تجهیزات داخل رک

شما از تجهیزات داخل رک چه می دانید؟ به صورت کلی یک شبکه محلی شامل تجهیزات مختلفی می شود که هر یک از این تجهیزات کارآیی مخصوص به خود را دارند. این تجهیزات به شکل کلی در داخل محفظه هایی قرار می گیرند که به این محفظه ها رک گفته می شود. به صورت کلی رک هم از تجهیزات داخل آن مانند سرورها محافظت کرده و هم تهویه مناسب برای جلوگیری از صدمات فیزیکی ناشی از گرمای تولید شده از تجهیزات را فراهم میکند.

 معرفی تجهیزات داخل رک

در داخل هر رک تجهیزات مختلفی وجود دارد که هر یک از این تجهیزات کارآیی مخصوص به خود را دارند. در این مطلب قصد داریم تا شما را با تجهیزات داخل رک آشنا کنیم.

طبقه ثابت رک

طبقه ثابت رک در مدل های مختلف رک وجود دارد و از آن برای قرارگیری تجهیزات داخل رک استفاده می شود. این طبقه ثابت رک به شکل کلی به سه دسته تقسیم می شود:

  • 1 یونیت: از آن برای قرارگیری تجهیزات با وزن سبک استفاده می شود.
  • 2 یونیت: به منظور قرارگیری تجهیزات با وزن متوسط مورد استفاده قرار می گیرد.
  • تخت ثابت: اگر تجهیزاتی سنگین مثل سرورهای تاور و مانیتور وجود داشته باشد، از این نوع طبقه ثابت رک استفاده می شود.

طبقه متحرک رک

از انواع تجهیزات داخل رک میتوان به این مورد اشاره کرد این طبقه برای قرار دادن تجهیزاتی مثل کیبورد و ماوس بر روی آن استفاده می شود. طبقه متحرک رک به صورت کشویی باز شده و در صورت عدم نیاز می توان آن را جمع کرد.

متناسب با نوع رک شما، این کشوها در سه مدل طراحی و تولید شده اند:

  • طبقه متحرک رک 60 سانتی متری
  • طبقه متحرک رک 80 سانتی متری
  • طبقه متحرک رک 100 سانتی متری

فریم مانیتور

این فریم در جلو مانیتورها و بر روی آداپتورهای جلوی رک متصل و نصب می شود و مانیتور را با دیگر تجهیزات داخل رک هماهنگ می کند. با توجه به اندازه مانیتور شما، فریم مانیتور در سه سایز قابل خریداری است:

  • فریم مانیتور 14 اینچی
  • فریم مانیتور 15 اینچی
  • فریم مانیتور 17 اینچی

حرارت سنج دیجیتالی

یکی از نکات بسیار مهم که در نگهداری از رک باید به آن توجه کرد، دمای داخل رک است. اگر دما بیش از اندازه بالا باشد، تمامی تجهیزات داخل رک دچار آسیب شده و کل شبکه با اختلال مواجه می شود. به منظور توجه به دمای داخل رک از حرارت سنج دیجیتالی استفاده می شود.

حرارت سنج دیجیتالی به صورت مرتب دمای داخل رک را اندازه می گیرد و به صورت دیجیتالی آن را نمایش می دهد.

یکی از ویژگی های حرارت سنج دیجیتالی، حافظه آن است که به شما این امکان را می دهد تا دمایی را برای آن تعیین کنید و پس از رسیدن دمای رک به میزان تعیین شده، حرارت سنج دیجیتالی به صورت اتوماتیک فن های رک را روشن می کند. حرارت سنج دیجیتالی عموما و به طور معمول در بالاترین قسمت رک نصب خواهد شد.

ترمینال پاور

هر قطعه و تجهیزاتی که در درون رک قرار گرفته است برای کار به برق نیاز دارد. فرآیند توزیع برق در داخل رک به کمک ترمینال پاور صورت می گیرد و تنها کابلی از رک به بیرون کشیده می شود همین کابل برق ترمینال پاور است.

ترمینال پاورها برای جلوگیری از بروز حوادث غیر مترقبه به سیم ارت مجهز هستند که باید حتما آن را به زمین متصل کرد تا در صورت بروز مشکلات الکترونیکی، سیم ارت بتواند آن را مدیریت کند.

بلانک پنل

به منظور ایمنی بیشتر و برای جلوگیری از دسترسی به تجهیزات حساس و کلیدی داخل رک از بلانک پنل استفاده می شود که در واقع یک صفحه محافظی است.

فن رک یا یونیت فن

این فن ها که ابعاد مختلفی موجود است که در قسمت بالایی رک متصل می شود و برای تهویه و خنک نگه داشتن محیط رک استفاده میشود.

قفل ریتال

این قفل ها بر روی درب رک متصل می شود. این نوع قفل بسیار با کیفیت و محکم است و عملکرد بهتری از قفل های شیشه ای دارند. برای استفاده از این نوع قفل باید شیشه رک را برش خاصی بدهید.

پیچ و مهره

در داخل رک شاهد انواع مختلفی از پیچ، مهره و واشر هستیم که آن ها از نوع آبکاری شده گالوانیزه هستند و کیفیت پوشش آن ها نیز با آزمایشات مختلفی تست و کنترل می شوند. این پیچ و مهره ها به جهت بستن تجهیزات رکمونت داخل رک استفاده میشوند.

چرخ رک

یکی از تجهیزات داخل رک است که در رک های ایستاده به منظور جا به جایی از 4 چرخ استفاده می شود. چرخ های جلوی رک معمولا دارای استوپ نگهدارنده هستند که می توان از آن ها برای ثابت نگه داشتن رک در محل مورد نظر استفاده کرد.

لایت پنل

به منظور ایجاد روشنایی در داخل رک از لامپ های فلورسنت استفاده می شود که لایت پنل برای نگهداری لامپ فلورسنت است.

نگهدارنده کابل (cable management)

به منظور ساپورت و آرایش کابل ها از نگهدارنده کابل استفاده می شود که از جنس ABS بوده و در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند.

کیس رکمونت

به شکلی از کیس گفته می شود که با توجه به استانداردهای موجود در سایز 19 اینچ طراحی و تولید می شود. این نوع کیس در داخل رک نصب شده و دارای درب قفل دار و فیلتر می باشد. فیلترهای کیس رکمونت از ورود گرد و غبار به داخل کیس جلوگیری می کند و به شکلی طراحی شده است که کمترین فضا را در رک اشغال کند.

حرف آخر تجهیزات داخل رک

در این مطلب شما را با تجهیزات داخل رک آشنا کرده و در مورد هر یک از این تجهیزات اطلاعات مورد نیاز را بیان کردیم. وجود هر یک از این تجهیزات در داخل رک دلایل مخصوص به خود را داشته و نبود هر یک از این تجهیزات می تواند آسیب جبران ناپذیری به رک و کل شبکه شما بزند.

توصیه میکنیم در خرید بهترین جنس از هر یک کوتاهی نکنید، برای مشاوره خرید هر یک از تجهیزات شبکه نیز میتوانید با شماره های موجود بر روی وب سایت نت یک تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان ما بهترین پیشنهادات را در این زمینه به شما عزیزان ارائه نمایند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.