وبلاگ

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

امنیت ویپ | نت یک

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟ امنیت voip (VoIP)، یک موضوع بسیار گسترده و و مهم می باشد و می توان برای آن تعاریف مختلفی ارائه کرد؛ به طوری که هیچ یک از این تعاریف قطعی و ثابت نخواهند بود، چراکه امنیت در ارتباط با مسائلی است که هر روز در حال تغییر و تحول می باشند. البته در اینجا امنیت در سیستم های تلفنی مبتنی بر VoIP مطرح می باشد.

نت یک، ارائه دهنده خدمات ویپ و فروش سخت افزارهای تلفن ویپ از شما دعوت می کند تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

امنیت تنها از بین بردن مشکلات یک المان مشخص نیست، بلکه مجموعه ای از ابزارها و فرآیندها می باشد؛ به عبارت دیگر امنیت مثل زنجیری است که اگر یکی از حلقه های آن ضعیف باشد، آن زنجیر به سادگی از هم گسیخته خواهد شد. از آنجایی که هر سیستم تعاریف و طراحی مختص به خود را دارد، هیچ مستندی نمی تواند به شما این تضمین را بدهد که امنیت کامل در سیستم شما برقرار می گردد.

نکته قابل توجه دیگر این است که برقراری امنیت از یک تابع نمایی پیروی می کند. به عبارت دیگر قابلیت دارد تا حدود 60 درصد امنیت سیستم خود را با انجام برخی تنظیمات و تعریف سیاست های امنیتی، برقرار کنید، بدون اینکه نیاز به تجهیزات سخت افزاری خاصی داشته باشید. اما برای آنکه این میزان را به 95 درصد افزایش دهید، باید از تجهیزات خاصی استفاده کنید که برای شما هزینه خواهد داشت و اگر بخواهید این میزان را به 99 درصد برسانید، هزینه ها به شدت افزایش خواهد یافت.

سیستم های تلفنی ویپ و لایه های امنیتی آن

برقراری امنیت دارای لایه های مختلف می باشد؛ به عبارت دیگر در جهت امن سازی یک سیستم، باید سطوح مختلفی از امنیت را پیاده سازی کرد. لایه هایی شامل فایروال، احراز هویت و مانیتورینگ از جمله آن می باشد. این معماری ساده ترین سطوح امنیتی را پوشش می دهد، به طوری که با پیاده سازی درست این لایه ها و تکنیک های مناسب و مرتبط با آن ها، می توان امنیت سیستم را به صورت قابل توجهی بهبود بخشید. برای افزایش سطح امنیت، تعداد لایه ها و نوع ابزارهای مرتبط با هر لایه، تغییر خواهد کرد.

نت يک يکی از شرکت های بزرگ ارائه خدمات تلفن ویپ سیسکو و برندهای دیگر است. جهت خرید و راه اندازی باز طریق راه های ارتباطی ذکر شده با ما تماس بگیرید.

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

راه های افزایش امنیت تلفن اینترنتی ویپ – چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

یکی از این دستگاه های قدیمی که به دلیل محدودیت های بسیار خود و هزینه های بالا برای استفاده و نگه داری، کم کم کنار گذاشته خواهد شد، سیستم های تلفن سنتی هستند که هم اکنون جای خود را به سیستم های ویپ داده اند. برای افزایش امنیت تلفن اینترنتی ویپ (VOIP) چند راه مختلف وجود دارد.

استفاده از سیستم ویپ مزایای بسیاری مثل صرفه جویی در هزینه ها و ارسال و تبادل اطلاعات در هر مکان و زمان دارد؛ اما تامین و افزایش امنیت تلفن اینترنتی ویپ هم مسئله مهمی است که باید به آن پرداخته شود. هم اکنون با گسترش تهدیدات و حملات مختلف و گسترده از سوی مهاجمان و کلاهبرداران، تامین امنیت یک سیستم به اندازه نصب و راه اندازی آن حائز اهمیت است.

امنیت موضوعی مهم در هر بخش و زمینه است که باید آن را به خوبی ایجاد کرد و آن زمینه را کاملا امن نگه داشت موضوع امنیت زمانی مهمتر می شود که افراد از شبکه اینترنتی استفاده می کنند و عملا هرکس قابلیت دارد به آن دست پیدا کند هر مختصصی که سیستم ویپ راه اندازی میکند باید موارد امنیتی را حتما رعایت کند در غیر این صورت هک شدن را بسیار نزدیک تلفن اینترنتی خود بدانید.

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

پسورد های سخت را فراموش نکنید

 در همه دستگاه های ویپ خود از رمز های حداقل 4 رقمی استفاده کنید. قطعا داشتن رمز های قوی و استوار باعث می شود هکر ها به راحتی نتوانند شما را هک کنند. حتما از پسورد های قوی و محکم در سراسر تلفن اینترنتی خود استفاده کنید.

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

برای امنیت VOIP از پروتکل های SIPS و SRTP استفاده کنید

این دو پورت بسیار شدید به شما پیشنهاد می شود و برای ایمن نگه داشتن ارتباط بین سرور و کلاینت به هیچ عنوان این دو پروتکل رو فراموش نکنید و با کمک SRTP و SIPS ارتباطات خود را رمزگذاری کنید.

در واقع کاری که این پروتکل ها انجام می دهند این است که سیگنال های پیام را رمز گذاری می کنند تا اطلاعات آن مشاهده نشوند و به این صورت امنیت اطلاعات شما را افزایش می دهند. SIPS برای شما ارتباط موجود بین سرور مرکز تماس و مشتری را توسط Transport Layer Security (که همان TLS است) ایمن سازی می کند. کلیدی امنیتی توسط ssl بین مشتری و سرور مرکز تماس رد و بدل می شود که قابل کپی کردن و خوانده شدن برای افراد مزاحم نخواهد بود. به این ترتیب احراز هویت بین هر دو طرف انجام می شود و بدون کلید امنیتی، دیتا قابل خواندن نیست.

دو نکته امنیتی مهم :

برای ارتباط دو کامپیوتر با یکدیگر از SSH و برای ارتباط با کمک وب از SSl حتما استفاده کنید.

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

مقایسه امنیت voip و شبکه تلفن شهری :

در هر دو تکنولوژی احتمال ورود هکر ها قابلیت دارد. با این حالی در سیستم تلفن شهری امنیت بیشتری وجود دارد، شبکه ویپ را هم می توان طوری تنظیم کرد که قابلیت استراق سمع به صفر برسد. به طور خلاصه باید گفت استفاده از هر دو روش ارتباطی به طور کامل کامل بی نقص نیست. اما هک کردن و شنیدن مکالمات برای هکر ها در سیستم تلفن شهری یا همان PSTN سخت تر خواهد بود.

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

چرا شبکه تلفن سنتی سخت تر هک می شود؟

خطوط تلفن شهری دیتا را با کمک متودی به نام circuit switching از نقطه ای به نقطه دیگر منتقل می کنند. در این روش قبل از ارتباط و انتقال دیتا یک مسیر ارتباطی بین دریافت کننده و ارسال کننده تماس ایجاد می شود. این مسیر ارتباطی را یک circuit یا مدار می نامند. این مسیر به طور خاص همیشه بسته می ماند تا یکی از طرفین تماس را قطع کند.

تکنولوژی ویپ بر اساس packet switching انتقال داده را انجام می دهد. در این روش صوت (دیتا) به تکه های کوچکی تقسیم می شود که به آن ها packet گفته می شود. این packet ها در شبکه با کمک اینترنت به مکانی ارسال می شوند و به مقصد می رسند. هنگامی که به مقصد رسیدند این پکت ها ذخیره و ترجمه می شوند.

دلیل اصلی تفاوت قیمت PSTN و شبکه ویپ هم به علت نحوه انتقال دیتا است. همان طور که می دانید اطلاعاتی که به اینترنت ارسال می شوند از نقطه ای به نقطه دیگری می روند تا زمانی که به مقصد خود می رسند. در هر کدام از این ایستگاه ها اگر دیتا به درستی ایمن نشده باشد قابلیت دارد تغییرات بر روی آن صورت بگیرد و یا دزدیده شود. چون دیتای ارسال شده بر روی شبکه ویپ به صورت دیجیتال است، این دیتا می تواند دزدیده شده و ترجمه شود، این اتفاق در شبکه های PSTN رخ نخواهد داد.

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

شرکت نت یک به عنوان نمایندگی رسمی و مرکز مجاز نصب و راه اندازی مراکز تلفن ویپ سیسکو و برندهای مطرح دیگر مثل یالینک، گرند استریم و اسنوم می تواند در این زمینه به شما کمک کند.

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

راه های افزایش امنیت تلفن ویپ چیست؟

شبکه ویپ را می توان به حدی ایمن کرد که جای نگرانی نباشد. اگر به امنیت اهمیت می دهید همیشه باید از سیستم های رمزنگاری برای ارسال اطلاعات حساس استفاده کنید. به عنوان مثال اپلیکیشن هایی مثل اسکایپ و وایبر بسیار ایمن هستند زیرا از سیستم های رمز نگاری end-to-end فوق العاده ای استفاده می کنند.

این سیستم های رمز نگاری در شبکه های ویپ بسیار یافت می شوند و شرکت های مختلف از روش های مختلفی برای برقراری امنیت تماس ها استفاده می کنند. بسیار توصیه می شود تا از برند های ویپ با کیفیت استفاده کنید تا مشکل امنیتی در ارتباطات شما ایجاد نشود. راه حل های افزایش امنیتی مثل استفاده از وی پی ان های خاص هم در برخی موارد مورد استفاده قرار می گیرند.

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

چرا تامین امنیت VoIP اهمیت دارد؟

با وجود مزایای بسیار زیاد سیستم ویپ مثل صرفه جویی در هزینه ها و عملکرد آن، استفاده از سیستم های تلفن VoIP می تواند نگرانی های امنیتی بسیاری را برای کاربران خود ایجاد نماید. با این وجود مدیران فناوری اطلاعات و مدیران مشاغل باید بدانند که سیستم تلفن مبتنی بر ویپ خود در برابر تهدیدات امنیتی مقاوم است.

با توجه به این که در واقعیت هیچ سیستم تلفنی غیرقابل نفوذ نیست، تامین امنیت VOIP یک هدف متحرک با موضوعات جدید است که هر روز نکات مرتبط با آن، بررسی و بروز رسانی می شود. صرف نظر از این مسئله، برای حفظ امنیت بیشتر، باید سیستم امنیتی تلفن خود را مقاوم کنید و برای اطمینان از امنیت VOIP که سرویس تماس شما است، باید از همه موارد امنیتی از جمله موارد امنیتی برتر، تاکتیک های کاهش سرعت و غیره استفاده نمائید.

تامین امنیت برای هر تجارت و کسب و کار ضروری است. در واقع فرقی نمی کند که شما سازمان بزرگی داشته باشید یا یک تجارت کوچک؛ اختلال در سیستم تلفن شما نتیجه ای فاجعه بار برای کسب و کارتان به همراه خواهد آورد.

به طور کلی می توان گفت که نه تنها کیفیت انتقال صدا با کمک اینترنت و سیستم ویپ هیچ تفاوتی با تلفن های سنتی ندارد، بلکه هزینه های پایین تر و مزایای بسیار ویپ توانسته است صاحبان مشاغل را به سمت خود جلب کند. اما همیشه تامین امنیت در نگاه اول مشکل خواهد بود. صنایع خاص بیش از سایرین تحت تأثیر قرار می گیرند. شرکت های بهداشتی، مالی و انرژی هم تقریبا از مهم ترین اهداف حملات سایبری هستند.

بر خلاف سایر تهدیدات امنیتی موجود در فضای فناوری اطلاعات، Voice over IP فرصت های جدیدی مثل رهگیری تماس، جعل هویت شناسه تماس گیرنده و حملات سرویس عملیاتی DoS را برای کلاهبرداری توسط مهاجمان سایبری ایجاد می کند.

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

قطعا امنیت VoIP فقط شامل رمزگذاری روی تماس ها نیست؛

درواقع بستری از شبکه که اطلاعات صوتی و متنی با کمک آن منتقل می شوند هم، باید مطمئن باشد. بدیهی است که در صورت به خطر افتادن بستر ارتباطی، تجارت شما هم می تواند درگیر حملات بیش تری شود.

اما خبر خوب در اینجا این است که استفاده از VoIP، هم اکنون حتی پس از دو دهه آزمایش کاملا ایمن است. به طور کلی می توان گفت که ارائه دهندگان خدمات VoIP بسیار ایمن هستند؛ حتی اگر ماهیت تهدیدات امنیتی همچنان در حال رشد، توسعه و تکامل باشد.

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

تهدیدات امنیتی علیه امنیت voip

مهاجمان و کلاهبردارن می توانند در پی استفاده شما از سیستم VoIP حملات متعددی را انجام دهند که قطعا شما هم در مورد تهدیدات امنیت voip که در این سیستم وجود دارد، کنجکاو هستید. در این بخش ما به معرفی برخی از مهم ترین آن ها می پردازیم:حمله شماره گیری: این نوع حمله شامل کنترل PBX شما برای اسکن کردن سایر شبکه های تلفنی است.

سرویس عملیاتی (DoS): این حمله می تواند کیفیت تماس، تأخیر و زمان آن را کاهش دهد.

کلاهبرداری تلفنی: مثل حمله شماره گیری، این کار نیاز به دسترسی به برقراری تماس با تلفن خارج از سیستم تلفن شما دارد. مهاجمان در این حمله می توانند شماره های گران قیمت یا بین المللی را شماره گیری کنند.

فیشینگ: قربانیان این حمله بدون داشتن آگاهی، جزئیات مربوط به شبکه IP داخلی، رمزها یا سایر داده های حساس را فاش می کنند.بدافزار: مهاجمان با کمک نرم افزارهای مخرب مختلف برای دستیابی به تلفن و یا پست الکترونیکی استفاده می کنند. این اتفاق می تواند فرصت بیشتری را برای نفوذ به شبکه شما و استخراج داده های حساس تجاری فراهم نماید.

رهگیری تماس: مهاجمان در این حمله، برای رهگیری ترافیک بدون رمزگذاری SIP از شبکه های نا امن استفاده می کنند.

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

اقدامات متقابل موثری برای افزایش مسائل امنیتی سیستم VoIP وجود دارد. شبکه های حرفه ای ویپ در برابر سوء استفاده کاربران شناخته شده و ناشناخته مقاوم شده اند.

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

مشکلات تلفن ویپ

سیستم های تلفن سنتی در مقابل ویپ

برای درک بهتر این مسئله و پرداختن به موضوع امنیت VOIP ابتدا باید تا نگاهی کلی به عملکرد هر یک از این سیستم های تلفنی بیاندازیم.

سیستم های تلفن سنتی

بیش از یک قرن، مردم در سرتاسر جهان، تماس های تلفنی خود را با کمک تلفن های سنتی یا همان سیستم های PSTN برقرار می کردند. تلفن های سنتی یا سیستم های PSTN در واقع همان شبکه صوتی آنالوگ هستند و قابلیت برقراری تماس توسط آن ها، تنها در هر جایی که دسترسی فیزیکی به سیم کشی قابلیت پذیر باشد، ممکن بوده و همینطور بسیار آسیب پذیر هم هستند.

البته از این سیستم تلفنی همینطور به عنوان Plain Old Telefon System (POTS) هم یاد می شود. در این سیستم، تماس ها با کمک سیگنال های صوتی متصل می شوند که مهاجمان می توانند با سهولت آن ها را رهگیری کنند.

در این سیستم در واقع تماس ها با کمک پایانه های آنالوگ به یک دفتر مرکزی منتقل می شوند. شرکت های مخابراتی هم اکنون اقدامات و پروتکل های امنیتی بسیاری را برای اطمینان از امنیت بین دفاتر و مراکز ایجاد کرده اند؛ اما این امنیت مثل امنیت voip، قطعا به سیستم داخلی تلفن شما ورود نخواهد کرد.

در دهه 1970 قابلیت تماس رایگان با کمک PSTN فراهم شد. در اواخر دهه 90، شرکت های داروسازی به تجهیزات تبادل خصوصی PBX محور، مجهز بودند که البته بسیار نا امن بود.

شبکه های تلفنی هم اکنون برای برقراری تماس با کمک پروتکل SS7، ترافیک صوتی را از سیگنالینگ جدا می کنند. با این وجود همچنان بسیاری از سیستم های PBX آسیب پذیر باقی خواهند ماند و مهاجمان آن ها را پیدا خواهند کرد.

سیستم های انتقال صوت با کمک اینترنت

در این سیستم ها، تماس صوتی با کمک یک پروتکل SIP برقرار می شود. پروتکل SIP در واقع به عنوان یک پروتکل سیگنالینگ برای تلفن معتبر اینترنتی عمل می کند. سرورSIP ترافیک صوتی را در جریان رسانه ها فشرده کرده و آن ها را با کمک اتصال اینترنتی در بستر شبکه، به مقصد می فرستد.

با این کار هم می توان به یک سیستم منعطف دست پیدا نمود و هم در هزینه ها صرفه جویی کرد؛ چرا که سیستم های تلفن VoIP برای برقراری تماس تلفنی از همان شبکه اینترنتی استفاده می کنند و ارائه دهنده VoIP منحصرا همه ترافیک VoIP را کنترل می کند.

مدیران فناوری اطلاعات فقط باید شبکه ایمنی را برای کارمندان خود فراهم کنند. همینطور کاربران می توانند امنیت VoIP خود را بالا ببرند و در هرجای دیگر از آن ها کمک بگیرند. پس روشن است که چرا شرکت های بزرگ یا حتی مشاغل کوچک برای برقراری تماس با کمک اینترنت مشتاق تر هستند. خدمات تلفن ویپ قطعا مزایای امنیتی بیشتری را نسبت به سیستم های تلفن سنتی ارائه می دهد.

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

مزایای برتر سرویس تلفن اینترنتی ویپ شامل موارد زیر است:

 • اجرای دقیق تماس های تلفنی رایگان
 • ویژگی های پست صوتی قوی با ارسال ایمیل
 • استفاده از ویژگی رمزگذاری برای جلوگیری از استراق سمع
 • نظارت زمان واقعی هنگام فراخوانی و استفاده از برنامه

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

راه کارهای ارائه شده برای افزایش امنیت voip

برای انکه بتوانید امنیت voip را افزایش دهید، چند راهکار وجود دارد که در ادامه می توانید چند مورد از آن ها را بخوانید:

 • تخصیص تعاریف مشخص برای انتقال داده های ورودی و خروج
 • رد کردن درخواست SIPهای دریافتی از منابع غریبه
 • محدود نمودن آدرس IP های مجاز
 • غیر فعال کردن و یا تغییر در تنظیمات پیش فرض
 • حذف نمودن اطلاعات مشکوک از بدنه پیام ها

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

راهکارهای امنیت خط تلفن ویپ voip

رفع همه تهدیدات و حملات سایبری به خطوط تلفن voip قابلیت دارد و اگر با هر روش هم به این سیستم حمله شود به راحتی با انجام چند راهکار ساده می توان امنیت سیستم و همه تماس های ورودی و خروجی را تامین کرد.

 1. عدم فعالیت و یا تغییر تنظیمات پیش فرض، مثل گذرواژه، تنظیمات پیش فرض هم بایستی تغییر کرده و یا غیر فعال شوند. ثابت بودن این تنظیمات راه نفوذ به سیستم را راحت تر کرده و ایمنی آن را هم کاهش می دهد.
 2. تعریف ورودی و خروجی ها را مشخص کنید؛ باید در سیستم های تلفن اینترنتی تعداد تماس هلی خروجی و ورودی را مشخص و در سیستم تعریف کرد، با انجام این کار تماس های مشکوک و غیر از تعاریف گفته شده در سیستم نمی توانند وارد آن شده و دست به شنود تماس ها بزنند.
 3. حذف اطلاعات و پیام های مشکوک از بدنه پیام های ارسالی، در بدنه پیام های پروتکل SIP قسمتی به نام سرور وجود دارد که اطلاعاتی مثل مدل دستگاه و یا نرم افزار را به صورت پیش فرض در سیستم های تلفنی دارد، پیام های مشکوک از این طریق می توانند این اطلاعات را هک کرده و وارد سیستم شما شوند.
 4. اصلاح رمز عبور، اصلی ترین روش هکرها برای حمله به سیستم تلفن اینترنتی، به دست آوردن رمز عبور این سیستم است. به راحتی می توان با اصلاح رمز و انتخاب گذرواژه ای که پیچیدگی کافی داشته باشد، سیستم تلفن را تا حد بسیاری در مقابل هکرها مصون نگه داشت.
 5. درخواست های SIP دریافتی نامشخص را رد کنید؛ یکی از کارآمدترین روشها برای جلوگیری از هک شدن سیستم تلفن اینترنتی، رد کردن همه درخواست های SIP با منبع ناشناس است. بسیاری از حملات از این طریق و با کمک بدافزارها صورت گرفته و راه نفوذ به سیستم تلفن voip را باز خواهد کرد.

چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

اگر نیازمند خرید یکی از  انواع  ویپ تحت شبکه هستید می توانید از طریق سایت نت یک محصول مورد نظر خود را انتخاب کرده و سفارش بدهید. محصولات عرضه شده توسط نت یک تماما محصولات با کیفیت و حرفه ای می باشند که پاسخگو نیازهای تمام مشتریان و مصرف کنندگان ویپ های تحت شبکه خواهند بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “چگونه امنیت VOIP را بالا ببریم؟

 1. ابلفضل آقایی گفت:

  سلام مطلب عالی بود اما یک سوال دارم که ممنون میشم سریع پاسخ بدید. بهترین تلفن ویپ برای یه شرکت 80 – 90 نفره چه مدلی یا چه سری هست؟

  1. alefbaweb گفت:

   سلام دوست عزیز. با توجه به نیازهای مجموعه و کاربردی که ارائه میدید تلفن ویپ های زیادی هستند که می تونن تاثیرگذار باشن. ز طریق راه های ارتباطی ذکر شده با ما تماس بگیرید و از کارشناسان جزئیات لازم رو دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *