وبلاگ

تلفن ویپ چیست و چگونه به کسب و کار ما کمک می کند؟

تلفن ویپ| نت یک

تلفن ویپ چیست و چگونه به کسب و کار ما کمک می کند؟ چرا باید از تلفن ویپ استفاده کنیم؟ تلفن ویپ چگونه هزینه های ارتباطی یک مجموعه را کم می کند؟ در صورتی که درباره این تجهیزات اطلاعات کاملی ندارید با ما همراه باشید. قصد داریم در این مطلب به صورت مختصر اما کامل، شما را با تلفن ویپ آشنا کنیم.

آن چه در این مطلب می خوانید:

   • فرق تلفن ویپ با تلفن های سنتی مخابراتی
   • انواع تلفن ویپ
   • مزیت کمک گرفتن از تلفن ویپ
   • برندهای مطرح ارائه دهنده سحت افزار ویپ
   • راه اندازی سیستم تلفنی ویپ
   • تجهیزات اصلی ویپ
   • تجهیزات جانبی ویپ
   • تجهیزات لازم برای راه اندازی ویپ
   • اصطلاحات متداول در ویپ
   • خرید تلفن ویپ

هم اکنون بیشتر سازمان ها و شرکت ها برای یکپارچه سازی سیستم های اطلاعاتی و ارتباطی خود به دنبال تجهیزات و ابزارهایی می باشند که بهره وری آن ها را به حداکثر برساند. یکی از این تجهیزات، سیستم های تلفنی تحت شبکه یا ویپ بوده که برای سازمان ها و شرکت هایی که شعبات متعدد داشته و رضایت مشتری برای آن ها در اولویت قرار دارد؛ بهترین انتخاب می باشد.

سیستم ویپ (ویپ) یا همان Voice over Internet Protocol، یک فن آوری مدرن بوده که قابلیت برقراری ارتباط تلفنی را در بستر شبکه های محلی (LAN) و یا اینترنت میان المللی برای شما مهیا می کند. کمک گرفتن از سیستم ویپ در کسب وکارها، مزایای زیادی همچون کاهش هزینه های تماس، کیفیت صدای مطلوب و قابلیت هایی مانند قابلیت ذخیره مکالمات، منشی تلفنی، صف انتظار، کنفرانس تلفنی و مواردی از این قبیل برای شما دارد که تمام معایب آن را پوشانده می باشد. در ادامه، با سیستم های ویپ و نحوه راه اندازی و اجرای آن آشنا می شوید.

تلفن ویپ چیست و تلفن ویپ چگونه به کسب و کار ما کمک می کند؟ 

ویپ (ویپ) یکی از فناوری هایی بوده که در سالیان اخیر، توانسته ارتباطات تلفنی را در کسب و کارهای مختلف، دچار تحول کند. همین یک جمله کافیست تا توجه و کنجکاوی افراد زیادی به این تکنولوژی، جذب شود. با این وجود، تعریف و ماهیت ویپ هم چنان برای بسیاری از افراد، مجهول و ناشناخته باقی مانده می باشد.

ارتباطات تلفن درست و اصولی، یکی از ارکان موفقیت هر کسب و کاری محسوب می شود. هم اکنون پروتکل انتقال صدا در بستر اینترنت (ویپ) در حال تبدیل شدن به یک قانون طلایی در ارتباطات مدرن می باشد. به زبانی ساده، این فناوری اثبات شده، به کاربران قابلیت می دهد تا با وصل شدن به اینترنت، اقدام به برقراری تماس های تلفنی نمایند.

یک سیستم تلفنی که ارتباط با مشتری را برای شرکت ها بسیار راحت و خاص می کند. می توانید به راحتی از رایانه شخصی یا تلفن خود یا کارمندانی که بیرون از شرکت می باشند از طریق اتصال به اینترنت در هر مکان و هر وقتی بخواهید از طریق سیستم ویپ با مشتریهای خود تماس بگیرید. ویپ فناوری بوده که صدای شما را به سیگنال دیجیتال تبدیل می کند و به شما این اجازه را می دهد که از طریق تلفن شخصی یا تلفن هایی مخصوص یا حتی رایانه و… تماس خود را برقرار کنید.

خدمات ویپ چه کمکی به کسب و کار شما می کند؟

کاهش هزینه مکالمه

قابلیت مکالمه داخلی به داخلی از هر نقطه جغرافیایی با همکاران و ارتباط میان شعب موجب کاهش هزینه مکالمات شما می شود.

ارزیابی و کنترل عملکرد

با کمک گزارش گیر سیستم تلفن ویپ می توانید براساس تاریخ و ساعت، ریز مکالمه، مدت زمان و… را بررسی کنید.

از دست ندادن تماس ها

می توانید تماس های ورودی را طوری تنظیم کنید که حتی وقتی بیرون از سازمان هستید به شکل خودکار به شما وصل شوند.

یکپارچگی با CRM

سرویس ویپ و CRM مکمل هم می باشند. ارتباط این دو سرویس به افزایش فشیوه و افزایش رضایت مشتریان تان کمک می کند.

مدیریت هوشمند تماس

از طریق مسیریابی هوشمند تماس می توانید طبق یک الگو در هر زمان از شبانه روز تماس ها را به مقاصد مورد نظرتان متصل کنید.

بررسی رضایت مشتریان

با بررسی گزارش نظرسنجی تلفنی می توانید از میزان رضایت مشتریان نسبت به خدمات و نحوه پاسخ گویی کارکنان تان باخبر شود.

فرق تلفن ویپ با تلفن های سنتی مخابراتی

تلفن ویپ یا Voice over Internet Protocol، به تماس گیرندگان قابلیت برقراری و دریافت تماس تلفنی از طریق اینترنت را می دهد. برخلاف تلفن های سنتی که به سیم کشی مسی وابسته است، فناوری ویپ تماس ها را با کمک همان اتصال پهنای باند اینترنت ارائه شده توسط روتر یا شبکه Wi-Fi منتقل می کند و می توانید از طریق کامپیوتر، تلفن هوشمند یا تبلت خود تماس بگیرید یا به تماس های ورودی پاسخ دهید. از آنجا که برای برقراری تماس می توانید از هر دستگاهی که قابلیت اتصال به اینترنت دارد کمک بگیرید، دیگر نیازی به خرید تجهیزات اضافی نیست.

به صورت سنتی، سیستم های تلفن قدیمی سیگنال صوتی را با کمک خطوط تلفنی آنالوگ حمل خواهد کرد؛ پس به منظور برقراری و یا دریافت تماس ها نیازی به تنظیم سیم کشی مدار نخواهد بود. در این شرایط، یک قطعه تجهیزات سخت افزاری نوع تخصصی به نام صرافی شعبه خصوصی یا PBX برای اتصال داخلی تلفن های داخلی به شبکه تلفن عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

این تلفن ها با توجه به نامی که دارند در واقع به تلفن هایی که در گذشته بیشتر مورد توجه قرار می گرفتند اشاره دارد. تلفن هایی که از اتصال سیمی با پریز های مخابراتی استفاده می کردند و هم اکنون هم بعضی ها مایل به کمک گرفتن از آن ها می باشند. یکی از مشکلاتی که در خصوص کمک گرفتن از این تلفن ها وجود دارد جدای از مسئله سیمی بودن آن ها و کمک گرفتن از اتصالات مسی مخابرات، مسئله گران بودن هزینه های آن ها می باشد.

ماجرا زمانی جالب تر می شود که بدانیم جهت بهره مندی از خدمات ویپ، نیازی به دستگاه های تلفن ثابت نداریم! هیجان انگیز نیست که می توانید در لپ تاپ، تلفن همراه یا تبلت خود به تماس های تلفنی که روی خط تلفن شما برقرار می شوند، پاسخ دهید؟ تماس های اینترنتی می تواند از چندین شیوه مختلف مانند تلفن های همراه، تلفن های ویپ و رایانه ها انجام بگیرد. حتی تماس های میان کشوری یا میان المللی هم با ویپ، بسیار راحت تر و مقرون به صرفه تر خواهند بود.

انواع تلفن ویپ

دو نوع اصلی تلفن های ویپ وجود دارد که مبتنی بر سخت افزار و مبتنی بر نرم افزار می باشند.

یک تلفن ویپ مبتنی بر سخت افزار شبیه یک تلفن بی سیم یا سخت افزاری سنتی بوده و دارای ویژگی های مشابهی مانند بلندگو یا میکروفون، پد لمسی و نمایشگر شناسه تماس گیرنده می باشد. تلفن های ویپ همینطور می توانند پست صوتی، کنفرانس تماس و انتقال تماس را ارائه دهند.

تلفن های مبتنی بر نرم افزار، که به آن ها تلفن های نرم افزاری هم گفته می شود، کاربران نرم افزاری می باشند که روی رایانه یا دستگاه تلفن همراه شما نصب می شوند. رابط کاربری تلفن نرم افزاری بسیار شبیه به یک تلفن تلفن همراه بوده که یک صفحه لمسی داشته و نمایشگر شناسه تماس گیرنده هم در آن قرار گرفته می باشد.

در این تکنولوژی از یک هدست که مجهز به میکروفون است برای ایجاد تماس به رایانه دیگر یا دستگاه تلفن همراه به کار می رود. کاربران همینطور در صورت داشتن میکروفون و بلندگو می توانند به کمک رایانه یا دستگاه تلفن همراه خود تماس برقرار کنند.

تلفن های ویپ را می توان با توجه به عملکرد و کارایی به چند دسته تقسیم بندی کرد. در زیر به معرفی آن ها پرداخته ایم. ضمنا برای هر نوع تلفن ویپ، چند نمونه محصول آورده شده که با کلیک روی آن ها می توانید به قیمت و جزئیات این محصولات دست رسی پیدا کنید.

تلفن های کارمندی

این تلفن ها، تلفن هایی می باشند که امکانات محدودی دارند. از قیمت مناسبی هم برخوردار می باشند. معمولا بیشتر تلفن های یک مجموعه را تلفن های کارمندی تشکیل میدهند. از این رو در انتخاب تلفن های کارمندی تحت شبکه باید به کیفیت و خدمات پس از فروش، دقت لازم را داشت. در زیر چند نمونه از تلفن های ویپ محبوب کارمندی بازار معرفی میشود.

تلفن های بیسیم IP

تلفن های بیسیم IP و تحت شبکه به منظور در دست رس بودن کابران سیار مورد استفاده قرار میگیرد. معمولا این تلفن ها از تکنولوژی دکت برای اتصال به پایه بهره میگیرند. می باشند تلفن های بیسیم تحت شبکه که طریق Wifi به اکسس پوینت و شبکه متصل میشوند. برای پروژه های مختلف با توجه به جزئیات می توان محصول مد نظر را انتخاب کرد. به این منظور می توانید با کارشناسان فشیوه ما ارتباط بگیرید.

تلفن های تصویری ویپ

تلفن های تصویری تحت شبکه و ویپ به منظور گرفتن ارتباط تصویری در بستر شبکه مورد استفاده قرار میگیرند. این تلفن ها در تحقق یافتن جلسات غیر حضوری و ویدئو کنفرانس بسیار تاثیرگذار می باشند. بیشتر مدیران برای کنترل عملکرد کارمندان هم می توانند از این تلفن ها بهره ببرند.

تلفن های کنفرانسی

تلفن های کنفرانسی تحت شبکه برای استفاده در میز جلسات و یا اتاق کنفرانس طراحی شده می باشد. این تلفن ها دارای میکروفن ها قوی و متعدد میباشند. همینطور اسپیکر فون های این تلفن ها به شکل حرفه ای با کیفیت بالا و بلندی صدای مناسب طراحی شده می باشد.

تلفن های مدیریتی و اپراتور

این تلفن ها مطمئنا به خاطر عملکردی که از آن ها انتظار میرود دارای امکانات بیشتر و ابزار های مدیریتی و کنترلی لازم می باشند. در تلفن های مدریتی علاوه بر کارایی، ظاهر تلفن ویپ هم باید مورد بررسی و توجه قرار گیرد. در تلفن های اپراتوری تحت شبکه باید ابزار های لازم برای مدریت تماس ها به شکل کامل تامین شود. در زیر چند نمونه از تلفن های مدیریتی پر فشیوه معرفی میشود. برای مشاهده لیست کامل این محصولات می توانید به فروشگاه مراجعه کنید.

مزیت کمک گرفتن از تلفن ویپ

کسب و کارهای مدرن از خدمات تلفن ویپ بر روی خطوط تلفن سنتی کمک می گیرند، چون ارزش بسیار بیشتری نسبت به بهبود ارتباطات شرکتی دارد. در زیر چند نمونه از مهم ترین مزایای ویپ برای کسب وکارها آورده شده می باشد.

نصب آسان

در مقایسه با سیستم های تلفن سنتی، نصب و پیکربندی سیستم های ویپ بسیار آسان می باشد. در سیستم تلفن های سنتی برای ایجاد ارتباط و برقراری تماس باید خطوط از طریق شیوه های فیزیکی متصل شوند. سیستم های تلفن ویپ نیاز به نصب خطوط تلفن فیزیکی را برطرف می کند. جهت بهره مندی از این سیستم کافیست تلفن های ویپ خود را به کمک اینترنت به شبکه مورد نظر متصل کنید. این سیستم برای کسب و کارهای کوچک و استارت آپ هایی که فاقد تخصص فنی یا منابع می باشند هم مفید خواهد بود.

صرفه جویی در هزینه

ویپ یک راه مقرون به صرفه برای راه اندازی یک سیستم ارتباطات تجاری می باشد. خدمات ویپ با توجه به اتصال IP مستقیم به شرکت ارائه دهنده خدمات تلفن است، علاوه بر آن می تواند به سادگی با توجه به اتصال به اینترنت موجود یا ترکیبی از هر دو شیوه باشد. پس، هزینه تماس های داخلی در سازمان شما را کم می کند، هزینه های تماس های تجاری خارجی و میان المللی را تا حد زیادی کم می کند و مقدار قابل توجهی در سرمایه گذاری در خرید خطوط تلفن سنتی، نصب و نگهداری مداوم صرفه جویی می کند.

کیفیت صدای خوب

وقتی Voice over IP برای اولین بار معرفی شد، کیفیت تماس آن رضایت بخش نبود. اما هم اکنون به لطف پیشرفت های بسیار عالی این سیستم دارای کیفیت صدای بسیار بالایی می باشد. تا وقتی اتصال اینترنت شما سریع و پایدار باشد، کیفیت صدای دریافتی هم عالی خواهد بود. این میزان کیفیت به خوبی یا حتی بهتر از تماس های مبتنی بر تلفن ثابت بوده و نمی توانید تفاوت آن دو را متوجه شوید. تلفن ویپ چیست

مقیاس پذیری

ویپ یک راه حل کاملا مقیاس پذیر بوده که با کسب وکار شما به راحتی رشد می کند، به خصوص وقتی از سرویس های مبتنی بر ابر آن کمک بگیرید، از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار می شوید. افزایش و کاهش افزونه های تلفن می تواند به راحتی و در کمترین زمان صورت گیرد و کسب وکارها، بدون خرید هر تجهیزات سخت افزاری اضافی یا خطوط اختصاصی جدید از ویپ کمک می گیرند. تلفن ویپ چیست

تحرک و انعطاف پذیری جغرافیایی

ویپ برای کسب و کارهای مختلف این اجازه را آماده می کند تا سیستم های ارتباطی خود را به شعبه های مختلف شرکت خود در مکان های مختلف گسترش دهند. برای کارکنان از راه دور، تا وقتی اتصال به اینترنت در دسترس باشد، وجود دارد و محل قرارگیری تأثیری در آن نخواهد داشت. تلفن ویپ چیست

کمک گرفتن از یک سیستم ویپ چند سایتی به راحتی می تواند تمام شعبه های یک شرکت را که به صورت پراکنده در محیط های درو از هم قرار گرفته اند به هم متصل می کند. به این صورت هزینه تماس های میان اداری هم کاهش می یابد. علاوه بر این، کمک گرفتن از سیستم های تلفن ابری ارتباط دفاتر مختلف را در محیط های جغرافیایی مختلف در یک سیستم تلفنی آسان می کنند و سرپرست فناوری اطلاعات به راحتی آن ها را مدیریت می کند. تلفن ویپ چیست

برندهای مطرح ارائه دهنده سحت افزار ویپ

سیسکو (CISCO)

اولین برند تولید کننده تلفن های شبکه مانند دیگر تجهبزات شبکه برند CISCO است. تافن های تحت شبکه سیسکو با فیلتر های قوی، صدایی با کیفیت بالا را در اختیار کاربر قرار می دهند. از نظر دوام بسیار مقاوم می باشند و در رده تلفن های گران قیمت بازار قرار می گیرند. تلفن های سیسکو در دو سری SMALL BUSINESS که منلسب سازی شده برای کسب و کارهای کوچک و متوسط و همچنین سری تجاری که برای سازمان ها بزرگ در نظر گرفته شده است تولید می شود. تلفن ویپ چیست

مدل های سری SMALL BUSINESS با مخفف SPA نام گزاری می شوند. سری تلفن های SPA3XX،SPA5XX از این دسته تلفن ها می باشند. سری تجاری تلفن های سیسکو در مدل های مختلف با شماره های 79XX، نام گذاری می شوند.

برای خرید بهترین تلفن ویپ سیسکو می توانید با ما در نت یک همراه شوید، این مجموعه با فروش انواع تلفن های ویپ و ارسال آن ها به سراسر ایران در کنار شماست، کلیه محصولات نت یک به همراه ضمانت نامه معتبر به فروش می رسند. برای دریافت جزئیات بیشتر کافیست تماس بگیرید. تلفن ویپ چیست

یالینک (Yealink)

تلفن های ویپ یالینک از نظر دیزاین بسیار طراحی مناسبی دارد و همینطور متریال به کار برده شده در این تلفن ها از کیفیت بالایی برخوردار است. می توان به این موضوع اشاره کرد که در میان برندهای چینی YEALINK از نظر کیفیت جایگاه برتری دارد. تلفن ویپ چیست

تولیدات یالینک در بخش تلفن های رومیزی و بی سیم دکت است و البته تلفن توصویری یالینک از محبوب ترین video phone های مورد استفاده در بازار ایران است. عرضه محصولات با کیفیت و با هزینه ای نزدیک به هزینه محصولات چینی محبوبیت زیادی برای این تولید کننده در میان کارشناسان ویپ به دنبال داشته می باشد.

اسنام (SNOM) تلفن ویپ چیست

تلفن های تلفن اسنام تولید کشور آلمان می باشند. این تلفن ها بسیار با دوام می باشند و از کیفیت بالایی برخوردار می باشند. مثل اکثر تلفن های ویپ قابلیت تنظیمات از طریق وب را دارای می باشند. از نظر هزینه در رده تلفن های گران قیمت محسوب می شوند. محصولات اسنام شامل تلفن های رومیزی و بی سیم دکت است.

گرنداستریم (Grandstream)

برند گرنداستریم یک برند آمرکایی بوده که تلفن های ویپ متنوعی روانه بازار کرده می باشد. تلفن ویپ تصویری، مدیریتی و کارمندی و همینطور تلفن های بیسیم دکت از جمله حصولات گرنداستریم است. شرکت گرنداستریم مقرون به صرفه و اقتصادی ترین برند غیر آسیایی تولید کننده تلفن ویپ است. تلفن ویپ چیست

تلفن ویپ چیست

راه اندازی سیستم تلفن ویپ

در صورتی که شما تصمیم به پیاده سازی سامانه تلفنی ویپ در سازمان خود دارید، ابتدا تمامی نیازهای خود را مشخص کنید سپس با در نظر گرفتن هزینه و زمان، مراحل زیر طی کنید.

تلفن ویپ چیست

1) اولین قدم، نصب و راه اندازی مرکز تلفن ویپ-PBX می باشد. برای این منظور یکی از این دو شیوه را انتخاب کنید:

کمک گرفتن از یک مرکز تلفن ویپ-PBX سخت افزاری: نمونه های مختلفی از این دستگاه ها وجود دارد. قابلیت های آن ها در شخصی سازی، گزارش گیری، ظرفیت خطوط شهری، تعداد داخلی ها و ظرفیت تماس هم زمان بسیار متفاوت می باشد. تلفن ویپ چیست

نصب مرکز تلفن نرم افزاری بر روی کامپیوتر: برای این منظور با توجه به حجم تماس های سازمان باید رایانه یا سرور مناسبی را انتخاب کنید. سرور می تواند فیزیکی یا مجازی باشد. نرم افزارهای مختلفی برای این منظور وجود دارند از جمله استریسک، الستیکس و فری پی بی ایکس و…

2) قدم دوم، پیکربندی سرور IP-PBX است مانند تنظیم خطوط شهری، داخلی ها، IVR و دیگر نیازها. برای اتصال خط شهری به IP-PBX می توانید از شیوه های زیر کمک بگیرید: تلفن ویپ چیست

گیت وی (ویپ گیت وی): گیت وی با ظرفیت مناسب خریداری کنید. خطوط شهری را به گیت وی وصل کنید و گیت وی را از طریق شبکه به IP-PBX معرفی کنید.

پورت های IP-PBX: در صورتی که IP-PBX شما سخت افزاری بوده و ورودی خط شهری (FXO)می پذیرد، خطوط شهری را به آن وصل کنید. تلفن ویپ چیست

برد تلفنی ویپ (ویپ Telephony Card): برد با ظرفیت موردنظر را در رایانه نصب کنید و خطوط مخابراتی را به آن وصل کنید.

3) در مرحله آخر باید شماره های داخلی که در IP-PBX تعریف شده اند را در تلفن های افراد تنظیم کنید تا قابلیت برقراری تماس برای آن ها آماده شود. دستگاه های تلفن در سیستم ویپ، می توانند نرم افزاری یا سخت افزاری باشند. به طور خلاصه با شیوه های زیر می توان یک تلفن ویپ را راه اندازی کرد:

کمک گرفتن از تلفن معمولی (آنالوگ): ساده ترین شیوه کمک گرفتن از رابط ATA به عنوان گیت وی برای تبدیل تلفن های آنالوگ به تلفن ویپ می باشد. این ابزار این اجازه را به شما می دهد که از تلفن های آنالوگ فعلی تان کمک بگیرید. بدین ترتیب می توانید به میزان زیادی در هزینه ها صرفه جویی کنید. تلفن ویپ چیست

کمک گرفتن از IP-Phone: تلفن شبکه یا آی پی فون مانند تلفن تلفن معمولی روی میز قرار می گیرد و توسط یک کابل شبکه، به شبکه متصل می شود. با توجه به نیاز خود، می توانید از مدل های ساده یا پیشرفته (با امکانات بی سیم، منشی، تماس تصویری و…) بهره ببرید.

کمک گرفتن از سافت فون (SoftPhone): در صورتی که می خواهید در هزینه ها صرفه جویی کنید می توانید به جای خرید تلفن های ویپ-Phone، نرم افزار آن را روی کامپیوتر یا موبایل نصب کنید. نرم افزارهای زیادی برای این هدف در سیستم عامل های مختلف وجود دارند، مانند Bria،Zoiper،3CX و… تلفن ویپ چیست

تجهیزات لازم برای راه اندازی ویپ

– تلفن های ویپ ویپ یا ip phone

تلفن های ویپ، تلفن های فیزیکی می باشند که می توانید با اتصال به مرکز تماس ویپ، از آن ها کمک بگیرید. از نظر ظاهری تفاوت چندانی با تلفن های ثابت خانگی و اداری ندارند. به همین خاطر، کار کردن با آن ها بسیار آسان می باشد. تلفن ویپ چیست

یک تفاوت اساسی که آن ها دارند این بوده که قابلیت اتصال به اینترنت در آن ها وجود دارد؛ چه از طریق WiFi یا اترنت(شبکه داخلی). کافیست مشخصات داخلی که شامل یوزر پسورد می شود را وارد کنید تا داخلی شما در تلفن ویپ رجیستر شود. تعداد داخلی ها و اطلاعات آن ها، همینطور سناریوی تماس ورودی و خروجی در مرکز تلفن تنظیم می شود. تلفن ویپ چیست

– سیستم مرکز تماس ویپ

مرکز تلفن یک سیستم تلفن تجاری بوده که قابلیت برقراری تماس از طریق شبکه LAN یا WAN را می دهد. به دو شکل می توان مرکز تلفن ویپ را راه اندازی کرد: در محل یا به صورت ابری. در صورتی که بخواهید سیستم تلفن ویپ را در محل خود راه اندازی کنید، نیاز به یک سرور دارید تا نرم افزار مرکز تماس را روی آن نصب کنید. در صورتی که یک مرکز تلفن ابری به طور کامل از طریق اینترنت راه اندازی و تحویل می شود. به همین خاطر برای بیزینس های کوچک و استارت اپ ها مقرون به صرفه تر می باشد.

– تلفن همراه و کامپیوتر

علاوه بر تلفن های ویپ، می توانید با کمک دستگاه تلفن همراه، کامپیوتر و دیگر سیستم هایی که به شبکه وصل می شوند، از ویپ مجموعه تان کمک بگیرید. با نصب سافت فون مورد نظر مانند زویپر، لینفون و … و وارد کردن اطلاعات داخلی خود، قابلیت تماس گرفتن وجود دارد. تلفن ویپ چیست

معمولا مجموعه های کوچکتر با نصب سافت فون از سیستم تلفنی خود استفاده می کنند و مجموعه های نسبتا بزرگتر از تلفن های فیزیکی ویپ بهره می برند. همینطور در صورتی که نیروی دورکار دارید یا کارمندی دارید که همیشه پشت میز خود نیست، با نصب سافت فون روی سیستم او، قابلیت تماس گرفتن و پاسخگویی به تماس ها در هر مکانی که به اینترنت متصل باشد، وجود دارد.

تجهیزات اصلی ویپ

برقراری ارتباطات تلفنی مبتنی بر ویپ نیازمند تجهیزات ویژه در این زمینه می باشد. در ادامه به دستگاه ها و ابزارهای اصلی در این فناوری اشاره می شود. تلفن ویپ چیست

 مرکز تلفن ویپ (IP-PBX)

سیستم اصلی برای برقراری و مدیریت تماس ها

 برد تلفنی (Telephony Card)

برای ارتباط خطوط مخابراتی به مرکز تلفن ویپ نرم افزاری تلفن ویپ چیست

 گیت وی (گیت وی)

برای ارتباط خطوط مخابراتی به مرکز تلفن ویپ

 دستگاه تلفن ویپ (IP-Phone)

تلفن تلفن ویپ که برای دریافت یا ایجاد تماس به کار می رود. انواع پیشرفته آن می توانند مکالمات تصویری را با کیفیت بالا (HD) برقرار کنند. تلفن ویپ چیست

 ماژول حذف اکو (Echo Canceller)

قطعه سخت افزاری روی برد تلفنی برای حذف انعکاس صدا

 ماژول های FXS و FXO

این ماژول ها روی بردها و گیت وی ها وجود دارند یا اضافه می گردند و برای اتصال خط شهری (FXO) یا تلفن تلفن آنالوگ به مرکز تلفن ویپ (FXS) استفاده می شوند.

تلفن ویپ چیست

تجهیزات جانبی ویپ

 هدست های ویژه تلفن های ویپ

برای استفاده اپراتورها در مراکز تماس (Call Center) تلفن ویپ چیست

 کارت تلفنی GSM

با نصب این کارت روی سرور ویپ، قابلیت برقراری تماس در شبکه تلفن همراه آماده می شود.

 ماژول توسعه تلفن تلفن تلفن ویپ چیست

به منظور افزایش خطوط داخلی و کلیدهای عملیاتی برای مدیریت تماس ها در تلفن های ویپ-Phone به کار می رود.

 مبدل ATA

این گیت وی، به تلفن آنالوگ معمولی یک IP اختصاص می دهد و با دیجیتال کردن صدا، قابلیت استفاده در شبکه ویپ را آماده می کند.

تلفن ویپ چیست

اصطلاحات متداول در ویپ

 Asterisk, Elastix, FreePBX

سرورهای نرم افزاری متن باز که برای ایجاد مرکز تلفن مبتنی بر ویپ استفاده می شوند. تلفن ویپ چیست

 Call Pickup

قابلیت پاسخ دادن به تماس در حال زنگ تلفن دیگران توسط تلفن خودتان.

 DID (Direct Inward Dialing)

قابلیت تماس مستقیم و بدون واسطه از بیرون با داخلی افراد یک سازمان تلفن ویپ چیست

 DND (Do Not Disturb)

در صورت فعال کردن این گزینه روی تلفن تلفن، تلفن موردنظر دیگر زنگ نمی خورد.

 Echo

اکو، انعکاس یا برگشت صدایی بوده که قابلیت دارد در مکالمات تلفنی به وجود بیاید. تلفن ویپ چیست

 DialPlan

قوانینی متنی قابل تنظیم در مرکز تلفن ویپ بوده که با توجه به آن تماس ها و شماره های ورودی و خروجی تفسیر و هدایت می شوند.

 FXO (Foreign Exchange Office) تلفن ویپ چیست

برای اتصال خط تلفن ثابت مخابرات به مرکز تلفن ویپ نیاز هست مرکز تلفن (برد تلفنی یا گیت وی) پورت FXO داشته باشد.

 PSTN (Public Switched Telephone Network)

شبکه عمومی مخابرات یا شبکه تلفن ثابت که از سیم های مسی برای انتقال صدا استفاده می کند. تلفن ویپ چیست

 FXS (Foreign Exchange Station) 

جهت بهره مندی از تلفن تلفن معمولی (آنالوگ) باید آن را به پورت FXS وصل کرد. این پورت می تواند روی دیوار (پریز معمولی)، برد تلفنی، گیت وی یا مرکز تلفن باشد.

 FoIP (Fax over IP)

ارسال و دریافت فکس به صورت دیجیتال در بستر شبکه تلفن ویپ چیست

 PRI-E1/PRI-T1

دو استاندارد برای خطوط دیجیتال ISDN بوده که به ترتیب ظرفیت 24 و 30 ارتباط هم زمان را آماده می کند.

 ISDN (Integrated Services Digital Network) تلفن ویپ چیست

راه کار دیجیتال کردن شبکه PSTN برای انتقال هم زمان چندین صدا و داده روی یک خط

 SIP (Session Initiated Protocol)

استانداردی بوده که به تجهیزات ویپ اجازه می دهد در یک شبکه ویپ با هم ارتباط برقرار کنند. تلفن ویپ چیست

 SIP Trunk

یک کانال ارتباطی است برای انتقال صدا و تصویر میان دو سیستم ویپ، با توجه به استاندارد SIP.

 SIP Server

بخش اصلی در سامانه IP-PBX بوده که ارتباطات مبتنی بر SIP را مدیریت می کند. تلفن ویپ چیست

 IAX (Inter Asterisk eXchange protocol)

پروتکل ارتباطی مخصوص استریسک که نسبت به SIP از امنیت بالاتری برخوردار می باشد.

 ویپ گیت وی تلفن ویپ چیست

دستگاهی است برای تبدیل سیگنال خط تلفن ثابت به بسته های دیجیتال با هدف اتصال خطوط مخابرات به مرکز تلفن ویپ.

IVR (Interactive Voice Response)

IVR یا تلفن گویا، سیستم پاسخ گویی تلفنی بوده که در آن تماس مشتری توسط کامپیوتر پاسخ داده می شود. تلفن ویپ چیست

نحوه انتخاب تلفن ویپ مناسب برای سازمان ها

خرید تلفن ویپ

تلفن های ویپ و یا IP Phone به تلفن هایی گفته می شوند که با اتصال به شبکه کامپیوتری و کمک گرفتن از فناوری ویپ کاهش هزینه را ممکن می سازند. نت یک انواع تلفن های آی پی از برندهای معتبر مانند یلینک (Yealink)، پلیکام (Polycom)، سیسکو (Cisco) را به صورت مستقیم به بازار ویپ ایران عرضه می کند.

آی پی فون مورد نظر خود را با جستجو در میان محصولات این سایت انتخاب کنید. تلفن های ویپ معمولا از پروتکلهای استانداردی پشتیبانی می کنند و پس از این تلفن ها می توان در بیشتر سیستم های تلفنی ویپ استفاده کرد. تلفن ویپ چیست

با این وجود برای بعضی از سیستم های ویپ مانند سیستم های شرکت آوایا کمک گرفتن از تلفن های با مارک همان شرکت پیشنهاد می شود. برای انتخاب IP Phone همینطور می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و با خرید آنلاین محصولات ما را هرچه سریعتر دریافت کنید. تلفن ویپ چیست

خدمات ویپ در نت یک شامل چه چیزهایی است؟

نصب و راه اندازی تلفن ویپ چیست

قابلیت مکالمه داخلی به داخلی از هر نقطه جغرافیایی با همکاران و ارتباط میان شعب موجب کاهش هزینه مکالمات شما می شود.

پشتیبانی

قابلیت مکالمه داخلی به داخلی از هر نقطه جغرافیایی با همکاران و ارتباط میان شعب موجب کاهش هزینه مکالمات شما می شود.

عیب یابی

قابلیت مکالمه داخلی به داخلی از هر نقطه جغرافیایی با همکاران و ارتباط میان شعب موجب کاهش هزینه مکالمات شما می شود. تلفن ویپ چیست

ماژول نرم افزاری تلفن ویپ چیست

قابلیت مکالمه داخلی به داخلی از هر نقطه جغرافیایی با همکاران و ارتباط میان شعب موجب کاهش هزینه مکالمات شما می شود.

شخصی سازی و توسعه

قابلیت مکالمه داخلی به داخلی از هر نقطه جغرافیایی با همکاران و ارتباط میان شعب موجب کاهش هزینه مکالمات شما می شود.

تامین تجهیزات تلفن ویپ چیست

قابلیت مکالمه داخلی به داخلی از هر نقطه جغرافیایی با همکاران و ارتباط میان شعب موجب کاهش هزینه مکالمات شما می شود.

تلفن ویپ چیست

اگر نیازمند خرید یکی از  انواع  ویپ تحت شبکه هستید می توانید از طریق سایت نت یک محصول مورد نظر خود را انتخاب کرده و سفارش بدهید. محصولات عرضه شده توسط نت یک تماما محصولات با کیفیت و حرفه ای می باشند که پاسخگو نیازهای تمام مشتریان و مصرف کنندگان ویپ های تحت شبکه خواهند بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *