعت بودن و انتقال قابل اطمینان داده ها موجب ایجاد پیشرفت چشمگیری در زمینه مخابرات شد و در واقع فن آوری فیبر نوری همان چیزی بوده که عصر اطلاعات را امکان پذیر ساخته. در کشورهای پیشرفته، سال ها قبل خطوط فیبر نوری جایگزین خطوط مسی قدیمی شدند و هسته یا ستون فقرات شبکه های اینترنت فعلی را تشکیل داده اند.

کابل فیبر نوری چیست؟

کابل فیبر نوری که در زیر زمین، بالای زمین و زیر دریا انتقال داده می شود، هسته اصلی شبکه فیبر نوری را تشکیل می دهد. این کابل ها (که با کابل های مسی سنتی مورد استفاده در اتصالات DSL متفاوت است) از دسته هایی مشتکل از هزاران رشته یا الیاف شیشه ای کوچک ساخته شده اند. هر فیبر بسیار کوچک و تقریبا به اندازه تار موی انسان نازک می باشد. فیبرهای نوری، نور را منتقل می کنند و داده ها را در طول کابل با سرعت فوق العاده بالایی حمل می کنند. کابل فیبر نوری از دو جزء اصلی تشکیل شده است: هسته و روکش.

کایل فیبر نوری که برای اینترنت فیبر نوری استفاده می شود متشکل از دو جزء اصلی هسته و روکش می باشد.

هسته

هسته از شیشه ساخته شده بوده و داخلی ترین لایه کابل فیبر نوری را تشکل می دهد که در طول آن داده ها با کمک پالس های نوری منتقل می شوند.

روکش

روکش، لایه ای ضخیم تر از جنس پلاستیک یا شیشه بوده که دور هسته را می پوشاند. این بخش از ماده ای با تراکم متفاوت ساخته شده است تا پالس های نور درون هسته را حفظ کند و نور (سیگنال داده ها) از بین نرود. با بهره گیری از پدیده ای به نام «بازتاب داخلی کلی»، نور می تواند با سرعت بسیار بالایی در این الیاف حرکت کند. نتیجه این می شود که کابل های فیبر نوری می توانند داده ها را با سرعتی حدود 70 درصد سرعت نور یا 200.000 کیلومتر در ساعت ارسال کند.

استفاده از این فیبرها برای انتقال داده منجر به ایجاد شبکه های اینترنت فیبر بسیار پرسرعت و قدرتمند می شود که از پهنای باندی بالاتر و تاخیر کمتری نسبت به سایر روش های انتقال داده برخوردار هستند.

کابل فیبر نوری چگونه اطلاعات را منتقل می کند؟

همه داده ها را می توان به آنچه «باینری» نامیده می شود، تقسیم کرد مجموعه ای از صفر و یک ها که محتوای یک داده را تشکیل می دهند. در کابل های فیبر نوری، بیت های کوچک باینری به پالس های نوری LED تبدیل می شوند. پس داده ها به صورت مجموعه ای از پالس های نوری سریع از طریق کابل های فیبر نوری به مقصد مورد نظر ارسال می شوند. وقتی این داده ها به فواصل دور منتقل می شوند دستگاه های خاصی به نام تقویت کننده های نوری برای بهتر شدن سیگنال و اطمینان از حفظ داده ها مورد استفاده قرار می گیرد.

سرویس اینترنت فیبر نوری چطور عمل می کند؟

اینترنت فیبر نوری، یک تکنولوژی پیشرفته بوده که امکان انتقال اطلاعات به صورت نوری (در مقابل برق) را فراهم می کند. این تکنولوژی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است اما دو مولفه اصلی اینترنت فیبر، فیبرهای نوری و اصطلاحا آخرین مایل (یا آخرین کیلومتر) شبکه فیبر نوری بوده که در ادامه در مورد هر کدام به صورت جداگانه صحب خواهیم کرد.

آخرین مایل (The Last Mile)

وقتی این پالس های نوری بسیار سریع به مقصد خود می رسند، به خروجی الکتریکی تبدیل می شوند که دستگاه ها می توانند آن ها را درک کرده و استفاده کنند. این کار توسط یک قطعه خاص از تجهیزات به نام پایانه شبکه نوری انجام می شود که پس از آن سیگنال ها را از طریق اتصال اترنت به کاربر می فرستد. این فاصله از خط اصلی شبکه فیبر و کاربر نهایی با عنوان “آخرین مایل” نامیده می شود.

فیبر خالص به اتصالات فیبری گفته می شود که مستقیما به خانه، محل کار یا کامپیوتر کاربر می رسد و سریع ترین و البته گران قیمت ترین گزینه آخرین مایل است چرا که سرعت و قابلیت اطمینان کامل فیبر را مستقیما به کاربر ارائه می دهد.

فیبر نوری

فیبرهای نوری بسیار ریز هستند و قطر آن ها حدود 125 می کرون یا کمی بیشتر از یک موی انسان می باشد. تعداد زیادی از این فیبرها به هم متصل می شوند تا یک کابل را تشکیل دهند (این نوع کابل با کابل های کوآکسیکال مسی متفاوت هستند). فیبرهای نوری پالس هایی از نور لیزر یا LED را به پایین خط انتقال می دهند و همانطور که گفتیم اطلاعات را به شکل باینری (یا دوتایی)، مشابه به صفر و یک مورد استفاده در الکترونیک، منتقل می کنند.

فیبرهای نوری اطلاعات را به شکل باینری یا دوتایی (مشابه با سیستم صفر و یک در کامپیوتر) انتقال می دهند.

تفاوت اینترنت فیبر نوری با سایر انواع اینترنت ها

همانطور که می دانید انواع دیگری از سرویس های اینترنت مثل DSL، dial-up، اینترنت کابل و ماهواره هم وجود دارد. تفاوت اصلی این بوده که فیبر مثل سایر اتصالات اینترنت از جریان برق استفاده نمی کند. در اینترنت فیبر نوری از نور استفاده می شود که از طریق هسته فیبر شیشه ای منتقل می شود. تکنولوژی های اینترنت به طور چشم گیری در طول زمان پیشرفت کرده می باشد. در ادامه این مطلب به معرفی مختصر انواع اصلی اتصالات اینترنت که هنوز هم مورد استفاده قرار می گیرند و نحوه کار آن ها اشاره می کنیم.

اینترنت DSL

سرویس اینترنت DSL (یا خط مشترک دیجیتال) هم از خطوط تلفن برای انتقال اطلاعات استفاده می کند. اما بر خلاف Dial-up در اینترنت DSL از فرکانس های غیرقابل شنیدن استفاده می شود و پس با سرویس تلفن صوتی شما تداخل ایجاد نمی کند. در DSL از یک سیم تلفن استاندارد برای اینترنت استفاده می شود در صورتی که اینترنت فیبر از کابل اترنت ستفاده می کند.

اینترنت DSL در مقایسه با اینترنت کابل و اینترنت فیبر نوری کندتر بوده و قابلیت اطمینان کمتری دارد. سرعت این نوع اینترنت حداکثر می تواند به 100 مگابایت بر ثانیه برسد اما بیشتر بسیار کمتر از آن می باشد. بعلاوه به خاطر تخریب سیگنال ها، برای انتقال داده ها در مسیرهای طولانی کمتر قابل اطمینان می باشد. با این وجود اینترنت DSL در اکثر مناطق به ویژه مناطق شهری بسیار در دسترس می باشد.

میانگین سرعت اینترنت DSL برای دانلود بین 1 تا 100 مگابایت بر ثانیه و برای آپلود اطلاعات حداکثر 20 مگابایت بر ثانیه می باشد.

اینترنت Dial-up

اینترنت Dial-up یا شماره گیری، نسبت به بیست سال گذشته بسیار کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش از خطوط تلفن موجود که معمولا از نوع مسی است، استفاده می شود. Dial-up از فرکانس قابل شنیدن خط تلفن ثابت استفاده می کند و به همین خاطر بوده که زمان اتصال صدای ممتد بوق هایی را می شنوید. بعلاوه زمان اتصال اینترنت Dial-up نمی توانید از خط تلفن کمک بگیرید.

میانگین سرعت اتصالات اینترنت Dial-up حدود 56 کیلوبایت بر ثانیه (حدود 0.05 مگابایت بر ثانیه) برای دانلود و آپلود اطلاعات می باشد.

اینترنت ماهواره

اینترنت ماهواره همانطور که از نام آن پیداست از ماهواره برای انتقال سیگنال های اینترنتی بین خانه و مرکز شبکه استفاده می کند. ماهواره یکی از در دسترس ترین و گسترده ترین انواع اینترنت در آمریکا بوده و معمولا برای مناطق روستایی و یا دورافتاده تنها گزینه اتصال به اینترنت محسوب می شود.

اینترنت ماهواره در مقایسه با انواع دیگر اینترنت از جمله اینترنت فیبر نوری، عملکرد خیلی خوبی ندارد. سرویس های اینترنت ماهواره بیشتر دارای محدودیت در میزان داده ها و تاخیر بالا هستند که می تواند بر فعالیت هایی مثل بازی آنلاین و تماس های ویدئویی تاثیر منفی داشته باشد.

در صورتی که چه حداکثر سرعت اینترنت ماهواره می تواند به 100 مگابایت بر ثانیه برسد، اتصال آن مثل اینترنت DSL بیشتر به این اندازه سریع نخواهد بود و این سرعت زیاد تنها در مناطقی محدود و با قیمت هایی بالا امکان پذیر می باشد.

 اینترنت کابل

اینترنت کابل از همان خط (یا حداقل همان نوع خط مشابه) استفاده می کند که سرویس تلویزیون کابلی شما از آن استفاده می کند و به کابل کوآکسیکال معروف می باشد. سرعت اینترنت کابل می تواند به طور گسترده ای متفاوت باشد و به طور میانگین برای دانلود 940 مگابایت بر ثانیه و برای آپلود حداکثر 50 مگابایت بر ثانیه می باشد.

بیشتر بخوانید : راهنمایی خرید خط ویپ | راهنمای خرید خط voip

آیا اینترنت فیبر نوری سریع تر است؟

اتصالات اینترنت پرسرعت داده ها را با سرعت های متفاوتی منتقل می کنند. اینترنت فیبر نوری علاوه بر سریع بودن بسیار قابل اطمینان هم هست و انتخابی بسیار عالی برای افراد دورکار، گیمرها، مصارف چند کاربره و مشاغل محسوب می شود. در مورد سرعت اینترنت فیبر نوری بیان این نکته هم مهم بوده که نمی توان تاثیر وای فای را بر آن نادیده گرفت.

سرعت اتصال روزمره که تجربه می کنید می تواند با کمک تکنولوژی وایرلس محدود شود و در مقایسه با سرعت اینترنت سیمی که به روتر شما متصل می شود، قدرت سیگنال در حالت وایرلس یا بی سیم از بین رفته و پهنای باند آن کاهش می یابد.

مزایای استفاده از اینترنت فیبر نوری

اینترنت فیبر برای خانوارهایی که چند کاربر به طور همزمان از اینترنت استفاده می کنند، به تماشای فیلم می نشینند، بازی آنلاین انجام می دهند یا فایل های بزرگ را به طور همزمان ارسال و یا دریافت می کنند بسیار مناسب می باشد.

خانه یا محل کاری که مجهز به اینترنت فیبر است می تواند تجربه ای استثنایی را در همه دستگاه ها و سیستم های متصل به اینترنت، از جمله امنیت خانه، ترموستات های هوشمند، گاز، یخچال و سایر وسایل متصل به اینترنت فراهم کند.

سرعت بیشتر اینترنت فیبر موجب می شود در زمان پخش ویدئوهای آنلاین تاخیر کمتری ایجاد شود. به عنوان مثال سرعت متوسط دانلود یک فایل بزرگ رسانه (6.5 گیگ) با انواع مختلف اینترنت به صورت زیر است:

  • اینترنت DSL – یک تا 14 ساعت
  • اینترنت Dial-up – یازده روز
  • اینترنت فیبر – حدود 1 دقیقه
  • اینترنت کابل – یک دقیقه تا 14 ساعت

با همه آنچه گفته شد شاید تعجب کنید چرا همه اینها حائز اهمیت می باشد. چگونه تکنولوژی اینترنت فیبر نوری می تواند بهتر باشد؟ دو مزیت اصلی اینترنت فیبر سرعت و قابلیت اطمنیان آن می باشد.

قابل اطمینان بودن اینترنت فیبر نوری

کابل های فیبر نوری کمتر در معرض «تضعیف» یا از دست دادن سیگنال های اینترنتی هستند. این کابل ها بعلاوه تاخیر کمی دارند، یعنی وقتی طول می کشد سیگنال به کامپیوتر دیگری برسد و دوباره به کامپیوتر شما بازگردد. این مساله موجب می شود اینترنت فیبر در مقایسه با انواع دیگر اتصال اینترنت، بسیار قابل اطمینان تر و سازگارتر باشد.

سرعت اینترنت فیبر نوری

کابل های فیبر نوری دارای ظرفیت پهنای باند بسیار بالا هستند. بسیاری از اتصالات فیبر تجاری می توانند سیگنال ها را با سرعتی بالای 10 گیگابایت بر ثانیه منتقل کنند درحالی که اتصالات فیبر خانگی به حداکثر سرعت 940 مگابایت بر ثانیه می رسند. چه اینترنت فیبر را برای منزل می خواهید و چه محل کار خود، اینترنت فیبر برای بارگذاری و بارگیری (آپلود و دانلود) عملکردی بسیار عالی دارد و بسیار سریع تر از بسیاری از سرویس های اینترنت کابلی و DSL می باشد.

محدودیت های استفاده از اینترنت فیبر نوری

در مورد مزایای اینترنت کابل نکاتی را بیان کردیم شاید لازم باشد به چند نمونه از اشکالات استفاده از این تکنولوژی هم اشاره ای داشته باشیم.

ارائه دهندگان اینترنت فیبر نوری

اینترنت فیبر نوری به خاطر سرعت بالاتر، بسیار پرطرفدار بوده و بسیاری از کاربران به دنبال تهیه اینترنت فیبر هستند. این نوع اینترنت سال های زیادی بوده که وارد ایران شده و شرکت مخابرات یکی از ارائه دهندگان اصلی اینترنت فیبر می باشد. اینترنت فیبر نوری مخابرات معمولا اولین گزینه در دسترس می باشد. مشترکین مخابرات از جمله مشترکین خانگی در صورت وجود زیرساخت های لازم می توانند نسبت به خرید اینترنت فیبر نوری اقدام کنند.

 در دسترس بودن منطقه ای اینترنت فیبر نوری

این مورد از اهمیت زیادی برخودار می باشد. اینترنت فیبر نوری یک اینترنت محدود به منطقه بوده و بسیاری از مناطق به ویژه مناطق دور از دسترس، دستیابی به این تکنولوژی را دشوار می دانند. در مناطق پرجمیت تر زیرساخت های اینترنت و کابل فیبر نوری در حال اجرا است اما برای فراگیر شدن و در دسترس قرار گرفتن برای عموم، همچنان زمان زیادی لازم می باشد.

هزینه استفاده از اینترنت کابل

یکی از اشکالات عمده و اصلی اینترنت فیبر نوری، گران بودن راه اندازی و استفاده از آن نسبت به اینترنت DSL می باشد. نصب آن بسیار گران است چرا که اینترنت فیبر یک تکنولوژی جدید بوده و زیرساخت های کافی در تلفن های خانگی موجود، وجود ندارد. بعلاوه هر آن چیزی که سریع تر باشد و قابلیت اطمینان بالاتری داشته باشد متعاقبا گران تر هم خواهد بود.

اینترنت فیبر نوری شاتل

اینترنت فیبر نوری شاتل با سرعت بالا، یک انتخاب عالی برای کاربرانی بوده که به دنبال تجربه عالی در فعالیت های آنلاین خود هستند. سرویس اینترنت فیبر نوری شاتل با سرعت 100 تا 1000 مگابیت بر ثانیه برای ارسال و دریافت داده ها عمل می کند و با ویژگی های زیر همراه است:

  • اتصال قوی اینترنت بدون قطعی
  • امکان انجام بازی های آنلاین با حداقل پینگ و تاخیر
  • خدمات آنلاین با کیفیت بالا و بدون قطعی

خرید اینترنت فیبر نوری

همانطور که در این مطلب بیان کردیم، اینترنتِ فیبر نوری با سرعت بیشتری نسبت به سایر سرویس های اینترنت ارائه می شود و مخابرات به عنوان ارائه دهنده اصلی آن شناخته می شود. اینترنت فیبر نوری در کرج، شیراز، مشهد، اهواز، قم، بوشهر، تهران و سایر شهر های ایران در دسترس بوده و می توانید نسبت به خرید آن از شرکت مخابرات و یا شاتل اقدام کنید. قیمت اینترنت فیبر نوری مخابرات تهران و سایر شهرستان ها را می توانید در سایت مخابرات چک کنید و بسته های مناسب خود را تهیه کنید.

مطالب مرتبط

1 نظر در “اینترنت فیبر چیست؟

  1. دماوندی گفت:

    مطلب خوبی بود ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *