سوئیچ شبکه, وبلاگ

انواع سوئیچ شبکه

انواع مختلف سوئیچ در شبکه

درک انواع سوئیچ­های شبکه به شما کمک می­کند تا راه حل مناسبی را برای نیازهای در حال تغییر تجارت خود بیابید. همانطور که گزینه ­های خود را بررسی می­کنید به دستبه ­بندی سوئیچ­ها و همچنین مزایای خاص آن­ها فکر کنید.

انواع سوئیچ شبکه

معرفی انواع سوئیچ شبکه

سوئیچ­های مدولار در مقابل سوئیچ­های پیکربندی ثابت

دو دسته اصلی سوئیچ ها وجود دارد: پیکربندی مدولار و ثابت. در میان این دسته از سوئیچ­های شبکه تنوع وجود دارد، اما تعریف اولیه هر کدام یکسان است.

انواع سوئیچ شبکه

سوئیچ­های مدولار

سوئیچ­های مدولار به شما این امکان را می­دهند که در صورت نیاز ماژول­های توسعه را اضافه کنید و با تغییر نیازمندی­های شبکه انعطاف­پذیر هستند. ماژول­های توسعه مختص به برنامه­های کاربردی هستند و شامل مواردی برای فایروال، اتصال بی­سیم یا آنالیز شبکه می­شوند. همچنین ممکن است رابط­های اضافی، منابع تغذیه یا فن­های خنک کننده را نیز در اختیار داشته باشند. این نوع سوئیچ بیشترین انعطاف را در اختیار شما قرار می­دهد، اما با هزینه بالا.

انواع سوئیچ شبکه

سوئیچ­های با پیکربندی ثابت

سوئیچ‌های پیکربندی ثابت تعداد ثابتی از پورت‌ها را ارائه می‌کنند و معمولاً قابل ارتقا نیستند، که باعث می‌شود به طور کلی هزینه کمتری داشته باشند. سوئیچ­های پیکربندی ثابت شامل سوئیچ­های مدیریت نشده، سوئیچ­های هوشمند و سوئیچ­های مدیریت شده هستند.

انواع سوئیچ شبکه

سوئیچ­های مدیریت نشده

سوئیچ­های مدیریت نشده معمولاً برای ارائه اتصال اولیه استفاده می­شوند. آنها به گونه­ای طراحی شده­اند که بدون نیاز به پیکربندی، قابلیت اتصال و اجرا را داشته باشند. سوئیچ­های مدیریت نشده زمانی موثرتر هستند که فقط به سوئیچینگ و اتصال اولیه نیاز باشد. اغلب آنها را در شبکه­های خانگی یا در فضاهایی که فقط به چند پورت نیاز است، مانند روی میز، آزمایشگاه یا اتاق کنفرانس خواهید دید.

انواع سوئیچ شبکه

انواع سوئیچ شبکه

بعضی از سوئیچ‌های مدیریت نشده قابلیت‌های پیشرفته محدودی را ارائه می‌دهند، اما همانطور که از نام آن پیداست، این سوئیچ‌ها معمولاً قابل تغییر یا مدیریت نیستند.

انواع سوئیچ شبکه

سوئیچ­های هوشمند

انواع سوئیچ شبکه

انواع سوئیچ شبکه

سوئیچ­ شبکه هوشمند بعضی از مدیریت­ها و تقسیم­بندی، کیفیت خدمات و قابلیت­های امنیتی را ارائه می­دهند، بنابراین می­توانند جایگزین مقرون به صرفه­ای برای سوئیچ­های مدولار باشند. با این حال، آنها به اندازه سوئیچ­های مدیریت­ شده مقیاس­پذیر (قابل ارتقا) نیستند. این سوئیچ­ها معمولاً در لبه یک شبکه بزرگ (درحالی که سوئیچ­های مدیریت­ شده در هسته استفاده می­شوند) به عنوان زیرساخت برای شبکه­های کوچکتر یا شبکه­هایی با پیچیدگی کم مستقر می­شوند.

انواع سوئیچ شبکه

سوئیچ­های مدیریت­ شده

در میان سوئیچ‌های پیکربندی ثابت، سوئیچ‌های مدیریت­ شده برای ارائه جامع‌ترین مجموعه از ویژگی‌ها، بهترین تجربه کاربردی، بالاترین سطوح امنیت، دقیق‌ترین کنترل و مدیریت شبکه و بیشترین مقیاس‌پذیری، طراحی شده‌اند. در نتیجه، سوئیچ­های مدیریت­ شده معمولاً به عنوان سوئیچ­های تجمع/دسترسی در شبکه­های بسیار بزرگ یا به عنوان سوئیچ­های اصلی در شبکه­های کوچکتر قرار می­گیرند.

سوئیچ­های مدیریت­ شده گران­ترین گزینه سوئیچ­های پیکربندی ثابت هستند و استفاده از آنها در سازمان­هایی با شبکه­های بزرگ یا در حال رشد رایج­تر می­باشد.

انواع سوئیچ شبکه

گزینه­ های ویژگی

چهار گزینه سوئیچ که باید در نظر داشته باشید

علاوه بر ارزیابی دسته‌های سوئیچ، باید سرعت سوئیچ‌های شبکه، تعداد پورت‌ها، ویژگی‌های انتقال برق از طریق اترنت و قابلیت‌های انباشتگی را نیز در نظر بگیرید.

انواع سوئیچ شبکه

سرعت سوئیچ

سوئیچ­ها در توان یا سرعت­های مختلفی در دسترس هستند، سرعت انتقال داده­ها بر حسب مگابیت در ثانیه (Mbps) است. به عنوان مثال، سوئیچ‌های پیکربندی ثابت می‌توانند اترنت سریع (10/100 مگابیت در ثانیه)، اترنت گیگابیتی (10/100/1000 Mbps)، ده گیگابیت (10/100/1000/10000 Mbps) و حتی سرعت 40/100 گیگابیت بر ثانیه (Gbps) را ارائه دهند.

سرعت سوئیچینگی که انتخاب می­کنید به نوع توان عملیاتی مورد نیاز شما بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر به طور منظم نیاز به جابجایی فایل­های داده بزرگ دارید، باید یک سوئیچ اترنت گیگابیتی را در نظر بگیرید.

انواع سوئیچ شبکه

تعداد پورت­ها

همانطور که در مورد سرعت سوئیچ گفته شد، تعداد پورت­های موجود در یک سوئیچ می­تواند متفاوت باشد. هرچه کسب­وکار شما بزرگتر باشد و کاربران شبکه بیشتری داشته باشید، به پورت­های بیشتری نیاز خواهید داشت. سوئیچ­های پیکربندی ثابت معمولاً با 5، 8، 10، 16، 24، 28، 48 یا 52 پورت در دسترس هستند.

انواع سوئیچ شبکه

قدرت اترنت (PoE) در مقابل غیر PoE

PoE به شما امکان می‌دهد دستگاهی مانند تلفن IP، دوربین نظارتی یا نقطه دسترسی بی‌سیم را از طریق کابلی که برای ترافیک داده استفاده می‌شود، تغذیه کنید. به شما این امکان را می­دهد تا نقاط پایانی را در هر جایی قرار دهید، حتی در مناطقی که دسترسی به آنها دشوار است. با این حال، سوئیچ‌های دارای PoE گران‌تر هستند. همانطور که گزینه های خود را ارزیابی می­کنید، در مورد دستگاه­هایی که می­خواهید به آن وصل شوید فکر کنید تا مشخص شود آیا به PoE نیاز دارید یا خیر.

انواع سوئیچ شبکه

سوئیچ­های قابل انباشت در مقابل سوئیچ­های مستقل

همانطور که کسبوکار شما (و شبکه شما) رشد می­کند، احتمالاً نیاز به پشتیبانی بیشتر و بیشتر از دستگاه­ها خواهید داشت که به معنای سرمایه­گذاری روی سوئیچ­های بیشتر است. همانطور که از نام آن پیداست، یک سوئیچ مستقل به عنوان یک موجودیت فردی با ظرفیت محدود مدیریت و پیکربندی می­باشد. در صورت وجود مشکل، عیب­یابی نیز به سوییچ اختصاص دارد.

در مقابل، سوئیچ­های قابل انباشت می­توانند برای افزایش ظرفیت و در دسترس بودن شبکه شما متصل شوند. به جای پیکربندی، مدیریت و عیب‌یابی هر سوئیچ، می‌توانید «پشته» را به عنوان یک واحد در نظر بگیرید. این بدان معنی است که اگر هر بخشی از پشته از کار بیفتد، شبکه شما به کار خود ادامه می­دهد.

انواع سوئیچ شبکه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *