نصب VOIP

نصب ویپ

اگر به نصب ویپ نیاز دارید، با ما در این مقاله همراه شوید! هم اکنون برای برقراری ارتباط تلفنی راه دور بیشتر از تكنولوژی به نام ویپ استفاده می شود. این سرویس برای انتقال مکالمه با کمک شبكه شبکه به جای شبكه سنتی مخابراتی ایجاد شده است. ویپ يک روش برای تبدیل سیگنال های آنالوگ صوت به داده های دیجیتال بوده كه با کمک شبکه منتقل می شوند. در واقع روشی كه با آن می توان ارتباطات هم زمان را برقرار كرد.

البته قبل از به وجود آمدن این روش راههای دیگری هم بوده اما با کشف این روش تحولی عظیم در هزینه ها صورت گرفت كه قابل مقایسه با هزینه های ارتباطی قبل نیست. این نکته هم دارای اهمیت میباشد كه تكنولوژی ویپ با کوچکترین تغییر در ابزارهای سنتی قابل راه اندازی است.

از آنجاكه با کمک ویپ شما از هر جایی كه به پهنای باند مناسب دسترسی داشته باشید، می توانید ارتباط برقرار كنید، کاربران می توانند زمان مسافرت ATAها یا IP Phoneهای خود را همراه داشته و به همه خدماتی كه تلفن خانگی ارائه می دهد دسترسی داشته باشند.

البته از این فناوری در ابعاد گسترده ای استفاده نشده است چون مبادله داده صوتی می بایست به شکل بلادرنگ انجام شود و این موضوع با معماری نامتجانس شبکه كه ممكن است از تعدادی روتر به منظور مسیریابی بسته های اطلاعاتی استفاده کند، همخوانی نداشته و می تواند باعث بروز مسائل خاصی مثل افزایش زمان RTT شود.

نت یک یک مرکز قدرتمند برای ارائه تمامی خدمات ویپ را برای فروش تجهیزات، نصب و اعمال تنظیمات توسط کارشناسان مجرب در کنار شماست! برای دریافت مشخصات و ثبت سفارش می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در وب سایت با ما تماس بگیرید! اگر خیال می کنید جایگزینی تلفن های سانترال با تجهیزات ویپ کاری زمانبر، طولانی و هزینه بری خواهد بود، به شما مژده می دهیم که نت یک فکر همه جا را کرده است! این مجموعه قدرتمند و با تجربه، با جمع آوری و خرید سیستم های تلفن سانترال و در عوض جایگزین کردن تجهیزات ویپ به شما این امکان را می دهد که بتوانید با هزینه کم و سرعت بالا از مزایای تلفن ویپ استفاده کنید!

امکاناتی که با نصب ویپ در اختیارتان قرار می گیرد; بعضی امکانات این سیستم جدید به شرح زیر است:

با توجه به ظرفیت سیستم تلفنی كه راه اندازی شده است، می توانید تعداد مختلف داخلی ها را داشته باشید.

با کمک این سرویس، در صورت عدم امکان پاسخگویی کاربر، می توان برای او پیام گذاشت. کاربر در زمان دلخواه قادر به شنیدن این پیام بوده و امکان ارسال پیام به ایمیل وی هم امکان پذیر خواهد بود.

این امکان وجود دارد كه همه مکالماتی كه در بستر VoIP در سیستم شما صورت می گیرد، ضبط شده و در سیستم شما ذخیره شوند.

با نصب تلفن های برنامه ی امکان دسترسی به داخلی های کاربران با کمک کامپیوتر فراهم است. با کمک این ویژگی کاربرانی كه خارج از محیط سازمان می باشند، امکان ارتباط با سازمان را همچنان خواهند داشت. همینطور این امکان وجود دارد كه از لپ تاپ یا موبایل به عنوان وسیله ارتباطی استفاده كرد.

این ویژگی (IVR) با تماس کاربران منوی صوتی را فراهم می كند تا برای اتصال به بخش مورد نظر شماره همان بخش را طبق پیامی كه پخش می شود وارد كند. برای مثال در زمان تماس با سازمانی كه دارای بخش هایی از قبیل فروش، پشتیبانی، مالی و… است، ابتدا پیامی برای مخاطب پخش می شود كه برای ارتباط با هر بخش شماره ای اعلام می شود. بعد کاربر با انتخاب شماره ها به بخش مورد نظرش هدایت می شود.

همانطور كه قبلا هم اشاره شده، این امکان هم يکی دیگر از قابلیت هایی بوده كه تكنولوژی ویپ در اختیار می گذارد كه البته ملزم به وجود امکانات شبكه ای برای فرستادن پیام های صوتی به ایمیل است.

با کمک این ویژگی، قابلیت ارسال فکس های دریافتی به ایمیل وجود خواهد داشت. به این صورت خدمت بزرگی به محیط زیست و صرفه جویی در مصرف کاغذ خواهد شد. از طرف دیگر ذخیره شدن اسنادی از این قبیل در ایمیل، دسترس پذیری آن ها را بالا می برد.

این ویژگی هم يکی از موارد کاربردی در راه اندازی سیستم های تلفنی سازمان ها به شمار میرود كه در سیستم های مبتنی بر ویپ به آسانی قابل انجام خواهد بود.

این امکان وجود دارد كه همه تماس های کاربران به شکل گزارش در این سیستم ذخیره شود كه در نظارت بر تماس ها و ارائه گزارش هایی كه بیانگر نحوه پاسخگویی و تعداد تماس هاست، مفید است.

با کمک این ویژگی، در صورت اشغال بودن خط شما، تماس های مخاطبان شما از دست نرفته بلكه در صف قرار داده می شوند تا به زمان آزاد شدن شماره شما، تماس برقرار شود.

نصب ویپ این امکان را می دهد كه با کمک تلفن خود یا تلفن هایی مختص این کار یا حتی کامپیوتر و… تماس خود را برقرار كنید. با نصب ویپ چند ویژگی كه شاید تا به حال بارها احساس نیاز كرده اید را به دست خواهید آورد. برای نصب و خرید تجهیزات سیستم های قدرتمند ویپ می توانید همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید! در این مجموعه به صورت صبورانه به سوالات شما پاسخ داده می شود. در نظر داشته باشید که همه خدمات صورت گرفته در نت یک با ضمانت تکمیل می شود.

نحوه راه اندازی صوت بر بستر IP

صوت بر بستر IP به روش های مختلفی با کمک پروتکل های اختصاصی و پروتکل های مبتنی بر استاندارد های متن باز راه اندازی شده كه بعضی از نمونه های این پروتکل ها در زیر آمده است

 1. H.323
 2. پروتکل توصیف جلسه کاری (SDP)
 3. پروتکل TeamSpeak
 4. پروتکل شروه جلسه کاری (SIP)
 5. H.248 كه به عنوان پروتکل دروازه رسانه (Megoco) هم شناخته می شود.
 6. پروتکل كنترل دروازه رسانه (MGCP)
 7. پروتکل انتقال لحظه ای (RTP)
 8. پروتکل كنترل انتقال لحظه ای (RTCP)
 9. پروتکل انتقال لحظه ای به شکل امن (SRTP)
 10. پروتکل اسکایپ
 11. تبادل داخلی استریسک (IAX)
 12. توسعه (اکستنشن) های Jingle XMPP

پروتکل H.323 يکی از اولین پروتکل هایی بوده كه کاربرد های زیادی در ترافيک های ارتباطات راه دور مثل خدمات شبكه های محلی LAN به دست آورده است هر چند پروتکل هایی مثل MGMP و SIP كه پیچیدگی کمتری دارند و جدید تر هم توسعه پیدا کرده اند. دقت کنید كه راه اندازی های مبتنی بر پروتکل H.323 به ترافيک شبكه های كنونی محدود شده است.

به صورت ویژه پروتکل SIP نفوذ زیادی در بازار ویپ به دست آورده است. این پروتکل ها برای برنامه ها با اهدافی خاص مثل jitsi یا يکپارچه سازی با صفحات وب (مبتنی بر ویپ) مثل Google Talk کاربردی هستند.

هزینه های نصب ویپ

مراکز تلفنی ویپ به دلیل قابلیت های بی نظیری كه در اختيار كاربران قرار می دهند، امروزه به عنوان يکی از نياز های اصلی يک کسب و كار موفق شناخته می شوند و همانطور كه می دانیم برآورد دقیق از هزینه های پياده سازی آن، اولین قدمی است كه باید برای نصب سیستم تلفنی ویپ در يک سازمان برداشته شود.

تاثیر زیرساخت برای كاهش هزینه نصب voip

يکی از مهم ترین نكاتی كه باید برای برآورد هزینه نصب voip در نظر بگیریم زیرساخت لازمه برای پياده سازی انواع مراکز تلفنی می باشد.  برای پياده سازی يک مرکز تلفن باید بستر تلفن آنالوگ به صورت كاملا مجزا نصب شود. در حالی كه مراکز تلفنی ویپ می تواند روی بستر شبكه كامپیوتری كه در بیشتر سازمان ها وجود دارد نصب شود. كه همین امر باعث می شود هزینه نصب voip نسبت به مراکز تلفنی آنالوگ كاهش يابد.

مدیریت هزینه های نصب voip

فرض کنید در يک سازمان ۲۰ كاربر به تلفن داخلی نياز دارند و ۳ خط شهری هم برای مرکز تلفن در نظر گرفته شده است. این سازمان علاوه بر سیستم تلفن گويا به CID و ضبط مكالمه هم برای بهبود کیفیت سیستم احتياج دارد. این سازمان برای پياده سازی این سناریو به صورت آنالوگ به يک سانترال TES824، كارت تلفن گويا، سه كارت CID، دستگاه ضبط مكالمه، دو كارت اضافی برای سانترال و ۲۰ عدد تلفن احتياج دارد. این در حالی است كه اگر قرار باشد در آینده این تعداد داخلی به ۳۰ كاربر افزایش يابد، این شرکت مجبور به تعویض سیستم تلفنی خود خواهد بود.

حال اگر قرار باشد از راهكار های ویپ  برای این سازمان استفاده کنیم می توانیم با يک دستگاه Gateway و يک PC متوسط مرکز تلفنی مورد نظر را پياده سازی کنیم و تلفن های كاربران را در مرحله اول به صورت نرم افزاری روی كامپیوتر آن ها نصب کنیم و تنها در مواردی كه احتياج داریم از تلفن های سخت افزاری مخصوص ویپ استفاده کنیم.

در این حالت با افزایش تعداد كاربران مشکلی ایجاد نخواهد شد و علاوه بر بهره مندی از امكانات بسيار جذاب مراکز تلفنی ویپ  می توانیم مرکز تلفنی خود را در آینده متناسب با تغییرات و نياز های سازمان خود گسترش دهیم.

همانطور كه از مطالب فوق متوجه شدید، تهیه و پياده سازی يک مرکز تلفن ویپ به ما این امكان را می دهد تا هزینه های نصب مرکز تلفن خود را به صورت كاملا انعطاف پذیر مدیریت کنیم و در آینده برای توسعه مرکز تلفن خود مشکلی نداشته باشیم.

برآورد هزینه های نصب voip

برای اتصال خطوط تلفن شهری به مرکز تلفن خود باید از گیتوی ها و يا كارت های تلفنی استفاده کنید. مشخص است كه تغییر برند و در نتیجه تغییر کیفیت ساخت گیتوی قیمت آن را تغییر خواهد داد.

تهیه يک سرور برای نصب مرکز تلفن ویپ ضروری می باشد. البته باید در نظر داشته باشید كه معمولا در سازمان ها و ادارات سرور هایی برای اجرای سرویس های لازم درون شبكه به صورت مجازی سازی وجود دارند كه می توان از آن ها برای ایجاد يک ماشین مجازی و نصب مرکز تلفن ویپ استفاده نمود. پس عملا تهیه سرور ویپ برای شما هیچ هزینه ای در بر نخواهد داشت.

برای كاهش هزینه های نصب voip می توانید در فاز اولیه نصب از سافت فون ها يا تلفن های نرم افزاری استفاده کنید كه به صورت رایگان در دسترس می باشند. ولی اگر قصد خرید تلفن های سخت افزاری يا IP PHONE را داشته باشید قیمت حدودی آن ها از مبلغ 400 هزار تومان شروع می شود و با افزایش کیفیت برند و كارایی افزایش پیدا می کند.

همانطور كه ذکر شد مرکز تلفن ویپ از زیرساخت شبكه های كامپیوتری برای ارائه سرویس استفاده می نماید. بر خلاف مراکز تلفنی آنالوگ، برای نصب مرکز تلفن ویپ نيازی به نصب زیرساخت مجزا نخواهید داشت، كه همین امر میزان هزینه نصب voip را به میزان چشم گیری كاهش می دهد.

در ادامه به بعضی از این پارامترها اشاره می کنیم

 1. سرویس ها و تنظیماتی كه روی مراکز تلفنی نصب می شود 
 2. کیفیت نصب مرکز تلفنی
 3. پشتیبانی ارائه شده توسط شرکت
 4. تجربه و رزومه كاری سازمان
 5. انتخاب دوباره و اصول اخلاقی

نصب ویپ انواع مختلفی دارد

 • تلفن های رو میزی سیم دار یا Corded IP phone
 • تلفن های برنامه ی یا Softphone يک برنامه برای برقراری تماس بر بستر شبکه هستند. سافت فون از سیستم کامپیوتر شما به عنوان سخت افزار یا همان تلفن و از شبکه سیستم شما برای برقراری مکالمات تلفنی استفاده می كند. تلفن های برنامه ی يکی دیگر از روش های استفاده از سیستم VoIP هستند كه همین تلفن های معمولی را شبیه سازی می كنند و حتی قابل استفاده روی گوشی های همراه (Smartphone) شما هم هستند.
 • تلفن های تصویری كه این گوشی ها دارای LCD و دوربین هستند و قابلیت تماس تصویری دارند.
 • تلفن های كنفرانس كه روی میز كنفرانس قرار می گیرند و امکان مکالمه چند نفر با يک نقطه یا يک فرد دیگر را فراهم می كنند.
 • تلفن های بی سیم یا Wireless كه به شکل سیار و قابل حمل هستند.

گیتوی های VoIP عملیات ترجمه آنالوگ به IP و IP به آنالوگ را انجام می دهند و رابطی بین شبكه مخابراتی (PSTN) با سیستم تلفنی VoIP هستند. در اصل گیتوی های VoIP نقش رابطِ تبدیل سیگنال های آنالوگ به پکت های دیتا را بازی می كنند تا بتوانند آن ها را با کمک شبكه منتقل کنند.

گیتوی VoIP، ارسال صوت با کمک تلفن شهری را به سیگنال صوتی و صدای آنالوگ را به دیجیتال(صفر و يک) تبدیل كرده و بعد از فشرده سازی آن را به جریان پکت تبدیل می کند و در آخر در شبكه IP ارسال می كند. در حالت ارسال پیام دیجیتال به تلفن شهری گیتوی VoIP جریان حالت فشرده صوتی را خارج كرده و به تلفن شهری وارد می كند تا قابل شنیده شدن شود. و شبكه محلی (LAN) كه اجزای سانترال VoIP و یا سرور VoIP را به هم متصل می کند.

نکاتی برای انتخاب بهترین شرکت برای نصب ویپ

در زیر برای شما چند ویژگی برای انتخاب شرکت مناسب برای نصب ویپ خواهیم گفت

 1. تجربه و انجام پروژه های مختلف در این زمینه
 2. پشتیبانی مناسب و داشتن پکیج های پشتیبانی مهمترین معیار برای انتخاب يک شرکت است
 3. متخصص در زمینه it و شبكه های کامپیوتری

در زمان نصب ویپ شما باید به متخصص بگویید كه میزان توقع شما از سیستم ویپ چیست و چه امکاناتی را نیاز دارید. تکنسین نصب ویپ به مجموعه شما خواهد آمد و مکان فیزيکی و همینطور درخواست های شما را بررسی خواهد كرد. و بعد از تایید شما شروع به نصب این سیستم می کند.

چرا باید نصب ویپ را جدی بگیریم؟

 • حالا كه بیشتر می دانیم تلفن ویپ چیست و چه تاثیری بر هزینه های ما دارد همینطور چه امکانات ویزه ای را به مجموعه ما اضافه خواهد كرد، علتی برای تعلل نمی ماند.
 • این سیستم تلفنی راحتی در استفاده و کاهش هزینه ها را در بر دارد.
 • زمانی كه به سمت VoIP بروید دیگر تمایلی به بازگشت به سوی تلفن های قدیمی خود نخواهید داشت.

نحوه کار سامانه های مبتنی بر ویپ

سامانه های مبتنی بر ویپ پروتکل های كنترل جلسه و سیگنال دهی را برای كنترل سیگنال دهی، راه اندازی و کشف تماس ها اجرا می كنند. این پروتکل ها پخش های صوتی را بر بستر شبكه های IP با کمک پروتکل های خاص رسانه ای ارائه می دهند. این پروتکل های خاص عملیات کدگذاری ویدیو، صوت، ویدیو و کدک های صوت و کدک های ویدیو را به عنوان صوت دیجیتالی با کمک پخش رسانه ای کدک انجام می دهند.

کدهای زیادی وجود دارد كه پخش رسانه را مبتنی بر نیازمندی های برنامه ای و پهنای باند شبكه بهبود می دهند؛ بعضی از این راه اندازی های کدک بر گفتار باند باريک فشرده شده متکی می باشند، در صورتی كه بعضی دیگر از کدک های استریو با فیدلتی بالا پشتیبانی می كند.

بعضی از معروف ترین کدک ها شامل نسخه های μ-law و a-law از پروتکل G.711، G.722، کدک صوتی متن باز معروف به نام iLBC، کدک G.729 كه فقط از نرخ ارسال ۸ kbit/sec در هر طرف ارسال می كند.

فناوری ویپ بر بسیاری از گوشی های هوشمند، کامپیوتر های شخصی و دیگر دستگاه های دسترسی به شبکه وجود دارد. تماس ها و پیام های متنی پیامکی می توانند با کمک شبكه های ۳G یا WiFi ارسال شوند.

سازماندهی سیستم تلفنی و افزایش بهره وری سازمان به کمک ویپ

يکی از نكاتی كه يک شرکت باید در انتخاب مرکز تلفنی در نظر بگیرد این است كه با توجه به هزینه ای كه برای نصب يک مرکز تلفن پرداخت می کند چه تغییراتی در هزینه های جاری شرکت ایجاد می شود و يا این كه کدام راهكار می تواند علاوه بر رفع نياز های تلفنی موجود، کیفیت سرویس دهی و در نتیجه بهره وری سازمان را افزایش دهد ؟

به طور کلی مراکز تلفنی تحت شبكه به دلیل استفاده از تکنولوژی دیجیتال قابلیت های بی نظیری مانند ارسال پيام خوش آمد گویی، ایجاد سیستم نظر سنجی از مشتری و …. را در اختيار كاربران قرار می دهد كه مجموع همه این قابلیت ها باعث افزایش کیفیت سرویس ‎دهی و در نتیجه افزایش رضایت مشتری و درآمد خواهد شد.

كاهش هزینه های مخابراتی با نصب voip

زمانی كه در يک سازمان و يا بین شعبات از تجهیزات و ادوات داخلی شرکت برای تماس های داخلی بین همكاران استفاده می شود، هزینه های تلفنی به صورت چشمگیری كاهش پیدا می کند. این روند در مرکز تلفن ویپ می تواند تاثیر زیادی در كاهش هزینه های سازمان داشته باشد.

در بسياری از موارد نصب يک مرکز تلفن ویپ می تواند انتخاب بسيار مناسبی برای پياده سازی يک سیستم تلفنی باشد. این سیستم با توجه به قابلیت های بی نظیری كه برای داخل و خارج از سازمان فراهم می کند و قابلیت مدیریت هزینه ای كه در اختيار ما قرار می دهد بدون شک انتخاب اول و آخر خواهد بود. 

نصب ویپ این امکان را می دهد كه با کمک تلفن خود یا تلفن هایی مختص این کار یا حتی کامپیوتر و… تماس خود را برقرار كنید. با نصب ویپ چند ویژگی كه شاید تا به حال بارها احساس نیاز كرده اید را به دست خواهید آورد. برای نصب و خرید تجهیزات سیستم های قدرتمند ویپ می توانید همین حالا با کارشناسان ما تماس بگیرید! در این مجموعه به صورت صبورانه به سوالات شما پاسخ داده می شود. در نظر داشته باشید که همه خدمات صورت گرفته در نت یک با ضمانت تکمیل می شود.