تلفن x
02191002540
واتساپ x

WhatsApp Number

+989334008098

Message
ایمیل x
[email protected]
وظایف پشتیبان شبکه + معرفی | نت یک | فروش تجهیزات شبکه
پرش لینک ها

وظایف پشتیبان شبکه

شما از وظایف پشتیبان شبکه چه می دانید؟ فناوری اطلاعات به عنوان یکی از علوم تخصصی مرتبط با تکنولوژی های نوین و پایه اصلی ارتباطات بین المللی، با سرعت بسیار زیادی در حال تغییر و تحول است.

ارتقای همه جانبه و توسعه فنی علوم مربوط به فناوری اطلاعات لزوم کسب تخصصات نوین در کنار حفظ دیگر مهارت های موجود در این عرصه را بیان می کند. یکی از  تخصصات حرفه ای که ارتباطات خرد تا کلان در سطح محلی، شهری، ملی و حتی بین المللی بدان نیازمند بوده و هم اکنون در حال گسترش می باشد، پشتیبانی از شبکه است.

پشتیبان شبکه netyek-1

به چه کسی پشتیبان شبکه  گفته می شود؟

شاید با الفاظ عامیانه ای همچون مهندس شبکه، متخصص و یا حتی کارشناس شبکه آشنا باشید، اما اغلب افراد با اصطلاح حرفه ای پشتیبان شبکه آشنا نیستند. تمامی اصطلاحات فوق به یک شخص خاص اشاره دارند. فردی که یک شبکه را پشتیبانی می کند، بدین معنا که حفظ، نگهداری و رفع مسائل شبکه را عهده دار می گردد، پشتیبان شبکه نامیده می شود.

پشتیبانی شبکه در دو عرصه سخت افزاری و نرم افزاری صورت می گیرد و پشتیبان را موظف به رفع مسائل مربوط به هر دو حیطه می نماید. مشکلات سخت افزای در حوزه وسایل و تجهیزات موجود بوده و مشکلات نرم افزاری در حوزه سیستم های عامل، سرویس های شبکه مورد نظر و مواردی  از این دست رخ می دهد.

وظایف پشتیبان شبکه

پشتیبان شبکه باید با توجه به ارتقای علوم مربوطه وظایف ذیل را انجام دهد:

  • نصب نرم افزار و سخت افزارهای نوین و متناسب با پیشرفت فناوری اطلاعات و با توجه به سطح درخواست کارفرما و سازمان ذی ربط
  • ایجاد حساب کاربری و رمز عبور و دیگر مجوزهای سازمانی برای ارتقای امنیت شبکه
  • نظارت بر امنیت تمام سیستم های تحت شبکه
  • ثبت تمام تغییرات ساختاری شبکه از جمله تغییرات امنیتی همچون رمز عبور، حساب کاربری و مواردی از این قبیل
  • ثبت گزارشات مربوط به عملکرد روزانه شبکه
  • تعمیرات و رفع مشکلات موجود در حوزه سخت افزاری و نرم افزاری سیستم ها و تجهیزات موجود
  • ارائه آموزش های علمی و عملی مرتبط با حوزه فعالیت به کارکنان جدید

رفع مسائل سخت افزاری، مهمترین وظیفه پشتیبان شبکه است

در میان وظایف مختلفی که بر عهده پشتیبان شبکه قرار دارد، رفع مسائل سخت افزاری و کسب مهارت های مورد نیاز در خصوص ماهیت قطعات و نحوه عملکرد سیستم های کامپیوتری و یا دیگر تجهیزات مرتبط با فناوری اطلاعات و علوم رایانه ای، از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ به همین علت سنجش مهارت و تخصص کارشناس شبکه بیش از هر چیز دیگر با توجه به مهارت فنی و اطلاعات علمی وی در زمینه علوم سخت افزاری کامپیوتری صورت می گیرد.

مهارت های پشتیبان شبکه

حفظ، نگهداری و رفع مشکلات یک شبکه محلی، شهری، ملی و یا بین المللی به راحتی آنچه که بیان شد نبوده و مهارت های خاصی را می طلبد. مهارت های مورد نظر برخی در حوزه ارتباطات اجتماعی، برخی در حوزه مهارت های فنی پشتیبان شبکه و بخش گسترده ای نیز حاصل دستاوردهای حرفه ای و تخصصی مربوط به مدرک تحصیلی وی است.

در کنار این مهارت ها، تجربه نیز تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد پشتیبان شبکه خواهد داشت. روحیه کار تیمی، تعهد پذیری و وجدان کاری نیز در حوزه کاری پشتیبان شبکه بسیار حائز اهمیت است. پشتیبانی حرفه ای از یک شبکه بدون مهارت هایی که ذکر شد امکان پذیر نبوده و می تواند مسائل جدی را در حوزه یک شبکه خاص به وجود آورد.

محدوده فعالیت پشتیبان شبکه

حرفه و شغل پشتیبانی شبکه صرفا یک فعالیت محدود در یک حوزه خاص نیست بلکه با توجه به نوع سازمانی که فرد در آن استخدام شده است متفاوت بوده و شامل مهارت های حرفه ای خاصی می گردد.

 به عنوان مثال فردی که  در حوزه یک بانک استخدام شده است ممکن است وظایف خاصی از جمله تعمیر، ارتقا و یا رفع مشکلات روزانه یک و یا چند ATM را برعهده داشته باشد در حالی که همین فرد در یک سازمان دیگر ممکن است وظیفه بررسی، چک کردن و نظارت بر سیستم های امنیتی همچون دوربین های مداربسته را بر عهده بگیرد.

بنابراین می توان این گونه نتیجه گرفت که پشتیبان شبکه با توجه به نوع سازمانی که جهت خدمت به آن استخدام می گردد باید مهارت های فنی ویژه ای را کسب نماید تا بتواند پاسخگوی نیازهای ممکن باشد.

جالبه بدانید خیلی از افراد به جای پشتیبان شبکه تایپ می کنند \ajdfhk af;i

شرکت نت یک با بهره مندی از کارشناسان کار آزموده در حوزه ی شبکه اقدام به ارائه ی قرارداد های مختلفی در حوزه ی پشتیبانی شبکه متناسب با نیاز سازمان شما می نماید، برای اطلاعات بیشتر و مشاوره در زمینه ی پشتیبانی شبکه میتوانید با شماره تماس های ما در سایت نت یک تماس حاصل فرمایید.

پیام بگذارید