وبلاگ

سوئیچ cisco چیست؟

سوئیچ cisco چیست؟

سوئیچ cisco چیست؟ چرا از سوئیچ سیسکو استفاده می شود؟ برتری برند سیسکو نسبت به برندهای دیگر چیست؟ در این مطلب قصد داریم شما را با سوئیچ cisco ، مدل ها و همینطور ویژگی و کاربرها آشنا کنیم. با ما همراه شوید و در این باره اطلاعات مفیدی به دست آورید. سوئیچ های شبکه در برندها و مدل های مختلفی تولید و بازار تجهیزات شبکه عرضه می شوند. حال در این میان سوئیچ سیسکو به عنوان پرچمدار سوئیچ های شبکه به شمار می رود که طی وسیعی از فروش این دستگاه را به خود اختصاص می دهد.

سوئیچ cisco چیست؟

وئیچ یک قطعه سخت افزاری مهم در شبکه است. سوئیچ سیسکو هم یک قطعه سخت افزاری کوچک و کاربردی است که ارتباطات یک محیط را متمرکز می کند و باعث می شود که کیفیت ارتباطات موجود در شبکه افزایش پیدا کند. باگذشت زمان سوئیچ های شبکه سیسکو جای روترهای پهنای باند را گرفته اند و کیفیت ارتباطات شبکه را بهبود بخشیده اند. این قطعات در شرکت سیسکو تولید می شوند و از این لحاظ از کیفیت ساخت بالایی برخوردار هستند. سوئیچ cisco چیست؟

مزایای سوئیچ های cisco

سوئیچ های سیسکو به عنوان یکی از پرکاربردترین و معروف ترین نوع سوئیچ ها در صنعت شبکه استفاده می شوند. آن ها دارای مزایا و کاربردهای متعددی هستند که در زیر توضیح داده می شود: سوئیچ cisco چیست؟

عملکرد بالا: سوئیچ cisco چیست؟

سوئیچ های سیسکو دارای عملکرد بالا و سرعت بالا در انتقال داده ها می باشند.

آن ها از فناوری های پیشرفته مانند پردازشگرهای قدرتمند، حافظه بالا و تکنولوژی های سریع جهت ارسال و دریافت بسته های داده استفاده می کنند.

قابلیت مقیاس پذیری:

سوئیچ های سیسکو قابلیت مقیاس پذیری بالایی دارند. سوئیچ cisco چیست؟

مدل های مختلفی از سوئیچ های سیسکو با ظرفیت ها و قابلیت های متفاوت وجود دارند که براساس نیازهای شبکه قابل انتخاب هستند.

که این امکان را به مدیران شبکه می دهد تا شبکه را با گسترش و افزایش تعداد دستگاه ها و ترافیک، به راحتی مقیاس پذیر کنند.

مدیریت و کنترل آسان:

سوئیچ های سیسکو دارای واسط های مدیریتی کاربرپسند و ابزارهای مدیریتی متنوعی هستند. این امکان را به مدیران شبکه می دهد تا به صورت مرکزی سوئیچ ها را پیکربندی، نظارت و مدیریت کنند.

همینطور از سیستم عامل قدرتمند سیسکو IOS (Internetwork Operating System) برای پیکربندی و مدیریت سوئیچ ها استفاده می شود. سوئیچ cisco چیست؟

امنیت شبکه:

سوئیچ های سیسکو امکانات امنیتی پیشرفته ای را فراهم می کنند. سوئیچ cisco چیست؟

آن ها از قابلیت های مانند Access Control Lists (ACLs) و VLAN های امنیتی جهت کنترل دسترسی و محدود کردن ترافیک استفاده می کنند.

همینطور، سوئیچ های سیسکو قابلیت اجرای پروتکل های امنیتی مانند IPsec و SSH را دارند.

کاربردهای سوئیچ های سیسکو:

سوئیچینگ لایه 3:

بعضی از سوئیچ های سیسکو قابلیت سوئیچینگ لایه 3 را دارند. به این معنی که آن ها قابلیت انجام عملیات مربوط به لایه 3 مدل OSI مانند مسیریابی IP را دارند. این سوئیچ ها به عنوان سوئیچ های لایه 2 و مسیریاب های لایه 3 عمل می کنند و بسته های داده را براساس آدرس IP به دستگاه های مقصد هدایت می کنند. سوئیچینگ لایه 3 در شبکه های بزرگتر و پیچیده تر که نیاز به مسیریابی بین زیرشبکه ها و ارتباط با شبکه های دیگر دارند به کار می رود. سوئیچ cisco چیست؟

سوئیچینگ لایه 2:

سوئیچ های سیسکو برای ایجاد شبکه های محلی (LAN) و اتصال دستگاه های مختلف به آن ها در لایه 2 مدل OSI استفاده می شوند.

سوئیچ های سیسکو به عنوان سوئیچ های Ethernet استاندارد عمل می کنند و بسته های داده را براساس آدرس MAC (Media Access Control) به دستگاه های مقصد ارسال می کنند.

سوئیچینگ لایه 2 سیسکو در شبکه های کوچک و متوسط مانند دفاتر شرکت، مدارس، دانشگاه ها و سازمان های عمومی استفاده می شوند. سوئیچ cisco چیست؟

ایجاد شبکه های VLAN: سوئیچ cisco چیست؟

سوئیچ های سیسکو قابلیت ایجاد شبکه های محلی مجازی (VLAN) را دارند. با استفاده از VLAN، می توان شبکه های منطقی مجزا را بر روی یک شبکه فیزیکی ایجاد کرده و امنیت، کنترل دسترسی و بهینه سازی ترافیک را بهبود بخشید. همینطور، VLAN ها به شبکه ها امکان ارتباط بین دستگاه ها در لایه 2 و لایه 3 را می دهند.

پشتیبانی از PoE:

بعضی از سوئیچ های سیسکو از تکنولوژی PoE (Power over Ethernet) پشتیبانی می کنند.

پشتیبانی از PoE (Power over Ethernet) به معنای ارائه تغذیه برق بر روی کابل شبکه Ethernet است.

با استفاده از این قابلیت، سوئیچ های سیسکو قادر به ارائه برق به دستگاه های متصل به آن ها، مانند تلفن های IP، دوربین های مداربسته، آی پی فون ها، آی پی سیستم های صوتی و سایر دستگاه ها با قابلیت PoE می شوند.

بدین ترتیب، نیاز به منابع تغذیه جداگانه برای این دستگاه ها از بین می رود و سادگی و کارآیی بیشتری در نصب و مدیریت شبکه فراهم می شود. سوئیچ cisco چیست؟

پشتیبانی از VoIP:

سوئیچ های سیسکو دارای قابلیت های پیشرفته برای پشتیبانی از تلفن های صوتی بر روی IP (VoIP) دارند.

این سوئیچ ها توانایی ارسال ترافیک صوتی را با کیفیت بالا و با استفاده از پروتکل های صوتی مانند SIP (Session Initiation Protocol) و SCCP (Skinny Client Control Protocol) فراهم می کنند.

سوئیچ cisco چیست؟

انواع سوئیچ های برند سیسکو

سوئیچ های شبکه به دو دسته تقسیم می شوند:

ـ سوئیچ شبکه ماژولار:

این سوئیچ های شبکه دارای قابلیت ارتقاء هستند و تعداد پورت ثابتی ندارند به همین دلیل گران قیمت هستند. به این صورت که می توان با اضافه کردن ماژول، امکانات سوئیچ را توسعه داد. انعطاف پذیری در پیکرندی و ارتقاء سبب شده تا برای سازمان ها و دیتاسنترها مناسب باشند.

ـ سوئیچ شبکه فیکس یا ثابت: سوئیچ cisco چیست؟

از رایج ترین و پرمصرف ترین سوئیچ های موجود در بازار سوئیچ های شبکه فیکس هستند که دارای پورت های ثابتی بوده و خود به سه دسته دسته سوئیچ های مدیریتی، سوئیچ های غیر مدیریتی و سوئیچ های هوشمند تقسیم می شوند:

  • سوئیچ شبکه هوشمند (Smart Switches): سوئیچ cisco چیست؟

سوئیچ های هوشمند نسبت به سویئچ های غیر مدیریتی قابلیت های بیشتری را ایجاد می کنند، اما بسیاری از امکانات یک سوئیچ مدیریتی را نداشته و در نتیجه امکان انعطاف پذیری در پیکربندی را از مدیر سلب می کند. این سوئیچ ها نسبت به سوئیچ های مدیریتی از قیمت کمتری برخودار هستند، که همین مسأله آنها را برای ساختمان های اداری و شرکت های کوچک مناسب می کند.

  • سوئیچ شبکه غیر مدیریتی (Unmanaged Switches): سوئیچ cisco چیست؟

سوئیچ های غیر مدیریتی ابتدایی ترین نوع سوئیچ شبکه است به این صورت که آنها قابلیت های کمی را ارائه می دهند. استفاده از این نوع سوئیچ شبکه آسان و کارآمد بوده و نیاز به برنامه ریزی خاصی ندارد. استفاده از این دستگاه ها برای شبکه های کوچک که نیاز به تعداد کمی پورت دارند مناسب است و اصلا برای شبکه های بزرگ و پیچیده استفاده نمی شوند. در واقع اصطلاح غیر مدیریتی به این معنی است که نمی توان این سوئیچ ها را با نیازهای شبکه خود تطبیق داد.

  • سوئیچ شبکه مدیریتی (Managed Switches):

سوئیچ شبکه مدیریتی برای شرکت هایی که دارای شبکه های بزرگ و پیچیده ای هستند مناسب است. این دستگاه ها دارای قابلیت برنامه ریزی دارند و می توان آن ها را بر اساس نیازهای شبکه خود پیکربندی کرد. همینطور امنیت بیشتری را نسبت به سوئیچ های غیر مدیریتی ارائه می دهند که برای مدیریت داده های حساس بین دستگاه ها ضروری است. سوئیچ cisco چیست؟

از قابلیت های این سوئیچ های شبکه کنترل ترافیک و پیکربندی پورت هاست، که کارایی بالا و انتقال داده را تضمین می کند. این سوئیچ های شبکه به دلیل قابلیت هایی که ارائه می کنند از قیمت بالاتری نسبت به سوئیچ های غیر مدیریتی برخوردار هستند. سوئیچ های مدیریتی خود به دو دسته لایه 2 و لایه 3 تقسیم می شوند.

کاربردهای سوئیچ شبکه سیسکو چیست؟

راه اندازی و کنترل شبکه بی‎ سیم (Wireless LAN) یکی دیگر از کاربردهای سوئیچ سیسکو است که علاوه بر برقراری یک ارتباط ایمن، به دلیل هوشمندی سوئیچ های این کمپانی مانند سری Cisco Catalyst 9800، یک انتقال انعطاف پذیر را با افزایش پهنای باند فراهم می‎ کنند. اگرچه امروزه پیشرفت تکنولوژی باعث تغییرات چشمگیر در زمینه شبکه ها شده اما استفاده از سوئیچ سیسکو در شبکه های بی سیم به دلیل قابلیت های گسترده ای که دارد، بسیار پرطرفدار و محبوب است. سوئیچ cisco چیست؟

در واقع محصولات بی سیم سوئیچ سیسکو می توانند در هر مکان و زمان دسترسی به منابع شبکه را با همان کیفیت شبکه سیمی فراهم کنند. یکی از کاربردهای سوئیچ سیسکو در شبکه های بی سیم، راه اندازی دوربین های مدار بسته است. این فناوری باعث می شود تا فیلم های گرفته شده توسط DVR به راحتی به گوشی های هوشمند منتقل شود. از دیگر کاربردهای سوئیچ سیسکو در راه اندازی شبکه های بی سیم می توان به کسب وکارهای کوچک یا اصطلاحا Small Business اشاره کرد.

سوئیچ cisco چیست؟

انواع پورت Cisco PoE Switch

راهنمای خرید بهترین سوئیچ های مدیریتی سیسکو

همان طور که اشاره کردیم سوئیچ های شبکه دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام از آنها با داشتن ویژگی های خاصی از سایر سوئیچ ها متمایز می شوند. به همین دلیل اگر نمی دانید چه فاکتورهایی تعیین کننده یک سوئیچ خوب و مناسب است بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

  • سرعت پورت: سرعت پورت شبکه از دیگر عواملی است که بر اساس آن می توانید بهترین سوئیچ مدیریتی سیسکو را انتخاب کنید. در این راستا باید بگوییم سرعت پورت سوئیچ ها به 3 دسته مگابیت، گیگابیتو 10G تقسیم می شود. حال شما باید با توجه به نوع و نیاز شبکه خود، سرعت پورت سوئیچ را انتخاب کنید. به طور کلی، اگر نیازمند سرعت بالا هستید می توانید سوئیچ های با سرعت 1000/100/10 مگابیت را انتخاب کنید و اگر سرعت پایین لازم دارید می توانید سوئیچ های 100/ 10 مگابیت را انتخاب کنید.
  • تعداد پورت: یکی از مهم ترین شاخصه های هر سوئیچی تعداد پورت آن است. لذا شما در ابتدا باید بدانید به چه تعداد پورت برای شبکه خود نیاز دارید. به طور کلی، تعداد پورت تمام سوئیچ ها شامل 5، 8، 16، 24 و 48 است. پس، اگر تعداد دستگاه هایی که می خواهید به هم وصل کنید به اندازه انگشتان دست است می توانید از سوئیچ های با 5 یا 8 پورت استفاده کنید. همینطور باید بدانید که تعداد پورت یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت سوئیچ شبکه است. سوئیچ cisco چیست؟
  • قابلیت های سوئیچ:همانطور که اشاره کردیم سوئیچ مدیریتی علاوه بر امکانات سوئیچ غیر مدیریتی، امکانات دیگری هم دارد که شامل PoE، QoS، Auto Dos است. این امکانات از دیگر عوامل تعین کننده بهترین سوئیچ مدیریتی است.

بهترین سوئیچ های مدیریتی سیسکو سوئیچ cisco چیست؟

  • سوئیچ 24 پورت سیسکو WS-C2960-24PC-L سری New:این سوئیچ مدیریتی یکی از کاربردی ترین سوئیچ های سیسکو است که یکی از مهمترین قابلیتهای آن، کاهش مصرف انرژی است. داشتن 24 پورت RJ45 سبب شده بتوان آن را به انواع دستگاه ها اعم از کامپیوتر، روتر و … متصل کرد. سرعت پهنای بند 16 گیگابیت بر ثانیه، قابلیت POE، 2 پورت SFP و حافظه 64 مگابایتی از دیگر امکانات این سوئیچ است.

WS-C2960-24PC-L سوئیچ cisco چیست؟

  • سوئیچ شبکه 48 پورت سیسکو مدل WS-C2960S-48FPS-L: از قابلیتهای این سوئیچ لایه دو سیسکو می توان به پورت گیگابایتی، قابلیت POE، سرعت سوئیچینگ 176 گیگابیت بر ثانیه، 4 پورت SFP، 48 پورت 1000/100/10 اترنت، قابلیت استیک کردن و اتصال به دوربین های مدار بسته تحت شبکه اشاره کرد.

WS-C2960X-24PS-L

  • سوئیچ 24 پورت سیسکو مدل WS-C2960G-24TC-L: مدیریت و کنترل دیتا، امنیت بالا در زمان انتقال دیتا، 24 پورت شبکه RJ45، توان مصرفی 72 وات، سازگاری با انواع سیستم عامل ها، سرعت پهنای باند 32 گیگابیت بر ثانیه و 24 پورت 1000/100/10 اترنت از ویژگی های این سوئیچ مدیریتی است. این نوع سوئیچ سیسکو قابلیت های استیک کردن و POE را ندارد. سوئیچ cisco چیست؟

WS-C2960S-48FPS-L

  • سوئیچ شبکه 24 پورت سیسکو مدلWS-C2960X-24PS-L: قابلیت استیک کردن و POE، پشتیبانی کردن از 64 شبکه مجازی VLANs، پهنای باند سوئیچینگ 100 گیگابیت بر ثانیه و کنترل بر روی نقل و انتقالات دیتا از امکانات این سوئیچ مدیریتی است.

خرید سوئیچ cisco

برای خرید بهترین برند سوئیچ شبکه همین حالا از طریق راه های ارتباطی ذکر شده با ما تماس بگیرید. در کنار شما هستیم تا بهترین ها را با بهترین کیفیت و قیمت در اختیار داشته باشید! آیا به دنبال یک سوئیچ شبکه با عملکرد بالا و قابلیت های فراوان هستید؟ آیا به دنبال یک راه حل مطمئن و قابل اعتماد برای بهبود عملکرد شبکه سازمانی خود هستید؟ اگر پاسخ شما بله است، ما دارای پاسخی عالی برای شما هستیم. سوئیچ cisco چیست؟

ما با برترین برندهای سوئیچ شبکه در بازار همکاری می کنیم تا بهترین راه حل های شبکه را برای شما فراهم کنیم. با ما همراه شوید و از مزایای سوئیچ شبکه بهره ببرید. سوئیچ های شبکه ما به شما این امکان را می دهند تا چندین دستگاه را به طور همزمان به شبکه متصل کنید و ارتباطات شبکه را بهبود دهید. با سرعت انتقال بالا و قابلیت های پیشرفته، شبکه سازمانی شما به یک سطح جدید از عملکرد و کارایی رسیده و برقراری ارتباطات به راحتی انجام می شود.

ویژگی های فوق العاده سوئیچ شبکه ما شامل مدیریت آسان، امنیت قوی، قابلیت اتصال به شبکه های بی سیم، امکان تنظیمات پیشرفته و بسیاری از ویژگی های دیگر است. با استفاده از سوئیچ شبکه ما، شما قادر خواهید بود تا بهترین عملکرد و استفاده از شبکه خود را تجربه کنید. بهترین برند سوئیچ شبکه با ما تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت کنید. ما بهترین سوئیچ شبکه را برای شما پیدا خواهیم کرد و به شما کمک خواهیم کرد تا شبکه خود را به بهترین شکل ممکن بهبود دهید. با سوئیچ شبکه ما، شما قادر خواهید بود تا بهبود عملکرد شبکه خود را تجربه کنید و از ارتباطات سریع و قابل اطمینان لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *